|

Malaga w dwa dni – co zwiedzić?

Przepiękne miasto, jakim jest Malaga to bez dwóch zdań rewelacyjny pomysł na weekend, a z pewnością na dłużej, niż dwa dni! W tym artykule dowiesz się, co zwiedzić w Maladze oraz poznasz ciekawe restauracje i bary.

Loty

Walencja – Malaga| Data: 03.03.2024r. | Bagaż: tylko plecak                        Malaga – Berlin Brandenburg| Data: 06.03.2024r. | Bagaż: tylko plecak

Malaga była częścią podróży multi-city do Hiszpanii. Podczas jednego wyjazdu zwiedziliśmy Walencję, Malagę oraz Caminito del Rey. Do Malagi dostaliśmy się samolotem z Walencji, o której możesz poczytać tutaj.

Po 3 dniach w Maladze wróciliśmy do naszego docelowego miasta (Berlin), z którego lecieliśmy do Walencji.

Lot z Walencji do Malagi liniami Ryanair kosztował 114,28 zł za osobę, a z Malagi do Berlina 131,71 zł za osobę.

Sprawdź ofertę na podróżnicze produkty

Znajdziesz tutaj pamiętniki z podróży, dzienniki podróżnika, zakładki do książek i wiele innych!

Kliknij tutaj
20240303_132335 (1)

Jak dostać się z lotniska w Maladze do centrum miasta?

Lotnisko Málaga-Costa del Sol położone jest około 10 km od centrum Malagi. Z lotniska do centrum miasta można dostać się na dwa sposoby: pociąg podmiejski oraz autobus.

Pociąg podmiejski linii C1

Aby dostać się do centrum najtańszym sposobem trzeba udać się na pociąg podmiejski linii C1, który obsługiwany jest przez hiszpańskiego przewoźnika Refne, Należy udać się w okolice terminalu nr 3 skąd odjeżdża pociąg, które kursują regularnie w ciągu dnia, a przejazd trwa około 12 minut. 

Bilet na pociąg można zakupić w automatach na stacji i kosztuje 1,80€. Ważne! Bilet należy wykorzystać w przeciągu 2 godzin od momentu zakupu. Aktualny rozkład jazdy można sprawdzić tutaj. Wybierz początkową stacje Aeropuerto, zaś końcową Málaga-Centro-Alameda.

Autobus linia A

Drugą opcją nieco droższą jest połączenie między lotniskiem, a centrum Malagi autobusem przewoźnika EMT. Linia ekspresowa A (LÍNEA EXPRESS AEROPUERTO) kursuje co 20-40 minut od godziny 7:00 do 24:00. Przejazd zajmuje około 25 minut.
 
Bilet można zakupić w punkcie zaraz przy wyjściu z terminala lub w autobusie, ale tam przyjmowana jest tylko gotówka. Bilet w jedną stronę kosztuje 4€.
 
Aktualny rozkład jazdy można znaleźć na stronie emtmalaga.es

Nocleg

Zdecydowaliśmy się nocować bliżej lotniska, niż w centrum z tego względu, że lot powrotny mieliśmy o 6 rano, więc na lotnisku musieliśmy pojawić się ok. 4 w nocy, a wtedy komunikacja miejska niestety nie jeździ, więc mieliśmy w planach zamówić Bolta, który był zdecydowanie tańszy, niż z centrum. 

Nocleg znaleźliśmy na AirBnB bardzo blisko plaży San Andres, gdzie wieczorami chodziliśmy na zachody słońca. Mieszkanie należy do Caroliny, gdzie mieliśmy do dyspozycji jeden pokój na wyłączność oraz wspólną łazienkę i kuchnię. W mieszkaniu znajdowały się jeszcze inne pokoje na wynajem. 

Standard uważam, że był średni, ale panowały tam normalne warunki domowe. W pokoju było czysto, ale łazienka czasami była brudna, jednak nie uważam to za winę właścicieli. Po prostu osoby wynajmujące pozostałe pokoje zostawiali po sobie nieporządek. 

Za nocleg przez 3 doby zapłaciliśmy 160,27 zł od osoby.

Link do noclegu znajdziesz tutaj.

20240303_145528

Pogoda w Maladze w marcu

Marzec to miesiąc, kiedy pogoda zaczyna się zdecydowanie poprawiać, a temperatury szacuje się od 16°C do 19°C w dzień, a 9°C w nocy. Podczas naszego pobytu mieliśmy duże szczęście, bo cieszyliśmy się 22°C, jak widać na zdjęciu – mogłam chodzić w sukience! Dni zdecydowanie stają się dłuższe, co sprzyja zwiedzaniu miasta oraz spacerom na plaży. Marzec nie jest jednak dobrym miesiącem na kąpiel, ponieważ Morze Śródziemnie wciąż jest wychłodzone, a jego temperatura to max. 15°C. 

Na marzec przypada zaledwie 6 dni deszczu, zaś pozostałe dni są słoneczne. 

Jednak najlepiej przygotować się na chłodniejsze dni i ubierać się na cebulkę, ponieważ podczas zwiedzania, wiele razy musiałam zdejmować kurtkę, bo było mi za gorąco, ale już wieczorami zdecydowanie przydała się kurtka i cienki szalik. 

Nam pogoda trafiła się wręcz idealna, jak na marzec. Słońce nas na tyle dopadło, że mieliśmy spieczone czoła i nosy 🙂

Co warto zwiedzić w Maladze w dwa dni?

1. Katedra w Maladze

Na pierwszy rzut obowiązkowym punktem jest Katedra w Maladze, która została zbudowana na miejscu dawnego meczetu. Jednak nie znajdziesz tutaj elementów związanych z arabskim istnieniem, ponieważ po zdobyciu miasta przez katolików podjęto decyzję o całkowitym zniszczeniu meczetu i rozpoczęcie budowy chrześcijańskiej świątyni. 

Masywna katedra powstała w latach 1528-1728, a projektantem był Diego de Siloé, który był najważniejszym hiszpańskim architektem w tamtych czasach. Wśród mieszkańców katedra jest nazywana “La Manquita”, co oznacza dosłownie “jednoręka”. Taki przydomek powstał z faktu, że wybudowany tylko jedną z planowanych dzwonnic, ponieważ fundusze na budowę zostały przeznaczone na wsparcie rewolucji amerykańskiej, która walczyła o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Zwiedzanie środka Katedry jest płatne, a bilet kosztuje 10€. Jest również możliwość wejścia na dach Katedry, co jest płatne kolejne 10€. Można zakupić łączony bilet na te dwie atrakcje w cenie 15€. 

Na oficjalnej stronie malagacatedral.com można znaleźć szczegółowe ceny biletów ulgowy oraz godziny otwarcia, zaś bilety można zakupić online tutaj.

20240304_111430
Katedra w Maladze
Zdjęcie na tle Katedry w Maladze
20240304_111824
Katedra w Maladze "na tyłach"
Witraż od strony Calle Sagasta

2. Mercado de Atarazanas

Od Katedry ok 5 minut pieszo znajduje się główne miejskie targowisko Mercado de Atarazanas, które zdecydowanie zasługuje na uwagę. Nazwa targowiska dosłownie oznacza Centralny Targ Stoczni, ponieważ w średniowieczu w tym miejscu były zlokalizowane arabskie stocznie, jednak do dziś uchowała się jedynie brama od strony Calle Atarazanas. Targ charakteryzuje się pięknym witrażem przedstawiającym Malagę, który zobaczysz od strony Calle Sagasta. 

Ciekawa jest historia budynku stoczniowego, ponieważ przez wieki pełnił różne funkcje. Był przeznaczony na koszary, a później na szpital, jednak z czasem popadł w ruinę. W XIX rozpoczęto rozbiórkę, żeby w drugiej połowie XIX wieku wznieść halę targową, którą można odwiedzić dziś. 

Na targu znajdziesz wiele owoców, warzyw, ryb, owoców morza i innych mięs, ale także produktów, które możesz spożyć na miejscu, jak świeżo wyciskane soki i przekąski. Dookoła targu znajdziesz również wiele barów, gdzie napijesz się kawy czy zjesz tapas. Przykładowo świeżo wyciskany sok kosztował 3€.

Mercado de Atarazanas jest czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00 – 14:00.

 

Stoiska z przyprawamii
20240304_095713 (1)
Świeżo wyciskane soki
Kościół św. Jana Chrzciciela (Iglesia de San Juan Bautista)

3. Kościół św. Jana Chrzciciela (Iglesia de San Juan Bautista)

Kolejnym ciekawym obiektem, który znajduje się bardzo blisko targowiska jest kościół św. Jana Chrzciciela (hiszp. Iglesia de San Juan Bautista), który pochodzi z 1487r. Budowę kościoła zlecili Monarchowie Katoliccy (Izabela i Ferdynand) po odbiciu miasta Malaga z rąk Maurów. Niestety w XVII wieku podczas dużego trzęsienia ziemi świątynia została uszkodzona  i z tego względu wejście do kościoła jest tylko przez nawę boczną. 

 

Sprawdź ofertę na podróżnicze produkty

Znajdziesz tutaj pamiętniki z podróży, dzienniki podróżnika, zakładki do książek i wiele innych!

Kliknij tutaj

4. Teatr Rzymski

Pochodzącym prawdopodobnie z I wieku n.e. jest Teatr Rzymski (Teatro Romano), który jest jednym z najstarszych zabytków tego typu w Hiszpanii. Teatr zbudowane w czasach panowania rzymskiego, kiedy Malaga nosiła nazwę Malaca. To miejsce było przeznaczone głównie w celach rozrywkowych i kulturowych. Na przestrzeni kolejnych wieków teatr stawał się coraz mniej aktywny, aż w V wieku n.e. podczas prac archeologicznych odnaleziono liczne grobowce. 

Teatr rzymski jest przykładem klasycznego teatru rzymskiego, ponieważ posiadał półkolistą formę z układem kolumn, które wspierały widownię. Ten obiekt jest zdecydowanie ważnym miejscem poświadczającym obecność kultury rzymskiej oraz stanowi dziedzictwo kulturowe Malagi oraz całej Andaluzji. 

Teatr Rzymski można oglądać za darmo wchodząc wejściem przez Centrum Interpretacyjne. Obiekt otwarty jest w:

 • poniedziałek – nieczynne
 • wtorek – sobota w godzinach 10:00-18:00,
 • niedziela 10:00-16:00

Szczegółowe informacje związane z Teatrem Rzymskim znajdziesz na stronie juntadeandalucia.es

Teatr Rzymski w Maladze
Teatr Rzymski w Maladze
Wejście do Twierdzy Alcazaba

5. Twierdza Alcazaba

Zaraz obok Teatru Rzymskiego znajduje się wejście do twierdzy Alcazaba, która jest najważniejszym zabytkiem pochodzącym z czasów mauretańskich. Twierdza powstawała na przestrzeni od X do XV wieku, jednak dzisiejszy kształt jest nieco inny od pierwotnego, ponieważ w XI wieku zlecono rozbudowę. Jednak twierdza ta jest najlepiej zachowanym obiektem tego typu w całej Hiszpanii.

W dolnej i środkowej części twierdzy stacjonowała gwardia królewska, zaś na górnych poziomach władcy zajmowali pomieszczenia mieszkalne. 

Twierdza Alcazaba w Maladze była niezwykle trudna do zdobycia i z tego względu Malaga znajdowała się pod panowaniem arabskim do końca XV wieku. Dopiero w 1487 roku siły chrześcijańskie wkraczając do miasta rozpoczęły oblężenie trwające cztery miesiące. To wydarzenie jest uznawane za jedno z najbardziej krwawych w trakcie XV-wiecznej rekonkwisty.

Aby zwiedzić twierdzę należy zakupić bilet przy kasie lub w automacie na miejscu, który kosztuje 3,50€ , jednak chcąc zwiedzić również zamek Giblarfaro warto zakupić bilet łączony w cenie 5.50€.

Twierdza czynna jest codziennie od 1 kwietnia do 32 października w godzinach 9:00-20:00, zaś w pozostałe miesiące 9:00-18:00.

6. Zamek Gibralfaro i darmowe punkty widokowe na trasie

Zaraz obok wejścia do twierdzy Alcazaby znajduje się początek trasy prowadzącej na szczyt wzgórza Gibralfaro, które znajduje się około 130 m n.p.m. Budowa strategicznych fortyfikacji na szczycie już w czasach antycznych pełniły funkcje latarni morskiej, która wskazywała żeglarzom kierunek do portu w Maladze oraz mieściły się tam koszary. W XIV wieku zamek Gibralfaro został połączony z niżej położoną twierdzą Alcazaba. 

Poza niewielkim muzeum na terenie zamku najpopularniejszym miejscem na wzgórzu są punkty widokowe, które umożliwiają przepiękny widok na miasto Malaga. Jeden z punktów widokowych na trasie jest najbardziej oblegany i widać z niego tylko część miasta od strony portu. Ten punkt widokowy oznaczony na mapie Google jest pod nazwą Mirador de la Coracha.

Część fortyfikacji zamku Gibralfaro
Zdjęcie na tle Malagi z punktu widokowego Mirador de la Coracha
Widok na katedrę z punktu widokowego Mirador de la Coracha
Widok na miasto z punktu widokowego Mirador de la Coracha

Kolejnym punktem widokowym, który jest już dużo mniej popularny i mało osób tam dochodzi to punkt zaznaczony na mapie Google pod nazwą Mirador de Gibralfaro.

Kolejnym plusem tego punktu widokowego jest widok na miasto z dwóch stron. Z prawej strony zobaczysz ten sam widok, jak z pierwszego punktu, jednak z innej perspektywy, zaś z lewej zobaczysz widok na plażę i dalszą część miasta.

Widok z lewej strony punktu widokowego Mirador de Gibralfaro
Widok z prawej strony punktu widokowego Mirador de Gibralfaro
Zdjęcie na tle miasta z punktu widokoweg Mirador de Gibralfaro

Na trasie poza głównymi punktami widokowymi można również zobaczyć wiele ciekawych kadrów, które z pewnością cieszą oko. 

Widok na katedrę
Widok na arenę walk byków
Widok na Centre Pompidou
20240304_125750
Centre Pompidou Málaga

7. Muelle Uno - promenada i deptak

Wartym zobaczenia jest deptak Muelle Uno, który ciągnie się wzdłuż portu. Idealną na spacer jest spokojna trasa Paseo del Muelle Uno, która biegnie wzdłuż palm i rzeźb. Poza restauracjami i barami, gdzie ceny są wysokie znajdziesz tam kolorową kostkę, które identyfikowane jest ze wspomnieniem Centre Pompidou Málaga, czyli filia słynnego paryskiego muzeum sztuki. 

Idąc dalej natkniesz się na jedyny zabytek na tej trasie, jakim jest XVIII-wieczna kaplica portowa (hiszp. Capilla del Puerto de Málaga), która kiedyś służyła marynarzom i ich rodzinom. 

Kierując się dalej na południe dojdziesz do latarni morskiej La Farola De Málaga, która pochodzi z 1817 roku. Latarnia jest symbolem Malagi, jako ważnego portu w Europie. Idąc wzdłuż ulicy Paseo de la Farola możesz ujrzeć przepiękne widoki na miasto i plażę od strony morza. 

Na sam koniec wisienką na torcie jest najpopularniejsza plaża La Malagueta, o której w następnym punkcie.

XVIII-wieczna kaplica portowa
Promenada Muelle Uno
Latarnia morska La Farola De Málaga
Widok na plażę i miasto z ulicy Paseo de la Farola

8. Plaża La Malagueta

Najpopularniejsza plaża, jaka znajduje się w Maladze to plaża La Malagueta, która zasłynęła nietypową formą napisu, jaki znajduje się na plaży. Napis jest często oblegany, bo każdy chce sobie zrobić zdjęcie na jego tle.

Plaża ma ponad kilometr długości, jednak piasek na plaży nie należy do najpiękniejszych, ponieważ jest ciemno szary i można natknąć się niewielkie kamienie. Może to być niemiłym zaskoczeniem dla wielu osób, jednak w cieplejszych miesiącach można cieszyć się kąpielą w lazurowej wodzie. Mimo wszystko rewelacyjnego uroku dodają zielone wysepki na plaży, gdzie rosną wysokie palmy. 

Plaża jest bardzo dobrze zorganizowana pod względem różnego rodzaju usług, jak toalety, prysznice, place zabaw czy bary i restauracje. Na plażę można też w bardzo łatwy sposób dojechać autobusem lub dojść pieszo.

Co ciekawe w czerwcu, lipcu i sierpniu działa kino letnie, które jest całkowicie bezpłatne.

Plaża La Malagueta słynie z barów chiringuito i tętniącej życiem morskiej promenady wysadzanej palmami. To świetne miejsce na spacer czy przejażdżkę rowerem.

20240304_133104
Słynny napis na plaży La Malagueta
20240304_133145
Lokalne piwo na tle zielonych wysepek z palmami na plaży
Zdjęcie wśród palm na zielonych wysepkach na plaży
20240304_163014

9. Kościół Najświętszego Serca (Iglesia del Sagrado Corazón)

Całkowicie przypadkiem, bo nie mieliśmy w planach odwiedzać tego kościoła spacerkiem natrafiliśmy na jego piękną fasadę. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa został wybudowany w 1920 roku w stylu neogotyckim według projektu przygotowanego w 1907 roku przez Fernando Guerrero Strachana na zlecenie jezuitów. 

Kościół jest złożony z trzech naw i posiada żebrowe sklepienia. W środku można podziwiać sklepienie sieciowe, w którym żebra przecinają się i tworzą piękną siatkę rombów. Charakterystyczna jest również ambona wykonana w drewnie polichromowanym, która znajduje się po lewej stronie ołtarza. 

Z uwagi na wąską uliczkę przy której znajduje się kościół optyka sprawia, że wydaje się dużo większy, niż jest w rzeczywistości.

10. Dzielnica Soho i muzeum CAC Málaga

Bardzo ciekawym miejscem jest awangardowa dzielnica artystyczna Soho, która położona jest w nadrzecznej części Ensanche Centro. Znajdziesz tam rewelacyjne murale i street-art. Warto przespacerować się po tej dzielnicy, aby odkryć przepiękne dzieła. Dzielnica Soho nazywana jest przez mieszkańców Barrio de las Artes i sami dokładają cegiełkę do tego, aby miasto stało się prawdziwym skansenem. Głównym celem projektu Malaga Arte Urbano Soho jest stworzenie przestrzeni artystycznej dla różnego rodzaju festiwali muzycznych, targów czy warsztatów. 

Dodatkowo w dawnej hali targowej znajduje się muzeum CAC, gdzie można podziwiać hiszpańskie dzieła sztuki nowoczesnej i co ciekawe – wstęp jest darmowy.

Dopełnieniem dzielnicy Soho są liczne liczne wystawy w kawiarniach, puby z piwem własnego wyroby oraz restauracje, gdzie możesz spróbować kuchnię marokańską czy sushi.

Ciekawe bary i restauracje w Maladze

1. Kawiarnia La Recova

Miejsce do którego ustawiają się kolejki, żeby zjeść… pajdę chleba z różnymi pastami w wytłoczce! Kto by pomyślał, że taki pomysł przyciągnie tak wiele osób. 

Kawiarnia La Recova to kameralny lokal oferujący bezglutenowe śniadania i tapas oraz ręcznie robione artykuły wyposażenia wnętrz. Polecam zajrzeć do środka lokalu, bo jest niezwykle klimatyczne i zastawione z każdej strony różnymi bibelotami. Miejsce nie rzuca się w oczy, ponieważ jest schowane w bocznej uliczce zaraz obok kościoła Św. Jana Chrzciciela. 

Jednak wracając do posiłku po który tam przyszliśmy otrzymujemy sporą pajdę chrupkiego chleba z różnymi pastami umieszczonymi w wytłoczkach. UWAGA! Wytłoczki nie miały wcześniej kontaktu z jajkami, są zamawiane tylko i wyłącznie na potrzeby tej restauracji. Co znajduje się w wytłoczkach:

 • sobrasada, czyli typowa hiszpańska kiełbasa z papryką,
 • mantecas con lomo, czyli smalec z kawałkami polędwicy,
 • pasztet,
 • pasta rybna,
 • dwa dżemy,
 • masło w pudełku,
 • pół truskawki.
20240304_102606
20240304_101846

Napijesz się tam również kawy podawanej z ciepłym lub zimnym mlekiem czy herbaty. Ceny pozytywnie zaskakują, bo kawa kosztuje 1€ , zaś pajda z pastami zaledwie 2€ . Chyba nigdzie nie zjesz tak taniego i ciekawego śniadania, jak tutaj.

W ciągu dnia restauracja serwuje standardowe tapas, większe dania oraz malagijskie wina. 

Godziny otwarcia La Recova:

 • poniedziałek – piątek 8:30-15:30
 • sobota 8:30-12:30
 • niedziela nieczynne

2. Tawerna Antigua Casa de Guardia

Chcąc udać się do jednego z najbardziej autentycznych miejsc w Maladze to musisz odwiedzić tawernę Antigua Casa de Guardia. To najstarsza winiarnia w Maladze założona w 1840r. przez D. Jose de la Guardia, która zachowała swój dawny klimat, wystrój, a nawet zwyczaje. Niezwykłe w tym miejscu jest to, że przekazywana z pokolenia na pokolenie funkcjonuje do dziś w nienaruszonym stanie. 

Możesz tam skosztować lokalnych win podawanych w kieliszkach i nalewanych bezpośrednio z beczki! Na każdej z beczek jest blaszana tabliczka, która mówi, jakie wino mieści się w środku. Znajdziesz tam wina słodkie, zarówno młode, jak i dojrzałe. Bez dwóch zdań przeniesiesz się w czasie, ponieważ rachunki wciąż zapisywane są kredą na blacie baru. 

Co ciekawe, mieszkańcy mówią, że Malaga posiada dwie Katedry – pierwsza to ta kościelna, zaś druga to winiarnia Antigua Casa de Guardia.

20240304_172052

3. Casa Aranda

Będąc w Hiszpanii i nie spróbować hiszpańskich smaków jak churros to grzech, dlatego bez dwóch zdań musisz odwiedzić jedną z churrería (miejsce, w którym piecze się i sprzedaje churros).
20240304_163854
VideoCapture_20240313-131221

4. Chiringuito La Malagueta lub inna chiringuito

Spacerując promenadą przy plaży lub samym brzegiem plaży z pewnością ujrzysz kilka lokalów chiringuito. To małe restauracje znajdujące się na plaży, w których skosztujesz lokalnej hiszpańskiej kuchni. 

W Maladze znajdziesz wiele takich lokalów, a najbardziej popularną z nich jest Chiringuito Tropicana. Jednak z uwagi na długą kolejkę zrezygnowaliśmy z wejścia i poszliśmy do Chiringuito La Malagueta, która znajduje się blisko słynnego napisu Malagueta. Lokal ma zdecydowanie niższą opinię, jednak po spróbowaniu sardynek oraz panierowanych krewetek stwierdzam, że jest tam naprawdę smacznie i tam również ustawiają się kolejki. 

Malaga słynie z pieczonych na ogniu sardynek (hiszp. espeto de sardinas), które przyrządzane są na paleniskach umieszczonych w łódkach. 

20240304_145541

Kosztorys podróży do Malagi i Caminito del Rey

Podróż do Malagi była częścią podróży multi-city, ponieważ wcześniej zwiedzaliśmy Walencję, ale w tym podsumowaniu kosztów znajdziesz kosztorys pobytu tylko w Maladze i Caminito del Rey za trzy dni na osobę.

Łącznie za pobyt w Maladze i Caminito del Rey

przez 3 doby zapłaciliśmy 904,43 od osoby.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Mam nadzieję, że artykuł z mojej podróży pomógł Ci w zaplanowaniu Twojego wyjazdu! Jeżeli masz ochotę wesprzeć moje pasje i postawić mi wirtualna kawę to byłabym przeszczęśliwa! W ramach podziękowania możesz bezpłatnie czerpać informacje związane z podróżami oraz otrzymasz kod rabatowy na produkty w moim sklepie!

Podobne wpisy