|

Walencja w jeden dzień – co zwiedzić?

Trzecie co do wielkości miasto w Hiszpanii, jakim jest Walencja to idealne miasto na krótki city-break lub dłuższy pobyt połączony z plażowaniem. W tym artykule dowiesz się co zwiedzić w Walencji w jeden dzień oraz ile kosztowała podróż na jedną osobę.

Lot

Berlin Brandenburg – Walencja| Data: 02.03.2024r. | Bagaż: tylko plecak

W Walencji byliśmy już o 9:00 rano, co umożliwiło nam zwiedzanie miasta od samego rana. Dopiero następnego dnia mieliśmy kolejny lot o 12:20 do Malagi. Walencja była pierwszą destynacją podczas marcowej podróży multi-city do Hiszpanii. Podczas jednego wyjazdu zwiedziliśmy Walencję, Malagę oraz Caminito del Rey. Z Walencji odbyliśmy lot do Malagi, podczas pobytu w Maladze pojechaliśmy pociągiem do Caminito del Rey, a na koniec podróży z Malagi udaliśmy się samolotem do Berlina.

Lot w jedną stronę za osobę kosztował 87,15 zł liniami Ryanair.

Jak dostać się z lotniska w Walencji do centrum miasta?

Metro

Najwygodniejszym sposobem dostania się do centrum Walencji jest metro. Z lotniska odjeżdżają dwie linie 3 i 5, które dowiozą Cię na obrzeża historycznego centrum miasta. Stacja znajduje się na parterze terminalu lotów krajowych. Czas przejazdu wynosi ok. 24 minuty, a kursy odbywają się co 15 minut w dni powszednie i co 20 minut w weekendy i święta. Bilet możesz zakupić w automacie, który przyjmuje gotówkę oraz karty płatnicze przed bramką metra i w jedną stronę przejazd kosztuje 4,80€. Do kosztu bilety należy doliczyć +1€ jednorazowej opłaty za bilet wielokrotnego użytku. 

Rozkład jazdy metra można znaleźć tutaj.

Autobus

Innym sposobem na dostanie się do centrum miasta jest autobus linii 150, który dojeżdża do serca historycznego centrum. Warto jednak pamiętać, że autobusy kursują tylko od poniedziałku do soboty. W niedziele i święta autobusy nie kursują. Czas przejazdu trwa ok. 45 minut, a rozkład jazdy najlepiej sprawdzać tutaj.

Cena biletu w jedną stronę kosztuje 4,80€, a bilet kupuje się u kierowcy. Ważne! Autobusy linii 150 nie obowiązują przy karcie turystycznej Valencia Tourist Card.

Nocleg

W Walencji nocowaliśmy w mieszkaniu u lokalsa, a do dyspozycji mieliśmy skromy, ale przestronny pokój. Pokój był czysty i zadbany, a materac i poduszki bardzo wygodne. Na nasze przybycie Vicy zapaliła świeczkę – mała rzecz, jednak sprawiła, że można poczuć się, jak w domu.

Mogliśmy korzystać ze wspólnej łazienki oraz kuchni, a nawet właścicielce nie przeszkadzało, aby korzystać z jej produktów w kuchni, jak olej, sól, cukier itd.

Mieszkanie znajdowało się blisko centrum, więc wszędzie mieliśmy blisko i nie musieliśmy korzystać z komunikacji miejskiej. 

Właścicielka mieszkania Vicy była bardzo miła i pomocna, z chęcią podzieli się propozycjami dobrych restauracji.

Nocleg rezerwowaliśmy na AirBnb, a tutaj znajdziesz link do mieszkania. 

Nocleg za jedną noc kosztował 85 zł za osobę.

20240302_122232

Pogoda w Walencji w marcu

W marcu można zauważyć znaczną poprawę pogody, a średnie temperatury utrzymują się na poziomie 13°C w dzień i 8°C w nocy. Podczas naszego jednodniowego pobytu cieszyliśmy się temperaturą na poziomie 16°C, jednak w ten dzień było bardzo wietrznie. Nie trzeba się obawiać opadów deszczu, ponieważ, jeżeli się pojawią to nie są intensywne. Słońce świeci nad głowami przez więcej niż 9 godzin, jednak marzec nie jest dobrym miesiącem na kąpiel. Marzec jest idealnym miesiącem na wiosenne zwiedzanie miasta.

Co zwiedzić w Walencji w jeden dzień?

1. Ogrody Turii

Naszym pierwszym punktem zaraz po przylocie był spacer po ogrodach Turii. Jest to jeden z najdłuższych parków w Europie, ponieważ ciągnie się przez 7 kilometrów od ogrodu zoologicznego Bioparc, aż do Miasta Nauki i Sztuki (Ciutat de les Arts i les Ciències). Nazwa ogrodów nie wzięła się znikąd, ponieważ w pierwszej połowie XX wieku w miejscu obecnego parki ciągnęło się koryto rzeki Turia, która regularnie zalewała miasto. Postanowiono zmienić bieg rzeki, aby temu zapobiec i wybudować w tym miejscu park, chociaż pierwsze pomysły skupiały się na budowie drogi. 

Dzisiaj Ogordy Turia to miejsce lubiane przez osoby aktywne, ponieważ znajdują się tam trasy rowerowe i biegowe, boiska, a w wielu miejscach możesz spotkać grupy tańczące zumbę, fitness czy inne style taneczne. To idealne miejsce również na spacer wśród drzew cytrusowych czy palm. Dodatkowo w parku znajduje się wiele fontann i około 20 mostów, a jeden z nich jest warty zobaczenia, gdyż jest Mostem Kwiatów.

W ciągu dnia zdecydowaliśmy się wynająć rowery na 4 godziny i między innymi przejeżdżaliśmy przez ogrody Turia – zdecydowanie polecam tą formę zwiedzania. Za wynajęcie roweru na 4h zapłaciliśmy po 8€ na osobę.

VideoCapture_20240307-125039
Miasto Nauki i Sztuki (Ciutat de les Arts i les Ciències)

2. Miasto Nauki i Sztuki (Ciutat de les Arts i les Ciències)

Jadąc rowerem przez ogrody Turia można dojechać prosto do Miasta Nauki i Sztuki (hiszp. Ciutat de les Arts i les Ciències). Jest to bez wątpienia największy symbol nowoczesnej Walencji, w którego skład wchodzi muzeum nauki, budynek opery, kino, planetarium oraz oceanarium. 

Kompleks powstały w poprzednim stuleciu zachwyca swoją awangardową architekturą i nie bez powodu to miejsce nazywane jest przez mieszkańców Walencji “dzielnicą przyszłości”. Oficjalne otwarcie odbyło się 16 kwietnia 1998r., a projekt jest dziełem znanych miejscowych architektów Santiago Calatrava oraz Felixa Candela.

To niezwykłe centrum rozrywkowe, ponieważ znajduje się tutaj największe oceanarium w Europie, pingwinarium, delfinarium, kino IMAX, restauracje i muzea.

Czy wejście na teren Miasta Sztuki i Nauki jest darmowe?

Tak i nie. Jeżeli chcesz tylko pospacerować wśród obiektów to dostęp jest całkowicie darmowy. Możesz swobodnie poruszać się po kompleksie. Opłaty zaczynają się w momencie, kiedy chcesz odwiedzić konkretną atrakcję. Najpopularniejszą atrakcją jest oceanarium (hiszp. L’Oceanogràfic), które może pochwalić się długimi tunelami wodnymi, gdzie można zobaczyć rekiny i płaszczki. W oceanarium można zwiedzić pingwinarium, wiele akwariów czy arenę, gdzie organizowane są występy z delfinami. Niestety koszt takiej atrakcji dla biletu normalnego to 37,10€ (przy zakupie online), a dla dzieci w wieku 4-12 lat, osób powyżej 65 roku życia, rencistów czy osób niepełnosprawnych obowiązuje bilet ulgowy w cenie 27,30€. Do Muzeum Nauki bilet normalny kosztuje 13,30€, a ulgowy 10,20€. 

Zakup biletów online oraz aktualne ceny znajdziesz na stronie tickets.cac.es

Z uwagi na to, że mieliśmy tylko jeden dzień w Walencji zrezygnowaliśmy z płatnych atrakcji i skupiliśmy się tylko na darmowym spacerze po kompleksie. Nie ukrywam, że cena wstępu do oceanarium również nas odstraszyła. 

Chcąc jednak zwiedzić każdy zakątek Miasta Nauki i Sztuki należy poświęcić na to dobre pół dnia.

Mercado Central de Valencia

3. Mercado Central de Valencia

Kolejnym punktem na mapie Walencji jest Mercado Central, czyli ogromne kryte targowisko. Sama budowla jest jednym z największych symboli miasta, ponieważ obiekt powstał w stylu walenckiego modernizmu. Budynek przykuwa uwagę kolorowymi zdobieniami oraz charakterystyczną kopułą z motywem pomarańczy. 

Warto przejść się między stoiskami i podziwiać ogromy wybór owoców, warzyw, serów i wędlin. Z pewnością dużą uwagę będzie przykuwać liczny wybór owoców morza, a ich różnorodność może naprawdę zaskoczyć, gdyż kilka z nich sama widziałam pierwszy raz na oczy. Charakterystyczne są również stoiska z zawieszonymi kopytami świnek. Warto poszukać i spróbować iberyjskiej szynki (Jamon Iberico), która jest bez wątpienia produktem koneserskim, ponieważ jest produkowana z mięsa świń karmionych żołędziami! 

Z innych smakowitych produktów bardziej wegetariańskich można na miejscu napić się świeżo wyciskanych soków owocowych. Polecam napić się soku ze świeżo wyciskanych pomarańczy, ponieważ smak jest zupełnie inny, niż z pomarańczy w polskich sklepach.

Bez problemu na targowisku znajdziesz miejsce, gdzie możesz coś przekąsić, jak świeżą kanapkę lub tapas oraz napić się kawy.

Na spokojne przejście przez wszystkie alejki oraz skosztowanie różnych przysmaków należy przeznaczyć nawet ok. 60 minut. 

Kościół Santos Juanes

4. Kościół Santos Juanes

Zaraz obok targu Mercado Central oraz naprzeciwko budynku Llotja de la Seda znajduje się kościół rzymskokatolicki znany również jako San Juan del Mercado. 

Kościół powstał na miejscu dawnego meczetu w połowie XIII wieku, jednak w wyniku pożaru w XIV wieku uległ zniszczeniu, co skutkowało odbudową kościoła. Kolejny pożar w 1592r. doprowadził do kolejnej przebudowy, która została zlecona przez arcybiskupa i wicekróla Juana de Ribera. Kościół odbudowano w stylu barokowym, a zakończenie budowy nastąpiło w 1700r.

W przepięknie zdobionej fasadzie zachowały się freski Antonina Palomina znajdujące się na sklepieniu, zaś w centralnej części można zauważyć wizerunek Matki Boskiej Różańcowej, która jest otoczona aniołami. 

5. Llotja de la Seda - Giełda Jedwabiu

Zaraz obok kościoła Santos Juanes znajduje się gotycki budynek reprezentujący symbol bogactwa złotego wieku Walencji (XV stulecie) – Llotja de la Seda, czyli Giełda Jedwabiu. Obiekt powstawał w latach 1483-1497, a zaprojektowany był przez Pere Compte i Joana Ibarra. Architektura budynku jest odzwierciedleniem rozkwitu miasta, które pod koniec średniowiecza stało się jednym z najważniejszych punktów handlu morskiego w Europie.

Giełda Jedwabiu składa się z Sali Kolumnowej, w którym pod sklepieniem pomieszczenia znajdują się pokryte złotem inskrypcje, które nawołują m.in. do tego, aby handlarze nie stosowali lichwiarstwa wobec klientów. Kolejną częścią jest Wieża, gdzie na dwóch najwyższych piętrach znajdowało się więzienie dla handlowców, którzy zalegali z zapłatą. Trzecią częścią Giełdy Jedwabiu jest Konsulat Morski, gdzie działał urząd Konsulatu Morskiego, zaś ostatnią częścią jest Dziedziniec Pomarańczowy, który zaprojektowany został w formie ogrodu. Imponujący budynek jest wpisany na listę UNESCO.

Bilet wstępu kosztuje 2€, który można zakupić tutaj. Godziny otwarcia:

  • poniedziałek – sobota od 10:00 do 19:00
  • niedziela i święta od 10:00 do 14:00
Llotja de la Seda - Giełda Jedwabiu
Arena Walk Byków

6. Arena walk byków (Plaza de Toros de Valencia)

W samym centrum Walencji możesz znaleźć słynną arenę walk byków (hiszp. Plaza de Toros), która jest areną jedną z największych w całej Hiszpanii. Obiekt powstał na początku XIX wieku w klasycystycznym stylu, a arena może pomieścić nawet około 12 tyś. widzów.

Walki byków jest tradycją głęboko zakorzenioną w społeczności hiszpańskiej. Spektakl pełen kolorów i muzyki, jakim jest corrida ma też swoją czarną stronę, gdyż bardzo często jest to krwawy pokaz. Z biegiem lat zaczęło pojawiać się wiele kontrowersji oraz protestów, aby zaprzestać walk byków, jednak corrida wciąż trwa i ma się dobrze. 

Opinia na temat corridy jest indywidualna i od każdego z nas zależy czy chcemy zobaczyć owy spektakl czy nie. Osobiście jestem przeciwnikiem męczenia i zabijania zwierząt.

Istnieje możliwość zwiedzenia areny z przewodnikiem, a koszt biletu to 2€. Godziny otwarcia:

  • poniedziałek 10:00-14:00;17:00-20:00
  • wtorek-niedziela 10:00-19:00

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

 

7. House of Cats - Domek dla kotów

Chyba najmniejsza i jednocześnie najsłodszą atrakcją, jaką możesz zobaczyć w Walencji jest House od Cats –  domek dla kotów. To miejsce zostało stworzone z myślą o bezdomnych kotach, które szukają miejsca na odpoczynek, zanim zostaną przepędzone. Ten domek jest dla nich idealnym schronieniem. 

Fasada małego domku zachowuje tradycyjny styl walencki poprzez ozdobny dach pokryty hiszpańską dachówką i małą fontannę. Można dostrzec również mały balkon oraz kilka okien, a obok mały ogród, który składa się z jednej rośliny. Drzwi ten małej fasady są zawsze otwarte dla kocich wędrowców!

Zgodnie z legendą poprzednia właścicielka domu, starsza kobieta, specjalnie pozostawiła dom dla dzikich kotów w Walencji, aby przejęły jej własność. Czy za murem faktycznie zamieszkują koty? Tego nikt nie wie, dlatego też ta mała atrakcja jest niezwykle tajemnicza!

House of Cats - domek dla kotów w Walencji
Pałac Konsystorski

8. Plac Ratuszowy (Plaça de l'Ajuntament)

Zdecydowanie godnym odwiedzenia jest Plac Ratuszowy, który jest centralnym i największym placem w Walencji. Na przestrzeni lat nazwa tego placu się ciągle zmieniała, aż ostatecznie otrzymał nazwę Plaça de l’Ajuntament. Plac powstał na miejscu klasztoru św. Franciszka i jest uznawany za historyczne miejsce artystyczne.

Plac ma kształt trójkąta i posiada dużą przestrzeń otoczona kwiatami oraz fontannę. Obecny wygląd placu zawdzięcza się reformie przeprowadzonej przez architekta Javiera Goerlicha w latach 1931-1935. 

Dookoła placu można dostrzec wiele interesujących budynków jak Pałac Konsystorski, który powstał w latach 1905–1950 czy Poczta Główna. Kawałek dalej znajduje się piękny budynek banku Walencji.

W momencie naszego pobytu plac był zastawiony barierkami, ponieważ trafiliśmy na początek święta Fallas, więc miasto przygotowywało się do pokazu pirotechnicznego. 

“Fallas – to tradycyjne święto odbywające się corocznie ku pamięci św Józefa w Walencji w Hiszpanii. Pięć głównych dni obchodzonych przypada na okres od 15 do 19 marca, natomiast Mascletà, pirotechniczny spektakl składający się z detonacji petard i pokazu sztucznych ogni, odbywa się codziennie od 1 do 19 marca.”

Budynek banku Walencji
Budynek widoczny z placu Ratuszowego

9. Plaża Malvarrosa i promenada

Poza obiektami historycznymi obowiązkowym punktem w Walencji jest plaża Malvarrosa, która ciągnie się przez ponad 1 kilometr, a jej szerokość to nawet 100 metrów. Jest to najpopularniejsza plaża w Walencji, która posiada błękitną flagę. Oznacza to, że spełnia najwyższe wymogi czystości i infrastruktury, czyli znajdziesz tam prysznice, toalety, parking czy boiska do siatkówki. Na plaży organizowane są również różne zajęcia, jak fitness i crossfit. Można znaleźć również miejsce do surfingu, windsurfingu czy kajakarstwa.

Na plaże bardzo łatwo się dostać nawet pieszo, ponieważ jest położona ok. 30 minut spacerem od centrum Walencji. My wybraliśmy opcję rowerową i przejechaliśmy całą promenadę wzdłuż której ciągną się palmy oraz rozmaite bary. To również świetne miejsce na spacery. W naszym przypadku trafiliśmy niestety na bardzo wietrzny dzień, więc szybko uciekliśmy do miasta, gdzie mniej wiało.

Sprawdź ofertę na podróżnicze produkty

Znajdziesz tutaj pamiętniki z podróży, dzienniki podróżnika, zakładki do książek i wiele innych!

Kliknij tutaj

Kosztorys podróży do Walencji

Podróż do Walencji była częścią podróży multi-city, ponieważ z Walencji polecieliśmy samolotem do Malagi, ale w tym podsumowaniu kosztów znajdziesz kosztorys pobytu tylko w Walencji za cały jeden dzień na osobę.

Łącznie jeden dzień w Walencji wyniósł 398,4‬0 zł za osobę.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Mam nadzieję, że artykuł z mojej podróży pomógł Ci w zaplanowaniu Twojego wyjazdu! Jeżeli masz ochotę wesprzeć moje pasje i postawić mi wirtualna kawę to byłabym przeszczęśliwa! W ramach podziękowania możesz bezpłatnie czerpać informacje związane z podróżami oraz otrzymasz kod rabatowy na produkty w moim sklepie!

Podobne wpisy