|

Caminito del Rey – jak zorganizować wyjazd z Malagi?

Godzinę drogi pociągiem od Malagi znajduje się perełka, jaką jest Caminito del Rey - Droga Króla. Niegdyś uznawana za najniebezpieczniejszą trasę na świecie, jednak dziś, mimo odbudowy trasy i zwiększonego bezpieczeństwa wciąż robi ogromne wrażenie.

W tym artykule dowiesz się jak zorganizować wyjazd do Caminito del Rey na własną rękę z Malagi. Znajdziesz tutaj kosztorys wyjazdu, jak się dostać do Caminito del Rey, jak wygląda sprawa z biletami i jak przebiega trasa.

Caminito del Rey - trochę historii...

Ścieżka powstała w latach 1901 – 1905 w celu połączenia dwóch tam wykorzystywanych, jako wodospady przed firmę Sociedad Hidroeléctrica del Chorro do wytwarzania energii elektrycznej. Kiedyś nazywane Salto del Chorro i Salto del Gaitanejo, jednak dziś jest to początek i koniec Caminito. Ścieżka powstała w celu przepływu pracowników i materiałów oraz ułatwiała nadzór nad obiektami. Budowa ścieżki była trudnym inżynieryjny wyzwaniem, ponieważ pracownicy musieli dosłownie zwisać ze skał. Zatrudniono do budowy rybaków, których przekwalifikowano na murarzy. Rybacy byli przyzwyczajeni do poruszania się po linach swoich żaglówek, co miało pomóc im przy budowie murowanej ścieżki. 

Na końcu obecnej trasy Caminito del Rey znajduje się most łączący dwie przeciwne ściany skał. Most powstał na zlecenie głównego inżyniera budowy Rafael Benjumea Burín, który był wielkim miłośnikiem przyrody, a widoki prawie z każdego punktu trasy były tak zachwycające, że Rafael postanowił uczynić ścieżkę wygodniejszą przebudowując most łączący dwie strony wąwozu. Wcześniejszy most był zaprojektowany przez inżyniera Eugenio Riviera. 

Dziś ten mały mostek łączący dwie ściany wąwozu jest najbardziej znanym widokiem z Caminito del Rey.

20240305_114538

Dlaczego Caminito del Rey to Ścieżka Króla?

Po zakończeniu budowy zbiornika Conde del Guadalhorce ścieżkę odwiedził król Alfonso XIII, który objechał całe Caminito. W książce “El Chorro, sto lat historii” można znaleźć zapis o wizycie króla:

„Dzień wstał pochmurny, a seria przerywanych opadów zepsuła uroczystości inauguracyjne i sprawiła, że ​​wizyta była jeszcze bardziej kłopotliwa, a i bez tego wymagała podróży etapami pociągiem i samochodem. Król jednak był serdeczny i w dobrym humorze i z przyjemnością słuchał wszelkich wyjaśnień, jakich udzielał mu Benjumea na temat obiektów, które chciał poznać szczegółowo. Obiad podano dla ponad dwustu gości, zaproszono nań osobistości, autorytety, inżynierów i dziennikarzy. (…) Po obiedzie, w ulewnym deszczu, król przystąpił do położenia ostatniego kamienia. Do podpisania dokumentu inauguracyjnego udostępniono królowi stół i fotel wyrzeźbione z tego samego kamienia, którego użyto do budowy zbiornika. (…) Po zakończeniu ceremonii król i jego towarzysze odwiedzili tamę Gaitanejo i przekroczyli Balcón de los Gaitanes, ozdobiony girlandą trzymaną przez cztery wypchane orły, na której widniał napis: „Królowi”. Alfonso XIII był pod takim wrażeniem panoramy, jaką można stamtąd zobaczyć, że zapragnął zrobić zdjęcie, aby uwiecznić swój czas tam spędzony”.

Od tamtego momentu trasa otrzymała nazwę Caminito del Rey, czyli Ścieżka Króla.

Jednak z czasem pierwotna murowana ścieżka, która opierała się na metalowych wspornikach zaczęła niszczeć, do tego stopnia, że niektóre fragmenty runęły w przepaść. Ścieżka stała się bardzo niebezpieczna i otrzymała łatkę najniebezpieczniejszego szlaku pieszego na świecie, a później złej reputacji. Mimo niszczejącego chodnika wiele osób ryzykowało przejściem ścieżki, co w 5 przypadkach okazało się śmiertelne. W latach 1999 – 2000 zginęło tu 5 osób i z tego powodu władze Andaluzji postanowiły zamknąć szlak, a każdą próbę wejścia karano wysokimi grzywnami. 

Władze Malagi postanowiły odbudować szlak Caminito del Rey, co zajęło im 15 lat, a budowa kosztowała 7 mln EUR. Pierwotny szlak pozostawiono w stanie, takim jakim jest, zaś nowy zbudowany tuż nad nim z drewnianych paneli i wsporników zamocowanych w skale. W wielu miejscach zamontowano metalowe schody i barierki oraz szklane płyty, na którą wchodzą dosłownie stoi się nad przepaścią. Podczas budowy odświeżono również słynny most Balconcillo de los Gaitanes, który zawieszony jest 100 metrów nad przepaścią.

Trasa została udostępniona dla zwiedzających 28 marca 2015r. i natychmiast stało się największa atrakcją Andaluzji. 

Jak zorganizować wyjazd do Caminito del Rey z Malagi?

Co to jest Caminito del Rey?

Caminito del Rey to 8 kilometrowy pieszy szlak wzdłuż wąwozu Desfiladero de los Gaitanes, na którego dnie płynie rzeka Guadalhorce. Szlak biegnie po chodniku zawieszonym na pionowych ścianach wąwozu około 100 metrów nad rzeką.

Gdzie znajduje się Caminito del Rey?

Caminito del Rey znajduje się około godzinę drogi pociągiem od Malagi obok miasteczka El Chorro.

Ile kosztuje bilet do Caminito del Rey?

Bilet na taką atrakcję można zakupić bezpośrednio w kasie lub online. Polecam jednak zakup online z dużym wyprzedzeniem, ponieważ bilety bez przewodnika szybko się wyprzedają. My rezerwowaliśmy bilety niecały miesiąc przed wizytą i niestety mieliśmy tylko opcję z przewodnikiem. Nie chcieliśmy iść w grupie, dlatego na miejscu zapytaliśmy osobę odpowiedzialną za porządek i organizację przed wejściem czy możemy iść sami, mimo, że mamy bilet z przewodnikiem, na co uzyskaliśmy odpowiedź, że bez problemu. Bilet kupuje się na określoną godzinę (jednak my weszliśmy godzinę wcześniej) i kosztuje:

  • 10€ – bez przewodnika,
  • 18€ – z przewodnikiem. 

Ważne! Dzieci poniżej 8 roku życia nie mają wstępu do Caminito del Rey.  Dzieci w wieku 8 lat lub starsze muszą mieć ze sobą oryginalny dowód tożsamości w celu potwierdzenia wieku.

Bilety do Caminito del Rey możesz zakupić online na caminitodelrey.info

Jak dostać się do Caminito del Rey z Malagi?

Najlepszym sposobem na dostanie się do Caminito del Rey z Malagi pod względem logistycznym i finansowym jest pociąg. Stacja początkowa znajduje się w Maladze na stacji kolejowej Málaga María Zambrano, skąd kierujemy się na stację w miejscowości El Chorro. Droga zajmuje ok. 40 minut. Bilet w dwie strony kosztował 7€/os., który można zakupić online na stronie hiszpańskiego przewoźnika refne.com

Po przyjeździe do El Chorro należy skierować się w lewą stronę na przystanek autobusowy, gdzie zakupimy bilet na autobus linii M-347 w jedną stronę za 2,5€/os., który zawiezie nas na początek trasy od strony północnej w pobliże restauracji El Kiosko. Przejazd zajmuje ok. 30 minut krętymi drogami. 

Ważne! Przyjeżdżając do Caminito del Rey pociągiem kupujesz bilet na autobus tylko w jedną stronę, ponieważ trasa Caminito del Rey prowadzi prosto na stację kolejową El Chorro, skąd będziesz wracać do Malagi.

 

Początek trasy Caminito del Rey od strony północnej

Będąc już w pobliżu restauracji El Kiosko możesz obrać jedną z dwóch tras prowadzących do głównego wejścia. Obie trasy prowadzą w to samo miejsce, ale jedna z nich jest dłuższa, a druga krótsza. 

Szlak Senda de Gaitanejo rozpoczyna się zaraz obok restauracji El Kiosko przez tunel i ciągnie się przez 2,7 km. Drugi, krótszy szlak Pista de Gaitanejo mierzący 1,5km rozpoczyna się przy drodze przejściem przez niski tunel na końcu zmieniając się w szutrową drogę, z której rozpościera się przepiękny widok.

Tablica informacyjna dot. tras do Caminito del Rey
20240305_111307
Wejście do tunelu na szlaku Pista de Gaitanejo
20240305_111351
Tunel na szlaku Pista de Gaitanejo

Dochodząc do głównego wejścia spotkaliśmy ogromną kolejkę, w której początkowo stanęliśmy, ale chcąc się dowiedzieć czy możemy iść sami, mimo zakupionych biletów z przewodnikiem ruszyliśmy na sam początek kolejki, aby się wszystkiego dowiedzieć. Jak wcześniej wspominałam, uzyskaliśmy pozytywną odpowiedź i pracownik tego miejsca ustawił nas w zasadzie na początek kolejki. Była godzina 11:20, a bilet mieliśmy zakupiony dopiero na godzinę 12:30. Stanęliśmy na przodzie kolejki omijając długi sznur ludzi i weszliśmy za barierki. 

Przed wejściem na szlak każdy z osobna otrzyma jednorazowy czepek na głowę oraz kask, którego nie można ściągać na całym szlaku Caminito del Rey, nawet do zdjęć. Jeden z pracowników wyjaśni nam podstawowe zasady poruszania się na szlaku oraz przypomni, jak dostać się do parkingów, gdzie zostały zaparkowane auta, a osobom korzystającym z pociągu przypomni, że trasa prowadzi prosto w stronę stacji kolejowej, skąd będziemy wracać do Malagi.

Warto również zapoznać się wcześniej z regulaminem, zasadami, oznakowaniem i innymi informacjami na stronie caminitodelrey.info

Ciekawą informacją jest to, że każdy bilet zawiera ubezpieczenie OC, które pokryje wszelkie zdarzenia losowe powstałe w trakcie zwiedzania od wejścia na kładki po opuszczenie kładek.

Warto rozglądać się (jednocześnie zachowując ostrożność), bo można dostrzec dziko żyjące zwierzęta na tych terenach i wiele gatunków roślin. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotkasz kozła górskiego, dzika, czy ptaki górskie, jak ścierwnik, sęp płowy czy orzeł przedni.

20240305_130207

Każdy krok na tracie Caminito del Rey ukazuje coraz to piękniejsze widoki, jednak te najbardziej spektakularne ujrzysz w końcowej części trasy. Widok ukazujący wiszący most łączący dwie ściany wąwozu na tle rzeki z pewnością zachwyci każdego. Kawałek przed wejściem na most znajduje się również szklana płyta, na której można stanąć i zrobić sobie zdjęcie na tle mostu jednocześnie stojąc nad przepaścią. 

Most o którym mowa nazywa się Balconcillo de los Gaitanes nie jest już w użytku, ponieważ odbudowa kosztowałaby 2,8 mln EUR, dlatego postanowiono zbudować nowy most zaraz obok starego mostu. Nowy most jest praktycznie nie widoczny, ponieważ składa się z metalowych lin i wywołuje większe emocje, ponieważ podłoże jest wykonane z kraty, co oznacza, że patrząc w dół widzisz przepaść! Każdy kto rozpocznie trasę Caminito del Rey musi przejść przez ten most, ponieważ to jedyna droga, bez możliwości zawrócenia. Jeżeli masz lęk wysokości, a chcesz mimo wszystko spróbować przejść przez most to możesz poprosić o asystę przewodnika lub pracownika, który pilnuje porządku i służy pomocą zaraz przy moście. Most zawieszony jest na dużej wysokości, jednak jest to krótki odcinek, więc most nie jest chwiejny. 

Po zakończeniu całej trasy czeka na nas punkt, gdzie należy oddać kask, toalety oraz stoiska, gdzie można zakupić pamiątki, jedzenie czy prowiant. 

Trochę więcej zdjęć z trasy Caminito del Rey...

Kosztorys

Kosztorys wyjazdu do Caminito del Rey prawie na cały dzień z Malagi zorganizowany na własną rękę. Kosztorys będzie obejmował koszty tylko za jedną osobę. Podkreślam, że zapłaciliśmy 8€ więcej za bilet do Caminito del Rey ponieważ nie było już biletów bez przewodnika.

Łącznie wyjazd kosztował ok. 169,50 zł/os.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Mam nadzieję, że artykuł z mojej podróży pomógł Ci w zaplanowaniu Twojego wyjazdu! Jeżeli masz ochotę wesprzeć moje pasje i postawić mi wirtualna kawę to byłabym przeszczęśliwa! W ramach podziękowania możesz bezpłatnie czerpać informacje związane z podróżami oraz otrzymasz kod rabatowy na produkty w moim sklepie!

Podobne wpisy