|

Wyspa Kreta – Chania w 3 dni

Wyspa Kreta to popularne miejsce wśród Polaków. Sprawdź, co robić w mieście Chania i okolicach będąc na wyspie trzy dni oraz czy Chania jest jednym z najpiękniejszych miast w Grecji.

Lot

Saloniki – Kreta (Chania)| Data: 12.09.2022r. | Bagaż: tylko plecak

Kreta (Chania) – Poznań| Data: 15.09.2022r. | Bagaż: tylko plecak

Lot z Salonik na Kretę odbył się w ramach większej podróży multi-city, o której możesz poczytać tutaj. Był to też nasz ostatni punkt podróży i z Krety wracałyśmy już do Poznania.

Lot w jedną stronę z Salonik na Kretę wyniósł 275,62 zł/os., a z Krety do Poznania 296,57 zł/os. liniami Ryanair.

Jak dostać się z lotniska w Chanii do centrum miasta?

Lotnisko w Chanii leży około 15km od centrum miasta, do którego możesz dostać się na kilka sposobów, a jednym z nich są autobusy linii KTEL. Przystanek znajduje zaraz obok terminala, lotnisko w Chanii jest małe, więc bez problemu trafisz. Bilet w jedną stronę kosztuje ok. 2,30€ i można zakupić je u kierowcy lub online. Autobusy kursują kilka razy dziennie w odstępach co 30-90 minut. Droga trwa około 25 minut.

Druga opcja to taksówka, która kosztuje ok. 25-30€, więc jest to najdroższa z opcji.

Jeszcze inną opcją dostania się miasta jest wynajęcie samochodu, jednak ta opcja opłaca się, jeżeli planujesz zwiedzić większość wyspy autem.

Nocleg

Nocowałyśmy w mieście Chania w apartamencie Marial City Apartment Chania, jednak nie jest już on dostępny na Bookingu, więc nie będę się o nim rozpisywać.

Powiem tylko, że przywitała nas przemiła starsza Pani częstując nas na wejściu lokalnym mocnym alkoholem tsikoudia.

Apartament za 3 dni kosztował 393 zł za osobę.

Pogoda na Krecie we wrześniu

We wrześniu na Krecie możesz się spalić na raka, tak jak ja ;p W ciągu dnia temperatury osiągają 30°C, więc jest naprawdę gorąco. Pod wieczór temperatura spada i czuć kojący chłód po upalnym dniu. Wrzesień to idealny miesiąc na podróż!

Co warto zwiedzić w Chanii?

Pierwszą niezwykłą ciekawostką w mieście Chania jest to, że jej korzenie sięgają nawet 3400r. p.n.e.! Jej historia jest również bogata, bo miasto należało do Rzymian w 69 p.n.e., następnie do Wenecjan w XIII wieku, a w 1645r. miasto zostało zdobyte przez Turków. W 1851r. Chania stała się stolicą wyspy w administracji tureckiej, a w 1898 r. została wyzwolona spod rządów osmańskich i została stolicą państwa kreteńskiego, żeby w 1913r. stać się państwem greckim. Podczas II wojny światowej wiele obiektów w Chanii zostało zniszczonych przez bombardowania. W 1971r. Chania przestała być stolicą Krety, na rzecz miasta Heraklion. Jak widać historia miasta jest bardzo ciekawa i dla miłośnika takich ciekawostek pobyt w mieście Chania może być jeszcze bardziej ekscytujący.

1. Stary Port Wenecki

Jedna z najbardziej popularnych atrakcji w Chanii to Stary Port Wenecki. Budowę portu rozpoczęli Wenecjanie w połowie XIV wieku dzieląc go na część wschodnią przeznaczoną na naprawę statków handlowych oraz na część zachodnią, gdzie przechowywane były towary. Port był na tyle zorganizowany, że mógł obsłużyć jednoczenie około 40 statków.

Wenecjanie zadbali również o bezpieczeństwo w porcie budując długie, drewniane molo oraz latarnię morską, o której później. Potężne fortyfikacje chroniły dostępu do portu, a część z nich można podziwiać nawet dzisiaj.

Obecnie jest to miejsce najczęściej odwiedzane, ponieważ znajduje się tu wiele restauracji, barów i klubów. Port tętni życiem zwłaszcza wieczorami, kiedy turyści szukają rozrywki. 

Widok na port z falochronu
Widok na latarnię morską z Twierdzy Firkas

2. Latarnia morska

Na końcu falochronu znajduje się latarnia morka powstała w XVI wieku, której budowniczymi byli Wenecjanie. Latarnia pełniła oczywistą funkcję sygnalizacji świetlnej, ale miała jeszcze jedno bardziej strategiczne zadanie. Razem z twierdzą Firkas, która znajduje się na przeciwległym brzegu tworzyły bramę zamykającą dostęp do portu. Za pomocą grubego łańcucha przymocowanego do latarni naprężano go tworząc barierę, która uniemożliwiała wstęp do portu.

Podczas II wojny światowej i trzęsień ziemi latarnia groziła zawaleniem, ale w 2005r. doczekała się renowacji i teraz dumnie prezentuje się na tle Morza Śródziemnego tworząc widok, jak z pocztówki.

Latarnia nie jest dostępna dla zwiedzających, więc można ją oglądać tylko z zewnątrz.

3. Twierdza Firkas

Leżąca na przeciwległym brzegu od latarni morskiej Twierdza Firkas to miejsce równie ważne w Chanii. Forteca powstała w XVII wieku i pełniła funkcje obronne przed najazdem tureckim. Niestety wróg był silniejszy pokonał nawet wojenne fortyfikacje. 

Obecnie w fortecy można znaleźć Muzeum Morskie Krety oraz punkt widokowy z widokiem na cały port oraz na latarnie morską na drugim brzegu.

Wstęp do twierdzy jest darmowy, więc tym bardziej warto postawić tu swoją stopę. Twierdza przyjmuje gości od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00.

Zdjęcie na tle latarni morskiej z Twierdzy Firkas

4. Falochron wenecki

Spacer wzdłuż falochronu weneckiego o zachodzie słońca to rewelacyjne zwieńczenie upalnego dnia. Falochron powstały w XVI wieku doprowadzi nas, aż do wspomnianej wcześniej latarni morskiej. 

Widok na port, miasto czy latarnię morską z pewnością jest cudowny w ciągu dnia, ale wybierz się tam właśnie o zachodzie słońca. Kiedy słońce zaczyna chować się za horyzontem rozpoczyna się magia kolorów. W porcie widać migające światła z restauracji i barów, niebo zaczyna robić się cudnie pomarańczowe i odbijać się w wodzie. Przyjemności dodaje kojący chłód wieczoru. 

5. Meczet Küçük Hassan

W porcie znajduje się również najstarszy islamski Meczet Küçük Hassan na wyspie Kreta. Powstał około 1645 roku i z pewnością wyróżnia się na tle innych budynków swoimi charakterystycznymi kopułami. Meczet nazywany jest również Meczetem Janczarów, ponieważ używany był wyłącznie przez janczarów (tureckich żołnierzy za czasów osmańskich). Owi żołnieże byli chrześcijańskimi niewolnikami, którzy jako młodzi chłopcy przechodzili na islam i odbywali służbę wojskowa przez wiele lat. Meczet pełnił funkcję religijną do 1923r., a później przejęli go mieszkańcu, tworząc kawiarni, restauracje i sklepy. Budynek zbudowano na ruinach starożytnego kościoła weneckiego. Na fasadzie można dostrzec arabskie inskrypcje.

 

6. Stare Miasto

Kiedy szukasz na Krecie najbardziej urokliwego miejsca to musisz odwiedzić Stare Miasto w Chanii, które jest niezwykle romantyczne i urokliwe. Budowane od XIII wieku w stylu weneckim posiadało wiele wąskich uliczek i kolorowych zabudowań, które niestety uległy zniszczeniu podczas bombardowań w czasie II wojny światowej. Jednak ku uciesze turystów grekom udało się odrestaurować zniszczone budynki w doskonały sposób.

Niepowtarzalnym i unikalnym klimatem starego miasta, jest mieszanka stylów architektonicznych. Na przestrzeni wieków budowle powstawały z rąk Wenecjan, Turków i Greków. 

Zdecydowanie polecam zgubić się wśród wielu wąskich uliczek i zwiedzić zakątki, do których zwykły turysta nie dociera. Niebywałe jest to, że na głównych uliczkach gdzie jest pełno sklepików i restauracji będziesz się przeciskać przez tłumy, a odejdziesz kawałek dalej i możesz się cieszyć uliczką tylko dla siebie. 

Zarówno za dnia, jak i wieczorem stare miasto zachwyca za każdym razem.

7. Plaża Kladissos

W samej Chanii i w okolicach znajduje się kilka plaż, do których można dojść pieszo. W centrum Chanii znajduje się plaża Nea Chora, która może być często zatłoczona, ale w pobliżu znajdują się restauracje i bary. My postanowiłyśmy wybrać się na plażę Kladissos położoną niecałe 2 km od ścisłego centrum Chanii. Dostałyśmy się tam pieszo przy okazji zwiedzając miasto poza centrum turystycznym.

Plaża jest przestronna i łagodnie przechodzi w plażę Aptera. Plaża jest głównie piaszczysta ze żwirowymi zatoczkami. Turkusowa woda zachęca do kąpieli, a wejście do wody jest łagodne, bez ostrych spadów.

Na plaży byłyśmy same, dlatego to miejsce jest świetne na odpoczynek od turystycznego zgiełku. Plaża nie jest zorganizowana, więc nie posiada restauracji czy kawiarni zaraz obok. 

Blisko plaży znajduje się parking, więc jeżeli ktoś wybiera się autem to bez problemu zaparkuje.

Plaża Elafonisi z różowym piaskiem (bez przeróbki)

7. Plaża Elafonissi

W okolicach Chanii znajdują się dwie przepiękne plaże, jedna z nich to Balos, charakteryzująca się laguną z własnym ekosystemem otoczona niezwykłymi formacjami skalnymi, a druga to plaża Elafonisi, która wyróżnia się różowym paskiem przy brzegu. Skuszone niezwykłym widokiem różowego piasku wybrałyśmy się na plażę Elafonisi, która oddalona jest o około 75km od Chanii. Nie chciałyśmy wynajmować auta na jeden dzień, więc zdecydowałyśmy się na wykupienie wycieczki na GetYourGuide z czasem wolnym. Wycieczka kosztowała 128,66 zł za osobę. 

Plaża Elafonisi jest uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż na Krecie, a nawet w całej Europie. Piaszczysta plaża z nieprzyzwoicie turkusową wodą oferuje długie i płytkie obszary, w których można kąpać się po kolana. Plażę charakteryzują liczne wydmy, skały, a także rzadkie gatunki zwierząt i ptaków. Obszar wokół plaży Elafonisi jest chroniony przez Natura 2000, ponieważ jest domem dla około 100 gatunków roślin i zwierząt, zwłaszcza żółwi morskich Caretta-Caretta. Jednak dla każdego, kto odwiedza tą plażę najbardziej atrakcyjnym aspektem jest różowy piasek, który powstaje w wyniku tysiąca połamanych muszelek. Kolor zmienia się wraz z przypływami oraz w zależności od pory roku. Różowy piasek można dostrzec tylko w niektórych miejscach z większą i mniejszą intensywnością. Nie należy jednak wierzyć internetowym przerobionym zdjęciom, gdzie piasek jest przesadnie intensywnie różowy.

Jak widać na załączonych zdjęciach miejsce to jest bardzo popularne wśród turystów, więc spodziewaj się tłumów, zwłaszcza rodzin z dziećmi. Plaża jest zorganizowana pod względem toalet, przebieralni czy barów.

Czy Kreta spełniła moje oczekiwania? Zdecydowanie tak! Było to ostatnie miejsce podczas naszej podróży milti-city, więc zmęczone wieloma dniami podróży mogłyśmy odpocząć w tym miejscu ciesząc się zarówno plażami, jak i leniwym zwiedzaniem starego miasta czy spacerów po porcie. Bez wątpienia Chania jest pięknym starym miastem, które zachwyci każdego!

Zapraszam na mój profil na Tik Toku poświęcony podróżom

Sprawdź najnowsze wpisy z innych moich podróży

Zapraszam na mój profil na Instagramie poświęcony podróżom

Spodobał Ci się ten artykuł?

Mam nadzieję, że artykuł z mojej podróży pomógł Ci w zaplanowaniu Twojego wyjazdu! Jeżeli masz ochotę wesprzeć moje pasje i postawić mi wirtualna kawę to byłabym przeszczęśliwa! W ramach podziękowania możesz bezpłatnie czerpać informacje związane z podróżami oraz otrzymasz kod rabatowy na produkty w moim sklepie!

Podobne wpisy