|

Meteory u stóp miasta Kalambaka w 1 dzień

Miejsce, które bardzo długo chodziło mi po głowie i było jednym z moich podróżniczych marzeń. Meteory leżące u stóp miasta Kalambaka to najpiękniejsze miejsce w całej Europie!

Autobus

Saloniki-Kalambaka| Data: 08-09.09.2022r. | Bagaż: tylko plecak

Meteory były częścią większej podróży multicity, o której możesz poczytać tutaj. Przylatując z Budapesztu do Salonik spędziłyśmy tam jedną noc, żeby następnego dnia pojechać autobusem do miasta Kalambaka.

Bilet na autobus zakupiłyśmy online na stronie ktel-trikala.gr. Po zakupie zostały wysłane na e-mail potwierdzenia zakupu biletów na każdy kurs, które nie są finalnymi biletami. Z dokumentami z e-maila należy się udać do biura na głównym przystanku autobusowym, które wydaje bilety, podać numer biletu i dowód tożsamości, aby otrzymać prawdziwe bilety. My niestety tego nie zrobiłyśmy i miałyśmy niemałe problemy z dostaniem się do autobusu, a czas naglił. Jednak jeden z kierowców pozwolił nam wsiąść, a za minutę odjechał. To było szaleństwo, dlatego podkreślam, że trzeba uzyskać w okienku prawdziwe bilety.

Z Salonik do Kalambaki jechałyśmy około 3 godziny z przesiadką (na dworcu przesiadkowym miły pan z obsługi wydrukował nam nasze bilety powrotne na następny dzień i wskazał gdzie mamy czekać na nasz kolejny autobus). 

Bilet na autobus w dwie strony kosztował 160 zł za osobę.

Do Kalambaki dojechałyśmy ok. 14:00, a następnego dnia miałyśmy autobus powrotny o 15:00, więc w Kalambace spędziłyśmy dwa dni, ale do dyspozycji miałyśmy łącznie jeden dzień.

Nocleg

W Kalambace spędziłyśmy tylko jedną noc w uroczym butikowym hoteliku Toti Boutique Rooms. 

Mimo, że byłyśmy tam krótko to nie mam nic do zarzucenia. Było czysto, bardzo dobre śniadanie, a Pani z recepcji była bardzo miła. Wskazała nam gdzie mamy iść, aby jak najszybciej dotrzeć w interesujące nas miejsce. Okazało się, że była to najkrótsza droga, ale najbardziej wycieńczająca. 

Jedna noc w tym hoteliku kosztowała 77,50 zł za osobę.

Link do hoteliku znajdziesz tutaj.

Greckie Meteory, cud natury

Meteory to bez dwóch zdań niesamowity cud natury, który znajduje się w środkowej Grecji. Niezwykłe formacje skalne wprawiają w zachwyt każdego. Grecka nazwa metéoros po przetłumaczeniu znaczy “zawieszony w powietrzu” lub “środek nieba” i to określenie jest trafione w punkt, ponieważ formacje skalne wznoszące się nawet ponad 500 metrów w górę sprawiają wrażenie, jakby były zawieszone w powietrzu.

Niezwykłe w tym miejscu jest również to, że na czubkach skał znajdują się klasztory pochodzące z XIV wieku. Jednak mnisi zaczęli przybywać w to miejsce już w XI wieku w poszukiwaniu idealnego miejsca na modlitwę i medytację w samotności. Mnisi wspinali się do wysoko wydrążonych jaskiń, gdzie mogli w samotności medytować nawet przez kilka dni. Obecnie można dostrzec takie jaskinie, jednak mnicha tam już nie znajdziemy, tylko wbite flagi wspinaczy, którzy odważyli się wspiąć w te miejsca. 

Od XIV wieku rozpoczęto budowę klasztorów, a pierwszym z nich był Wielki Meteor, którego budowa trwała dokładnie od 1356 r. do 1372 r. Z biegiem lat wznosiły się kolejne klasztory, a każdy z nich znajdował się na czubkach skał, do których było trudno się dostać. Początkowo używano lin i drabin, żeby później w latach 20. XX wieku rozpocząć budowę schodów. Duże zainteresowanie zwiedzaniem klasztorów spowodowało, że dostęp stał się niezwykle prostu, ponieważ można do nich dojść pieszo lub podjechać samochodem.

Widok na Klasztor Warłama
Widok na żeński monastyr Rusanu

Kiedyś na terenie Meteorów funkcjonowały 24 prawosławne klasztory, jednak dziś tylko 6 z nich jest otwartych dla zwiedzających. Pozostałe klasztory zostały opuszczone i niszczeją z roku na rok. Klasztory pełniły bardzo ważną funkcję w czasach okupacji tureckiej, gdzie kultywowano tradycje greckie oraz przechowywano cenne zbiory, takie jak książki, obrazy czy listy. W czasach II wojny światowej część zbiorów przeniesiono w obawach przed bombardowaniem.

Najczęstszymi mieszkańcami klasztorów byli mężczyźni, który zajmowali większość z nich, ale na szczytach formacji skalnych można było również spotkać klasztory żeńskie, do których wstęp miały tylko kobiety.

Każdy z klasztorów posiada główny kościół, który nazywa się Katolikon. Klasztory posiadają również wieżę, która służyła do wciągania ludzi i towarów za pomocą liny. W budynkach znajdują się pomieszczenia służące codziennemu życiu mnichów.

 

 

Jak dostać się z miasta Kalambaka na Meteory?

Możliwości jest kilka, pierwsza z nich najbardziej czasochłonna jest piesza wędrówka. Jeżeli lubisz aktywnie spędzać czas to jest to najlepszy sposób. My mimo małej ilości czasu zdecydowałyśmy się wejść również pieszo, ale szybszą drogą z miasta Kalambaka. Poleciła nam ją pani z recepcji naszego hotelu, która zapewniła, że w niecałą godzinę znajdziemy się na szycie blisko Klasztoru Świętej Trójcy. Trasa nazywa się Ascent trail to Holy Trinity Monastery i prowadzi w górę doliną między Klasztorem Świętej Trójcy a Alyssos. Droga na większości odcinków jest brukowana i żadne auto nie ma tam wstępu, co pozwala cieszyć się pieszą wędrówką wśród natury. Na końcu trasy dojdziemy do asfaltu, gdzie mogą już jeździć samochody, jednak to nie jest koniec naszej wędrówki. Na poboczu drogi można znajduje się murek, z którego można podziwiać klasztor Świętej Trójcy oraz masywy skalne.

Początek trasy prowadzącej do Klasztoru Świętej Trójcy
Koniec trasy ciągnącej się przez dolinę, zdjęcie na tle klasztoru Świętej Trójcy

Idziemy dalej do punktu zaznaczonego na Google Maps – Viewpoint Meteora. Jeżeli szczęście nam będzie sprzyjać to można złapać stopa, tak jak my to zrobiłyśmy. Przemiły pan podwiózł nas na owy punkt widokowy i nawet poszedł z nami zrobić nam zdjęcie. 

Polecam spędzić trochę więcej czasu na tym punkcie widokowym, ponieważ widoki zapierają dech w piersiach i mimo narobionych zdjęć trzeba nacieszyć oczy. My postanowiłyśmy odpocząć w tym miejscu, zjeść coś i napić się. 

To miejsce również jest idealne do oglądania zachodu słońca.

Zdjęcie z punktu widokowego na tle formacji skalnych

Następnie podążałyśmy pieszo drogą asfaltową w stronę Klasztoru Warłama, gdzie oglądałyśmy zachód słońca. Należy dotrzeć do parkingu Πάρκινγκ Μονής Βαρλάμ, skąd można pospacerować po skałach i cieszyć się widokami. 

Niestety kiedy dotarłyśmy do Klasztoru Warłama był już zamknięty, jednak zwiedzanie klasztorów pierwszego dnia nie było naszym celem. Chciałyśmy nacieszyć się samymi widokami do granic możliwości, więc nasz pieszy powrót odbywał się już wieczorem, po zachodzie słońca. Kierowałyśmy się w stronę miasta Kastraki ulicznymi serpentynami wśród Meteorów. Jednak postanowiłyśmy ponownie złapać stopa, który zmniejszy nasz dystans do hotelu. Po kilku minutach zatrzymał się inny podróżnik, który zabrał nas do miasta Kastraki, gdzie złapałyśmy autobus do Kalambaki.

Zdjęcie na tle Meteorów o zachodzie słońca

Jak dojechać z miasta Kalambaka do Klasztoru Wielki Meteor?

Następnego dnia miałyśmy autobus powrotny do Salonik o godzinie 15:00, więc postanowiłyśmy wykorzystać ten czas na wizytę w jednym z Klasztorów, a wybór padł na Klasztor Wielki Meteor. Tym razem postanowiłyśmy dojechać autobusem pod sam klasztor. W mieście Kalambaka należy udać się na przystanek Kalampaka bus station. Aktualny rozkład jazdy oraz inne informacje można znaleźć tutaj. Bilet w jedną stronę kosztował 1,60€, a trasa zajmuje około 30 minut.

Klasztor Wielki Meteor to najstarszy i najważniejszy obiekt Meteorów. Najważniejsze zabytki, jakie można tam podziwiać jest cerkiew Przemienienia Pańskiego, ossuarium, gdzie znajdują się szczątki dawnych mnichów, refektarz oraz wieża wyciągowa. Na terenie klasztoru znajduje się również taras widokowy.

Zdjęcie z tarasu widokowego w klasztorze Wielki Meteor

Wstęp do klasztorów wynosi 3€, a dla dzieci do 12 roku życia wstęp jest darmowy. Klasztory, które są dostępne dla zwiedzających to:

  • Wielki Meteor, Megalo Meteoro
  • Klasztor Warłama, Moni Warlaam
  • Klasztor Świętej Trójcy, Moni Ajias Triados
  • Klasztor Rusanu, Moni Roussanou 
  • Klasztor Świętego Stefana, Moni Ajiu Stefanu
  • Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego, Moni Ajiu Nikolau Anapafsa

Zwiedzając klasztory należy odpowiednio się zachowywać szanując prywatność zakonników. Nie należy wchodzić do zamkniętych pomieszczeń, czy do nich zaglądać. Przed wejściem do klasztoru kobiety, które są w spodniach zostaną poproszone o założenie chust z grubego materiału i przepasanie ich przez biodra tworząc spódnicę. W klasztorach należy również pamiętać o zakryciu ramion i dekoltu.

Więcej zdjęć z Meteorów

Meteory to było moje marzenie podróżnicze i nie zawiodłam się, ani w jednym procencie. Oczekiwania miałam duże i miejsce to spełniło je w 100%. Moim zdaniem jest to najpiękniejsze miejsce w Grecji.. ba! Nawet w Europie. Bez dwóch zdań mogę polecić wizytę w tym magicznym punkcie na świecie, ale polecam zostać tam na kilka dni, aby spokojnie manifestować każdy moment.

Zapraszam na mój profil na Tik Toku poświęcony podróżom

Sprawdź najnowsze wpisy z innych moich podróży

Zapraszam na mój profil na Instagramie poświęcony podróżom

Podobne wpisy