Rodzaje sznurków do makramy – jaki wybrać?

pasek-sznurki

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z makramą, ale nie wiesz jaki sznurek wybrać? W tym artykule opiszę najczęściej wykorzystywane sznurki w technice makramy z podziałem na kilka kategorii: materiał, strukturę, kolor i grubość. 


Materiał sznurka

   Sznurki mogą być wykonane z różnych materiałów, rozróżniamy sznurki bawełniane, sizalowe, jutowe, lniane czy konopne, jednak te pierwsze – bawełniane – wiodą prym w technice wyplatania makram i na nich skupię się w dalszej części artykułu.

Struktura sznurka

   Sznurki bawełniane rozróżniamy na trzy rodzaje: plecione, skręcane pojedynczo i skręcane potrójnie (3PLY).

Zestawienie sznurków o różnej strukturze i grubości.

   Sznurki plecione są najlepszym wyborem dla amatorów makramy, a to dlatego, że ich struktura składa się ze splecionych, zwartych nitek. Niektóre sznurki plecione posiadają rdzeń bawełniany lub syntetyczny, zaś te bez rdzenia to knoty bawełniane. Struktura sznurka plecionego świetnie nadaje się dla początkujących osób, ponieważ w łatwy sposób można go rozplątać nie deformując sznurka. Zaletami sznurka plecionego jest jego wytrzymałość i nie rozplątywanie się końcówek sznurka, zaś wadami to podatność na wilgotność , co może powodować odkształcanie się pierwotnej formy.

Sznurki plecione z rdzeniem syntetycznym i bawełnianym.

 Sznurki skręcane pojedynczo zdecydowanie są bardziej delikatne i miękkie w dotyku, niż sznurki plecione, a to dlatego, że ich struktura składa się z pojedynczych skręconych nitek bawełnianych. Jest sznurkiem trudniejszym do wyplatania, ponieważ może tracić swoją formę przy rozplątywaniu lub nierówno się układać przy różnego rodzaju splotach. Zaletą sznurka skręcanego pojedynczo jest brak rdzenia oraz możliwość rozczesywania końcówek lub całych sznurków np. do piórek czy chwostów. Z tych tańszych i łatwiej dostępnych opcji można zaopatrzyć się w sznurek wędliniarski dostępny w każdym sklepie budowlanym czy ogrodniczym.

 Sznurki skręcane potrójnie (3PLY) składają się z trzech sznurków skręcanych pojedynczo, które dodatkowo są skręcone dookoła siebie. Ten sznurek nie posiada rdzenia i jest wyjątkowo mocny i wytrzymały. Tak samo jak poprzedni sznurek jest przyjemny w dotyku, ale też podatny na błędy nowicjuszy, ponieważ po rozplątaniu może tracić swój pierwotny kształt. Sznurek skręcany potrójnie można rozczesywać, jednak jest to trudniejsze, niż w przypadku sznurka skręcanego pojedynczo.

Sznurki bawełniane skręcane potrójnie 3PLY.

Kolor sznurka

   Najpopularniejszym kolorem sznurka plecionego, skręcanego pojedynczo i skręcanego potrójnie jest kolor naturalny, czyli złamana biel. Jest to kolor wybierany zazwyczaj na początku drogi wyplatania makram, ponieważ ten kolor jest na tyle uniwersalny, że będzie pasować w większości pomieszczeń.

   Jednak na rynku istnieje wiele firm polskich i zagranicznych, które w swojej ofercie mają szeroką gamę kolorystyczną. Możesz znaleźć jeden wybrany kolor sznurka np. zielony w kilku odcieniach. Taka duża paleta kolorów pozwala na eksperymentowanie w łączeniu kolorów czy dopasowaniu idealnego koloru do określonego wnętrza.

Grubość sznurka

   Grubości sznurków nie ma tak wiele, jak kolorów, ale również jest duża różnorodność. Rozróżniamy grubości od najcieńszych, aż do centymetrowych. Najtańszym i najłatwiej dostępnym jest sznurek wędliniarski o grubości 1-2 mm, jednak najczęściej używanymi grubościami są 3 mm i 5 mm. Istnieją również sznurki o grubości 9 mm, które są już naprawdę spore.

  • Grubość 1-2 mm – świetnie nadają się do drobnych wyrobów, jak kolczyki czy bransoletki
  • Grubość 3-5 mm – bardzo szeroki zakres zastosowań, od makram przez poszewki do torebek
  • Grubość 9 mm – taka grubość sznurka nada się do większych projektów, np. hamak, legowisko dla kota, część mebla

   Trzeba pamiętać, że im grubszy sznurek tym szybciej uzyskamy określony splot, który zajmie większą powierzchnię.

   Po przeczytaniu tego artykułu możesz już samodzielnie wywnioskować, który ze sznurków jest najodpowiedniejszy dla Ciebie i Twojego projektu. Nadmienię jednak, że dla osób początkujących najlepiej sprawdzi się sznurek bawełniany pleciony, który jest odporny na błędy nowicjuszy. Nie pozostaje Ci nic innego jak ćwiczyć, próbować, eksperymentować i cieszyć się wyplataniem!

Artykuł napisany przez: Monika z Polskamakrama, 14.02.2023r.