Podstawowe węzły w technice makramy

   Zaczynając swoją przygodę z wyplataniem makram i nie tylko musisz poznać podstawowe węzły. Technika makramy nie jest trudna, jednak warto poćwiczyć swoje pierwsze wiązania, aby nabrać wprawy. W tym artykule poznasz podstawowe węzły takie jak: pętla mocująca, węzeł płaski, słupek spiralny, węzeł żebrowy prosty, węzeł żebrowy skośny.


Pętla mocująca

Wszędzie tam gdzie musisz zamocować sznurki użyjesz pętli mocującej. Wykorzystasz ten węzeł na początku tworzenia makram, kwietników, mniejszych lub większych ozdób. Istnieje wiele metod wiązania pętli mocującej, jednak ja skupię się na tej najbardziej podstawowej.

Aby wykonać pętlę mocującą złóż sznurek na pół końcówkami do dołu. Powstałą pętelkę przełóż nad kijem lub przełóż przez kółko czy karabińczyk i wsuń w nią dwie końcówki sznurka – i gotowe!

Węzeł płaski (inaczej tkacki)

Podstawowym węzłem w technice makramy, który jest najczęściej używany jest węzeł płaski. Za pomocą tego węzła możesz wykonać już słupek, słupek spiralny czy siatkę.

Do wykonania węzła płaskiego potrzebujesz dwóch sznurków złożonych na pół, z których należy wykonać pętlę mocującą. W taki sposób uzyskasz cztery sznurki robocze. Dwa środkowe sznurki to Twój rdzeń (2,3), zaś dwa zewnętrzne to sznurki (1,4) oplatające i właśnie nimi będziesz pracować. W zależności od upodobania można zacząć od lewej lub prawej strony. Aby uzyskać słupek prosty należy wykonywać splot raz od lewej strony, raz od prawej. My zaczniemy od lewej.

Krok 1. Złap pierwszy sznurek (1) od lewej strony i przełóż go nad rdzeniem (2,3), następnie przełóż go pod ostatni sznurek (4) po prawej stronie. 

Krok 2. Złap końcówkę sznurka (4) i przełóż go pod spodem rdzenia (2,3) i przełóż go przez utworzoną pętelkę sznurka (1) po lewej stronie. Złap końcówki sznurków 1 oraz 4 i delikatnie zaciśnij. Wykonaj tę samą czynność, ale tym razem pierwszy sznurek (1) od lewej strony znajdować się będzie pod rdzeniem, a ostatni sznurek (4) od prawej strony nad rdzeniem. Zaciśnij splot. 

Krok 3. Na tym etapie ponownie pojawiły się cztery luźne sznurki. Tym razem sznurek 1 znajduje się po prawej stronie, a sznurek 4 po lewej stronie. Wykonaj tą samą czynność zaczynając od ostatniego sznurka 1 od prawej strony. Złap końcówkę ostatniego sznurka i przełóż do pod rdzeniem (2,3), a pierwszy sznurek 4 od lewej przełóż nad rdzeniem (2,3). Złap końcówkę sznurka 4 leżącego na górze rdzenia (2,3) i przełóż przez utworzoną pętelkę sznurka 1 leżącego na dole, a końcówkę sznurka 1 leżącego na dole rdzenia (2,3) przełóż przez pętelkę górnego sznurka 4. Zaciśnij splot. W ten sposób uzyskujesz węzeł kwadratowy.

Krok 4. Powtórz krok 2, a następnie krok 3 i tak dalej… – uzyskasz wtedy słupek prosty z węzłów kwadratowych.

TIP dla Ciebie:

Wykonując słupek płaski operujesz jedynie dwoma zewnętrznymi sznurkami roboczymi 1 i 4 (z każdym kolejnym splotem długość sznurków się zmniejsza), zaś rdzeń – dwa środkowe sznurki 2 i 3 – pozostają takie same. Ustal jaką potrzebujesz długość słupka płaskiego i zmniejsz rdzeń do długości, jaką potrzebujesz z małym zapasem na ewentualne przewiązanie sznurków na końcu. W ten sposób zyskasz na długości sznurków roboczych.

Słupek spiralny (inaczej splot DNA)

Słupek spiralny jest bardzo efektownym splotem, po który sięgają nawet zaawansowani twórcy makram, z jednej strony z uwagi na jego wytrzymałość, a z drugiej na ciekawy wygląd. Świetnie nadaje się, jako zawieszka do dużych gabarytów typu makramy XXL, kwietniki na gałęzi na kilka doniczek czy wiszące hamaki dla kotów. Aby stworzyć słupek spiralny musisz użyć nic innego jak węzła płaskiego, ALE plecionego tylko w jednym kierunku. W zależności od której strony zaczniesz, możesz uzyskać słupek lewoskrętny lub prawoskrętny. 

Do wykonania słupka spiralnego potrzebujesz dwóch sznurków złożonych na pół, z których należy wykonać pętle mocujące. Kiedy to zrobisz uzyskasz cztery sznurki robocze. 

Krok 1. Złap pierwszy sznurek (1) od lewej strony i przełóż go nad rdzeniem (dwa sznurki środkowe 2 i 3), następnie przełóż go pod ostatni sznurek (4) po prawej stronie. 

Krok 2. Złap końcówkę sznurka (4) i przełóż go pod spodem rdzenia (2,3) i przełóż go przez utworzoną pętelkę sznurka (1) po lewej stronie. Złap końcówki sznurków 1 oraz 4 i delikatnie zaciśnij. Na tym etapie sznurek 1 znajduje się teraz po prawej stronie, a sznurek 4 po lewej stronie. 

Krok 3. Wykonaj dokładnie taką samą czynność, jak w kroku 1 i 2 zaczynając zawsze od lewego sznurka niezależnie czy jest to sznurek 1 czy 4. Powtarzając ten splot kilka czy kilkanaście razy zauważycie, że słupek zacznie się skręcać w jedną stronę tworząc słupek spiralny.

TIP dla Ciebie:

Wykonując słupek spiralny operujesz jedynie dwoma zewnętrznymi sznurkami roboczymi 1 i 4 (z każdym kolejnym splotem długość sznurków się zmniejsza), zaś rdzeń – dwa środkowe sznurki 2 i 3 – pozostają takie same. Ustal jaką potrzebujesz długość słupka spiralnego i zmniejsz rdzeń do długości, jaką potrzebujesz z małym zapasem na ewentualne przewiązanie sznurków na końcu. W ten sposób zyskasz na długości sznurków roboczych.

Węzeł żebrowy (żeberkowy) prosty

Węzeł żebrowy polega na nawijaniu pętelek sznurkiem wiążącym na sznurek wiodący, gdzie każdy węzeł składa się z dwóch pętelek. Jest to nieco trudniejszy splot, ponieważ czasami zaciśnie się go zbyt mocno, czasami zbyt luźno i w rezultacie wychodzi krzywo i nierówno, dlatego należy poświęcić więcej czasu na ćwiczenia. Aby dobrze zrozumieć na czym polega ten węzeł wyjaśnię czym jest sznurek wiążący, a czym wiodący.

Sznurek wiążący – to ten, którym wykonujemy ruch nawijania lub zaplatania

Sznurek wiodący – to ten, na który nawijamy sznurek wiążący oraz który pokazuje kierunek naszego splotu

TIP dla Ciebie:

W zależności od wybranego wzoru splotu może zdarzyć się sytuacja, że sznurek wiążący staje się wiodącym i na odwrót, co nie jest powodem do niepokoju.

Aby wykonać splot węzłem żebrowym prostym należy złożyć na pół określoną ilość sznurków np. 3 szt. i każdym wykonać pętlę mocującą uzyskując 6 sznurków roboczych.

Krok 1. Pierwszy sznurek 1 od lewej strony staje się sznurkiem wiodącym (prowadzącym) i na niego będziemy nawijać każdy kolejny sznurek wiążący. Złap pierwszy sznurek z lewej strony i ułóż go poziomo nad pozostałymi sznurkami – to jest Twój kierunek splotu.

TIP dla Ciebie:

Staraj się trzymać sznurek wiodący w napięciu i w określonym kierunku, aby uzyskać prostą linię złożoną z węzłów żebrowych prostych.

Krok 2. Złap drugi sznurek 2 od lewej i stwórz pętelkę przekładając go od spodu sznurka wiodącego, a następnie nad nim. W ten sposób powstała pętelka, którą delikatnie zaciśnij ciągnąc sznurek wiążący w lewy dół, a sznurek wiodący poziomo w prawo. Powtórz tą samą czynność tym samym sznurkiem, tak aby uzyskać dwie pętelki zwane węzłem żebrowym poziomym.

Krok 3. Powtórz tą czynność z pozostałymi sznurkami.

TIP dla Ciebie:

Staraj się zaciskać pętelki wszystkie z taką samą siłą, aby uzyskać prosty splot.

Węzeł żebrowy (żeberkowy) skośny

Za pomocą tego węzła można uzyskać wiele wzorów splotów i to właśnie on jest głównym twórcą coraz to nowszych i ciekawszych splotów. Kroki wyglądają bardzo podobnie jak przy węźle żebrowym prostym, jednak z małym utrudnieniem, ponieważ sznurek wiodący jest w pozycji skośnej.

Aby wykonać splot węzłem żebrowym skośnym należy złożyć na pół określoną ilość sznurków np. 3 szt. i każdym wykonać pętlę mocującą uzyskując 6 sznurków roboczych.

Krok 1. Określamy kierunek wyplatania chwytając w prawą rękę pierwszy sznurek 1 od lewej strony, który staje się sznurkiem wiodącym. Ustaw sznurek pod skosem w prawą stronę przed pozostałymi sznurkami.

Krok 2. Złap drugi sznurek 2 od lewej i stwórz pętelkę przekładając sznurek od spodu sznurka wiodącego, a następnie nad nim. W ten sposób powstała pierwsza pętelka, którą delikatnie zaciśnij ciągnąć sznurek wiążący w lewy dół, a sznurek wiodący w kierunku skosu. Powtórz tą samą czynność tym samym sznurkiem, tak aby uzyskać dwie pętelki zwany węzłem żebrowym skośnym.

TIP dla Ciebie:

Staraj się trzymać sznurek wiodący w napięciu i w określonym kierunku, aby uzyskać prostą skośną linię złożoną z węzłów żebrowych skośnych.

Krok 3. Powtórz tą czynność z pozostałymi sznurkami.

TIP dla Ciebie:

Staraj się zaciskać pętelki wszystkie z taką samą siłą, aby uzyskać prosty splot. Użył siły średniej, nie za mocnej, nie za słabej, wtedy będziesz mieć pewność, że pętelki będą się równo układać.

Znając wyżej przedstawione jedne z najbardziej podstawowych węzłów możesz już tworzyć proste, ale też piękne makramy, kwietniki i nie tylko. W połączeniu tych wszystkich węzłów jesteś w stanie stworzyć efektowne sploty. Pamiętaj jednak, żeby nabrać wprawy i w miarę szybko wyplatać należy wcześniej poćwiczyć, dlatego na początek poszukaj zwykłą drewnianą łyżkę kuchenną, sznurówki (te okrągłe, nie płaskie) i poćwicz. Zapewniam, że prace manualne uczą cierpliwości i potrafią relaksować. Życzę powodzenia!

Artykuł napisany przez: Monika z Polskamakrama dnia 14.06.2023r.