|

Wenecja – co zwiedzić w 2 dni?

Miasto położone na bagnistych wysepkach Adriatyku, co tworzy zespół niezwykle romantycznych mostów oraz kanałów jest idealnym miejscem na par. W tym artykule dowiesz się co zwiedzić w dwa dni w listopadzie doświadczając acqua alta!

Trochę o Wenecji...

Wenecja to miasto położone na północy Włoch nad Morzem Adriatyckim, która pełni funkcję stolicy regionu Wenecja Euganejska. Miasto założone zostało w 452 roku na grząskich wysepkach przez uciekających ludzi przed najazdem Hunów na północne Włochy. Wenecja stała się stolicą Republiki Weneckiej i trwała w tej formie przez ponad tysiąc lat będąc jedną z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego. Wenecja kontrolowała wybrzeża Adriatyku, Wyspy Egejskie, Kretę, Cypr Korfu i kilka innych wysp. Decyzja powstania Wenecji była strategiczna, ponieważ założyciele stwierdzili, że podmokłe tereny będą odstraszać wrogów. Z założenia Wenecja miała być miastem na wodze i co ciekawe nigdy nie została podtopiona. Wenecja zbudowana została na ponad 100 wyspach i aktualnie posiada 170 kanałów i 400 mostów. Miasto podzielone jest na sześć dzielnic: Santa Croce, San Polo, San Marco, Castello, Dorsoduro i Cannaregio.

Wenecja jest okresowo podtapiana woda Morza Adriatyckiego, co ma swoje określenie acqua alta (dosłownie tłumacząc: wysoka woda). Jest to nazwa określająca wyjątkowo duży przypływ, który najczęściej pojawia się właśnie w Wenecji. Podczas naszego pobytu w Wenecji w listopadzie doświadczyliśmy acqua alta czasami, aż za bardzo. Pojawianie się tego zjawiska jest konsekwencją różnicy ciśnienia atmosferycznego na dwóch krańcach Adriatyku i silnego południowego wiatru sirocco oraz bora, które napędzają w stronę lądu masy wody i utrudniają cofanie się w czasie odpływu. Acqua alta występuje najczęściej między jesienią, a wiosną.

Co zwiedzić w Wenecji przed 2 dni?

1. Bazylika św. Marka

Na początek bez dwóch zdań najważniejszy zabytek Wenecji to Bazylika św. Marka, która jest jednocześnie grobowcem, gdzie pochowano relikwie św. Marka. Jednak w 828 roku weneccy kupcy wykradli jego szczątki z Aleksandrii i przywieźli na lagunę. Jest to związane z legendą, kiedy św. Marek podczas morskiej podróży do Rzymu zatrzymał się na lagunie, gdzie ujrzał anioła, który ujawnił miejsce pochowania. Św. Marek został patronem niezależnej Wenecji, a skrzydlaty lew (symbol św. Marka) przytrzymujący otwartą księgę z wyrytymi słowami anioła stał się herbem republiki.

Fasada bazyliki była wielokrotnie przebudowywana, a zgodnie z życzeniem doży Domenico Selvo, każdy statek wenecki był zobowiązany do przywożenia darów, które służyły ozdobie nowej świątyni. Przełożyło się to na połączenie różnorodnych stylów, licznych zdobień i architektonicznych detali miało na celu stworzenie bazyliki “najpiękniejszej jaką dotychczas widziano”. Bazylika ma również inne przesłanie, ponieważ stała się symbolem trwałości i potęgi weneckiego państwa, czyli najdłużej trwającej republiki na świecie.

Bazylikę św. Marka można zwiedzać od środka, co kosztuje 3€. Szczegóły odnośnie godzin otwarcia znajdziesz na oficjalnej stronie basilicasanmarco.it

Bazylika św. Marka podczas zjawiska acqua alta

2. Plac św. Marka

Bazylika św. Marka położona jest nie gdzie indziej, jak przy Placu św. Marka, na który przybywa nawet 30 mln turystów rocznie! Nie muszę wspominać, że to wiąże się z wielkimi tłumami i… kieszonkowcami! Będąc w tłumie należy szczególnie uważać na zawartość torebek i plecaków.

Plac św. Marka to serce miasta, które jest otoczone pięknymi budynkami, gdzie od momentu powstania odbywały się różne wydarzenia i uroczystości, jak państwowe i religijne święta. Na placu odbywał również handel, gdzie kupcy wymieniali się towarami czy nawiązywali nowe kontakty. Do dziś można ujrzeć białe marmurowe pasma, które wyznaczały przestrzeń handlową. 

Plac św. Marka podczas zjawiska acqua alta

3. Pałac Dożów

Zaraz obok Bazyliki św. Marka znajduje się Pałac Dożów, którego nie sposób przeoczyć, z uwagi na jego charakterystyczną gotycką fasadę. Prace nad pałacem rozpoczęto w XI wieku, ale zakończenie nastąpiło dopiero w XV wieku. Jednak początkowo nie wyglądał, tak jak obecnie, ponieważ pierwsza budowla powstała, jako silnie ufortyfikowany zamek, który pełnił funkcje obronnej fortecy.

Pałac Dożów był siedzibą panujących dożów w Wenecji przez ponad 1000 lat, ale był też miejscem miejskiej administracji, policji i sądu. Co ciekawe znajdowała się tam również sala tortur i więzienie, gdzie więziono słynnego awanturnika Casanovę w XVIII wieku. 

Wstęp do Pałacu Dożów jest płatny i kosztuje sporo, bo 30€. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie palazzoducale.visitmuve.it

Sprawdź ofertę na podróżnicze produkty

Znajdziesz tutaj pamiętniki z podróży, dzienniki podróżnika, zakładki do książek i wiele innych!

Kliknij tutaj

4. Most Rialto

W Wenecji mostów jest mnóstwo, jednak najstarszy i najważniejszy most to Most Rialto, który łączy dwie dzielnice San Marco i San Polo. Most jest zbudowany z kamienia i składa się z jednego łuku, który wznosi się na wysokość ok. 7,5m nad Wielkim Kanałem. Most został wybudowany w latach 1588-1591.

Dookoła mostu możesz znaleźć wiele sklepików, kramów, kawiarni i restauracji. 

5. Most Westchnień

Za pałacem Dożów znajduje się miejskie więzienie, które jest połączone Mostem Westchnień (Ponte dei Sospiri). Nazwa wzięła się od pogłosek mówiących, że skazani więźniowe na dożywocie mogli po raz ostatnio spojrzeć na miasto właśnie w tym miejscu i westchnąć z żalu. Z innej strony legenda głosi, że pocałunek pod mostem o zachodzie słońca gwarantuje miłość danej parze do końca życia, więc nic dziwnego, że most przyciąga rzeszę zakochanych. 

Zakończenie budowy mostu nad kanałem Rio di Palazzo w stylu barokowym nastąpiło w 1614 roku, a ciekawostką jest to, że w środku mostu znajdują się dwa oddzielne korytarze. Celem zbudowania mostu było połączenie więzienia z Trybunałem, który obradował w Pałacu Dożów.

 

6. Bazylika Santa Maria della Salute

Jeden z najpiękniejszych kościołów w Wenecji to bez dwóch zdań Bazylika Santa Maria della Salute, która została zbudowana w 1630 roku przez dożę na cześć Matki Boskiej, aby zakończyć strasznej epidemii dżumy. Tłumacząc ostatnie słowo salute można się domyślić, że oznacza właśnie zdrowie.

Barokowa budowla góruje nad Canal Grande i zachwyca każdego, kto ją ujrzy. Bazylikę wzniesiono na planie ośmiokąta przykrywając jedną ogromną kopułą oraz drugą mniejszą, która przykrywa prezbiterium. Ciekawostką architektoniczną jest to, że budowla została zaprojektowana w taki sposób, aby korpus wyglądał z każdej strony w inaczej, zależnie do miejsca, w którym się stoi. 

Każdego roku 21 listopada obchodzone jest wielkie święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, podczas którego Wenecjanie celebrują zakończenie plagi, która w całej XVII-wiecznej Europie zebrała krwawe żniwo. Z tej okazji na początku Canal Grande montowany jest most pontonowy.

Zarówno kopuła, jak i wnętrze bazyliki ma wiele do zaoferowania, dlatego warto udać się do środka, gdzie można podziwiać m.in. obrazy Tycjana czy Tintoretta.

7. Most Ponte dell'Accademia

Ponte dell’Accademia to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Wenecji, łączące dzielnice Dorsoduro i San Marco. Most jest znany z pięknych widoków na Canal Grande i charakterystycznych, łukowatych kształtów. Jest to pierwszy most na Canal Grande od strony południowej wykonany z drewnianej konstrukcji. Z mostu można podziwiać przepiękne widoki na Canal Grande z Bazyliką Santa Maria della Statue w tle, a uroku dodaje bez dwóch zdań zachód słońca. To obowiązkowy punkt widokowy w Wenecji.

20191123_112613

8. Riva degli Schiavoni

Riva degli Schiavoni to nadbrzeże weneckie, tętniące życiem i odwiedzane przez turystów oraz mieszkańców chcących podziwiać panoramiczne widoki na Lagunę Wenecką. Jest popularnym miejscem spacerowym, pełnym kawiarni, sklepów z pamiątkami i artystów ulicznych.

Nazwa tłumaczona dosłownie oznacza Nabrzeże Słowiańskie, które wzięło się od dalmatyńskich niewolników i kupców, którzy w czasach Republiki Weneckiej przybywali w to miejsce na swoich statkach i prowadzili stoiska handlowe. Nabrzeże powstało w IX wieku i było modernizowane w XVI wieku oraz w latach 1780-1782.

Sprawdź ofertę na podróżnicze produkty

Znajdziesz tutaj pamiętniki z podróży, dzienniki podróżnika, zakładki do książek i wiele innych!

Kliknij tutaj

9. Torre dell'Orologio

Wieża zegarowa w Wenecji, znana jako Torre dell’Orologio, to jeden z najbardziej charakterystycznych zegarów z wieżą w mieście. Znajduje się na placu San Marco, obok Bazyliki św. Marka, i jest jednym z symboli stolicy Laguny. Wieża zegarowa pochodzi z XVI wieku i zachwyca swoją barokową architekturą oraz ruchomymi figurkami, które oznaczają godziny, dni, miesiące i znaki zodiaku.

10. Rialto Market

Rialto Market to jeden z najstarszych i najbardziej kultowych targów w Wenecji, gdzie od wieków handluje się świeżymi produktami, takimi jak owoce, warzywa, ryby i sery. To miejsce, gdzie można poczuć autentyczną atmosferę lokalnego życia i skosztować tradycyjnych weneckich przysmaków. Rialto Market jest doskonałym miejscem na zakupy i odkrywanie lokalnych specjałów kulinarnych.

20191123_111124

Na tyłach księgarni znajdują się schody wykonane ze starych ksiąg zniszczonych przez wysoką wodę, na które można się wspiąć i wyjrzeć za mur. To rewelacyjne miejsce na zrobienie ciekawego i unikatowego zdjęcia. Osobiście skojarzyło mi się to z klimatem Harrego Pottera. 

Polecam odwiedzić to miejsce, zwłaszcza przez kociarzy, bo kotów i motywów związanych z kotami tam nie brakuje.

11. Księgarnia Acqua Alta

Libreria Acqua Alta to unikalna księgarnia w Wenecji, słynąca z nietypowego sposobu przechowywania książek – w skrzyniach, łodziach i wannach pełnych wody, aby chronić je przed zalaniem podczas przypływów. To magiczne miejsce dla miłośników literatury, którzy mogą tu przeglądać książki z różnych dziedzin i cieszyć się niezwykłą atmosferą. Libreria Acqua Alta przyciąga turystów z całego świata swoim nietypowym wnętrzem i wyjątkowym podejściem do prezentacji książek. To idealne miejsce na spokojne czytanie w otoczeniu historycznych murów Wenecji. 

12. Rejs po Canal Grande

Idealnym dopełnieniem zwiedzania Wenecji jest rejs po Canal Grande. Wielki Kanał powstał w XV wieku przecinając całe centrum Wenecji tworząc kształt odwróconej litery S. Canal Grande łączy wenecką lagunę z kanałem św. Marka oraz dzieli Wenecję na dwie części. W każdej z części znajdują się po trzy dzielnice: CannaregioSan Marco i Castello, a po drugiej stronie Santa CroceSan Polo i Dorsoduro.

Rejs vaporetto, czyli tramwajem wodnym zdecydowanie spodoba się każdemu. Podczas jednego rejsu po Canal Grande przez 30 minut można podziwiać wiele kościołów, pałaców i innych budynków. Tramwaj wodny to najczęściej wybierany środek transportu w Wenecji, gdyż jest to miasto bez samochodów, więc to jedyny możliwy transport. Vaporetto to długa łódź z zadaszeniem oraz miejscami siedzącymi i stojącymi. W ciągu 30 minut można zobaczyć niezwykłe pałace, kościoły i najbardziej majestatyczne budynki z perspektywy kanału. Większości z nich nie da się zobaczyć od frontu spacerując po mieście pieszo. Podczas takiego rejsu zobaczysz kościół San Geremia, renesansowy Ca’ Vendramin Calergi oraz pałace Ca’ Pesaro i Ca’ d’Oro. Vaporetto oczywiście przepływa pod mostem Ponte di Rialto, co jest świetną atrakcją.

Wszystkie informacje o rejsach znajdziesz tutaj avm.avmspa.it

Wenecja to miasto wąskich uliczek i mnóstwa mostów mniejszych i większych, dlatego warto zwyczajnie pospacerować sobie bez żadnego planu. Jestem pewna, że znajdziesz wiele ciekawych miejsc, a nie ma nic lepszego, jak odkrywanie miasta w niezaplanowany sposób. 

Podczas naszego pobytu doświadczyliśmy zjawiska acqua alta, co było naprawdę ciekawe, ale niestety pogoda nas nie rozpieszczała. Jednak po listopadzie nie ma się czego spodziewać, jak pochmurnych dni. Mimo wszystko bardzo nam się podobało.

Jak szukać tanich lotów?

Podróżuję od około 10 lat na własną rękę i wypracowałam sobie wiele nawyków i sposobów na szukanie tanich lotów. Przygotowałam e-book, w którym znajdziesz 17 sposobów na tanie loty, z których sama korzystam! 

Chcę e-book

Miejsca w Wenecji, które warto zwiedzić

Spodobał Ci się ten artykuł?

Mam nadzieję, że artykuł z mojej podróży pomógł Ci w zaplanowaniu Twojego wyjazdu! Jeżeli masz ochotę wesprzeć moje pasje i postawić mi wirtualna kawę to byłabym przeszczęśliwa! W ramach podziękowania możesz bezpłatnie czerpać informacje związane z podróżami oraz otrzymasz kod rabatowy na produkty w moim sklepie!

Podobne wpisy