|

Saloniki w 3 dni we wrześniu

Drugie największe miasto w Grecji po Atenach - Saloniki, które jednych może zachwycić, a drugich zniechęcić. W artykule dowiesz się, jakie atrakcje warto zwiedzić oraz jakie były moje odczucia, co do tego miasta.

Lot

Budapeszt – Saloniki| Data: 07.09.2022r. | Bagaż: tylko plecak

Lot do Salonik odbył się w ramach większej podróży multi-city, o której możesz poczytać tutaj. 

Lot w jedną stronę wyniósł za osobę 82,88 zł liniami Ryanair.

Jak dostać się z lotniska w Salonikach do centrum miasta?

Lotnisko Macedonia znajduje się ok. 7 km od miasta i można się do niego dostać za pomocą za pomocą komunikacji miejskiej. Przystanek przewoźnika OASTH znajduje się zaraz obok terminala, skąd w ciągu dnia kursuje autobus linii 1X, zaś wieczorem linia 1N. Autobusy kursują przez całą dobę co 30 minut, a przejazd zajmuje ok 45 minut. Aktualny rozkład jazdy dla powyższych linii oraz innych znajdziesz tutaj. Bilet na autobus kosztuje 2€, który można zakupić w automacie w autobusie.

Nocleg

W Salonikach nocowałyśmy w apartamencie Bright Lovely Central Studio. Z apartamentu miałyśmy bardzo blisko do różnych restauracji, a do dzielnicy Ladadika było niecałe 9 minut pieszo.

Apartament był w bardzo dobrej lokalizacji, czysty i wyposażony w pralkę, gdzie zrobiłyśmy pranie w połowie naszej 11 dniowej podróży. W apartamencie znajdowała się również klimatyzacja. Zameldowanie odbyło się samodzielnie. W trakcie naszego pobytu miałyśmy problem z sąsiadką, która kazała nam wyłączać klimatyzację, bo kapie z niej woda na jej pranie. Kontakt z właścicielem był bardzo dobry i starał się załagodzić sytuację.

Apartament na 3 noce kosztował 416 zł za osobę.

Link do apartamentu znajdziesz tutaj.

Pogoda w Salonikach we wrześniu

Wrzesień to mój ulubiony miesiąc na podróżowanie, ponieważ wielu miejscach jest wciąż ciepło, a turystów jest coraz mniej, ponieważ zaczyna się rok szkolny. W Salonikach we wrześniu można się spodziewać wysokich temperatur w granicach 24-26°C, co z pewnością pozwala na kąpiel oraz krótkie spodenki. Opady mogą się zdarzyć przez 6 dni w miesiącu, więc jest małe prawdopodobieństwo brzydkiej pogody.

Co warto zwiedzić w Salonikach?

Mając trzy dni w Salonikach można zobaczyć bardzo dużo, jednak my postawiłyśmy przeznaczyć na samo miasto dwa dni, a trzeci dzień wykorzystać na plaży blisko miasta. Zwiedzanie miasta pieszo dla niektórych może być męczące, zwłaszcza w upalne dni, ponieważ Saloniki zostały zbudowane na zboczu wzgórza, co oznacza, wędrówkę pod górę. Z tego powodu ułatwiając sobie to zadanie warto dostać się do twierdzy Eptapyrgion, która położona jest najwyżej z intersujących nas zabytków i kontynuować zwiedzanie idąc tylko w dół.

1. Biała Wieża

Nieopodal wody znajduje się jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów miasta – Biała Wieża. Obiekt zbudowany w XV wieku niegdyś służył, jako fort i więzienie. Budowla mierzy około 34 m wysokości i była częścią fortyfikacji broniących miasta od strony morza. 

W czasach obecnych w środku Białej Wieży znaleźć można wystawę przedstawiającą historię Salonik, a na szycie wieży znajduje się taras widokowy. 

Dookoła jednej z najpopularniejszych atrakcji Salonik znajduje się dużo terenu zielonego, gdzie w cieniach drzew można odpocząć od słońca.

Ile kosztuje bilet wstępu do Białej Wieży?

  • 6€ – od 1 kwietnia do 31 października
  • 3€ – od 1 listopada do 31 marca
  • wstęp darmowy – w pierwszą niedzielę w miesiącach od 1 listopada do 31 marca

Muzeum otwarte jest codziennie w sezonie letnim od 8:00 do 20:00, zaś poza sezonem od 8:30 do 15:30.

Biała Wieża w Salonikach

2. Promenada w Salonikach

Zaraz obok Białej Wieży biegnie 5 kilometrowy odcinek promenady, który zaczyna się przy porcie, a kończy przy Hali Koncertowej. Spacerując od strony portu miniemy Plac Arystotelesa, który słynie z organizacji najważniejszych wydarzeń. Idąc dalej kawałek za Białą Wieżą zobaczymy pomnik Aleksandra Wielkiego, przedstawiający wojownika na koniu. Na trasie promenady można podziwiać również nowoczesną instalację powstałą w 1997r., zwaną parasolki. 

Poza wspomnianymi atrakcjami przy promenadzie znajduje się również mnóstwo restauracji i barów, jednak należy pamiętać, że okolice promenady i Białej Wieży uchodzą za najdroższe. 

3. Rejs wzdłóż nabrzeża

Przy promenadzie można znaleźć statki gotowe do zabrania Ciebie na rejs wzdłuż nabrzeża, aby zobaczyć miasto z innej perspektywy i napić się czegoś zimnego w innych warunkach. Rejsy odbywają się przez cały dzień, a statki zacumowane są w pobliżu Białej Wieży. Rejs trwa około 30-40 minut wzdłuż nabrzeża skąd można zobaczyć promenadę i miasto. 

Rejs jest płatny, ale często wstęp jest “darmowy” pod warunkiem, że podczas rejsu zakupi się drinka lub inny napój za co najmniej 5€ (tak było na rok 2022, aktualnie ceny mogą być inne). My skusiłyśmy się na mrożone kawy, w cenie 6€. 

We wrześniu nie napotkałyśmy dużej kolejki, lecz w szczycie sezonu mogą się one zwiększyć. Jednak nic straconego, bo obok Białej Wieży znajduje się dużo zielonego terenu, gdzie można spokojnie poczekać na swoją kolej.

4. Łuk triumfalny Galeriusza

Kolejnym ciekawym obiektem jest Łuk Triumfalny Galeriusza, który nazywany jest przez lokalsów Kamara. Łuk został zbudowany w III wieku na zlecenie Cesarza rzymskiego Galeriusza po zwycięstwie jednej z bitew na Persami. Pierwotnie obiekt posiadał cztery filary, jednak dziś możemy podziwiać tylko dwa z nich. Na ocalałych filarach można zobaczyć reliefy przedstawiające sceny walk i zwycięstwo cesarza.

Łuk Triumfalny jest dostępny o każdej porze i jest darmowy.

5. Pozostałości Pałacu Galeriusza

Niedaleko Łuku Triumfalnego znajdują się ruiny Pałacu Gelariusza, który pierwotnie miał być wielkim kompleksem pałacowym. Budowę rozpoczęto pod koniec III wieku po tym, jak Cesarz Gelariusz wybrał Saloniki na siedzibę Cesarstwa Rzymskiego. 

W drugiej połowie XX wieku wykopaliska zostały odkryte ukazując pozostałości zabudowy dosłownie w środku miasta. Podziwianie pozostałości jest darmowe.

6. Rotunda

Nieopodal Łuku Triumfalnego Galeriusza można znaleźć Rotundę, która została wzniesiona między 303 a 305 rokiem. Pierwotnie miała służyć, jako mauzoleum Cesarza Galeriusza. Kiedy ów Cesarz zginął podczas walk obiekt stał się kościołem zwanym Rotunda św. Jerzego, a za jakiś czas przekształcono go w muzułmański meczet. 

Obecnie w Rotundzie mieści się Muzeum Sztuki Wczesnochrześcijańskiej.

Budowla ma średnicę około 25 m, a kopuła mierzy ok 30 cm wysokości. Grubość murów to nieco ponad 6 metrów.

Ile kosztuje bilet wstępu do Rotundy?

  • 6€ – w sezonie letnim
  • 3€ – w pozostałych miesiącach
  • wstęp darmowy – w pierwszą niedziele miesiąca od 1 listopada do 31 marca.

Rotunda jest czynna codziennie od 8:00 do 20:00 z wyjątkiem wtorków, bo wtedy obiekt jest nieczynny.

Część murów obronnych z widokiem na miasto z Ano Poli

7. Ano Poli (Górne Miasto)

W północnej części historycznego centrum znajduje się Ano Poli (Górne Miasto), które gołym okiem można odróżnić od dolej, bardziej nowoczesnej części Salonik. Potężne mury obronne, które niegdyś otaczały całe miasto ocalały tylko w górnej części miasta. Jednak nie tylko one, bo inne obiekty fortyfikacji, jak główna twierdza czy obiekty obronne Eptapirgion również. 

Polecam poświęcić trochę więcej czasu i spokojnie pospacerować po Ano Poli, ponieważ można poczuć niesamowity klimat dawnych czasów. Wąskie uliczki, wywieszone pranie przy ulicy, kolorowe domki i życie płynące swoim tempem tworzą to miejsce niezwykle urokliwym. Z pewnością można odpocząć od miejskiego zgiełku. 

To miejsce również idealne na punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama całego miasta. 

 

 

8. Twierdza Eptapyrgio

Nieopodal Górnego Miasta znajduje się bizantyjska twierdza Eptapyrgion, dawnej nazywana Heptapyrgion. Budowla posiada 10 wież i położona jest na północno-wschodnim rogu Akropolu. Kiedyś służyła, jako główna reduta miejskiego akropolu oraz siedziba dowódcy garnizonu. Później przekształcono ją na więzienie. 

Do cytadeli wstęp jest darmowygdzie można przejść się po dziedzińcu i zwiedzić pomieszczenia, który służyły kiedyś, jak cele więzienne. Obecnie znajduje się tam wystawa.

To również świetny punkt widokowy, z którego widać panoramiczny widok na miasto.

Zwiedzając Saloniki warto zacząć właśnie od tego miejsca, ponieważ jest najwyżej położonym punktem, a dzięki temu zwiedzanie odbędzie się tylko z górki! Można dojechać w to miejsce różnymi liniami autobusów na przystanek Periptero, który znajduje się ok. 550 m od obiektu lub na przystanek ΠΑΛΙΟ ΤΕΡΜΑ, który zlokalizowany jest bliżej ok. 230 m od obiektu. 

Zdjęcie na tle miasta z tarasu widokowego przy kościele Hosios David

9. Kościół Hosios David

Urokliwym miejscem w Górnym Mieście jest kościół Hosios David. Kościół jest naprawdę malutki i pochodzi z V wieku. W czasach bizantyjskich przeznaczony był na klasztor Latomos uzyskując bogata dekorację mozaikową i freskową. W 1988r. zabytek został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Niestety nie mogłyśmy zwiedzić kościoła od środka, ponieważ odbywała się tam prywatna uroczystość i z tego powodu nie mam zdjęć z tego miejsca, ale bez problemu mogłyśmy pospacerować po małym placu i jego miejscach do odpoczynku.

To miejsce jest świetnym punktem widokowym, podobnie, jak wcześniej opisane obiekty na Ano Poli.

10. Plaża Perea

Jeden dzień w Salonikach poświęciłyśmy na odpoczynek na plaży oddalonej od centrum Salonik o około 20km. Plaża Perea to popularne miejsce zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Piasek na plaży nie należy do najczystszych (w momencie naszego pobytu), ale za to brzeg wody jest płytki i w miarę długi. Przy plaży znajdują się tawerny i bary, gdzie można coś zjeść i wypić. 

Na plażę Perea można dostać się bez problemu z Salonik za pomocą komunikacji miejskiej. W zależności skąd wystartujesz trasa może trwać od 50 minut do 1h 30minut. Z centrum miasta należy udać się przystanek Plac Arystotelesa skąd odjeżdża autobus nr 01X, którym trzeba przejechać 12 przystanków, a następnie na przystanku Szkoły Rolniczej trzeba zmienić autobus na 72E i przejechać nim 21 przystanków, aż dojedziemy do miasteczka Peraia. Najlepiej korzystać z Google Maps i sprawdzać najlepsze połączenia w dany dzień.

Gdzie zjeść w Salonikach?

Szukając miejsca, gdzie zjeść w Salonikach na wielu stronach pojawi się wzmianka o żydowskiej dzielnicy Ladadika i nie ma co się dziwić, bo to miejsce idealne na zapełnienie swoich brzuchów. Znajdziesz tam bary, kluby nocne, puby i restauracje, które co ciekawe mieszczą się w dawnych sklepach z ropą naftową i magazynach kupieckich. Niegdyś ta dzielnica była ważnym miejscem targowym, gdzie sprzedawano między innymi robę i olej napędowy. Obecnie to bardzo popularne miejsce wśród turystów, którzy szukają zarówno rozrywki, jak i miejsca, gdzie można wrzucić coś na ząb. 

Restauracja The Rouga

Kawałek za granicami dzielnicy Ladadika znajduje się świetna restauracja The Rouga. Wysoko oceniana restauracja serwuje kuchnię grecką z nowoczesnymi akcentami. Położenie restauracji w wąskiej uliczce, muzyka na żywo i uroczy wystrój wnętrza buduje niesamowitą atmosferę. 

Restauracja posiada niewielki taras na świeżym powietrzu w wąskiej urokliwej alejce. Restauracja ta jest popularna wśród lokalsów, jak i turystów.

Drugie największe miasto w Grecji po Atenach nie urzekło mnie na tyle, żebym chciała tam wrócić. To nie znaczy jednak, że nie warto odwiedzić Saloniki… powiem, że nawet trzeba, gdyż to każdy z nas powinien wyrabiać sobie opinię o o danym miejscu. Saloniki było jednym z miejsc podczas naszej 11 dniowej podróży multicity i może właśnie te inne miejsca bardziej przypadły mi do gustu. Niemniej jednak cieszę się, że mogłam pospacerować ulicami tego miasta.

Zapraszam na mój profil na Tik Toku poświęcony podróżom

Sprawdź najnowsze wpisy z innych moich podróży

Zapraszam na mój profil na Instagramie poświęcony podróżom

Podobne wpisy