|

Rzym i Watykan w trzy dni

Stolica Włoch oraz państwo w państwie, jakim jest Watykan to idealny plan na trzy dniową podróż. W tym artykule dowiesz się, co warto zwiedzić w Rzymie i ile czasu poświęcić na zwiedzanie Watykanu.

Lot

Berlin Branderburg – Rzym Ciampino | Data: 14.09.2021 – 16.09.2021 | Bagaż: tylko plecak

Lot na osobę w dwie strony kosztował 235 zł.

Warto tutaj wspomnieć, że w Rzymie znajdują się dwa lotniska. Lotnisko Ciampino leży 15km od Rzymu, zaś lotnisko Fiumicino położone jest nieco dalej, bo 20 km od Rzymu.

Jak dojechać z lotniska Ciampino do centrum?

Z lotniska do centrum dostałyśmy się komunikacją miejską. Jednorazowy bilet kosztował ok. 1,5€

W drugą stronę na lotnisko dostałyśmy się za pomocą autobusu z dworca Termini. Bilety zakupiłyśmy przez GetYourGuide w cenie ok. 27 zł za osobę.

Pogoda w Rzymie we wrześniu

Pogoda we wrześniu nas naprawdę rozpieszczała, bo temperatury w ciągu dnia nie spadały poniżej 30°C. Jednak należy się zazwyczaj spodziewać 26°C w dzień, a w nocy 17°C. Wrzesień jest miesiącem, kiedy przejściowe opady zwiększają się, jednak głównie przeważa słońce. 

Hotel

Nocowałyśmy w hotelu Santa Croce ze śniadaniem, które było przywożone pod drzwi naszego pokoju. Śniadanie było standardowe, ale dobre i obfite. Łazienka była poza pokojem, jednak zamykana na klucz tylko do korzystania przez nas. Hotel jest położony ok. 1,5 km od Koloseum i 1 km od dworca kolejowego Roma Termini. Hotel za dwie doby kosztował 294 zł za osobę.

Atrakcje, które warto zwiedzić w Rzymie

Razem z przyjaciółką zdecydowałyśmy się na zakup łączonego biletu na kilka atrakcji. Na rok 2021 wychodziło najkorzystniej kupić bilet do Watykanu, Koloseum, Forum Romanum i Bazyliki św. Piotra. Wtedy taki bilet kosztował 388 zł za osobę. Aktualnie (styczeń 2024) ten bilet kosztuje trochę drożej, bo 502 zł. Tutaj znajdziesz link.

1. Koloseum

Chyba nie ma takiej osoby, która by zwiedzała Rzym omijając Koloseum. Nie ukrywajmy, ale jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na całym świecie oraz najważniejsza budowla starożytnego Rzymu. Budowa Koloseum rozpoczęła się w 70 r. na polecenie cesarzy z dynastii Flawiuszów – Wespazjana i Tytusa. Rzymski Amfiteatr uważano za wzór prostoty i funkcjonalności przez architektów z całego świata. Kiedyś odbywały się tu walki gladiatorów oglądane przez około 50 tysięcy widzów. 

Amfiteatr uległ pożarowi w 240 r., przeżył kilka trzęsień ziemi, a nawet postanowiono go rozebrać i wykorzystać kamień na budowę innych obiektów. Ostatecznie rozebrano 2/3 Koloseum. 

W 2007r. Koloseum zostało wybrane jednym z nowych siedmiu cudów świata.

Aktualne ceny biletów do Koloseum:

 • 18 euro – zwykły bilet do Koloseum, Forum Romanum i na Palatyn.
 • 4 euro – bilet dla obywateli Unii Europejskiej w wieku od 18 do 25 roku życia.
 • bezpłatnie – dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia, a także osoby niepełnosprawne.
Widok na Koloseum z bliska
Zdjęcie na tle Koloseum z ulicy via della Domus Aurea

Koloseum otwarte jest codziennie w następujących godzinach: 

 •  08.30 – 16.30: do 15 lutego
 •  08.30 – 17.00: od 16 lutego do 15 marca
 •  08.30 – 17.30: od 16 marca do ostatniej soboty marca.
 •  08.30 – 19.15: od ostatniej niedzieli marca do 31 sierpnia
 •  08.30 – 19.00: od 1 do 30 września
 •  08.30 – 18.30: od 1 października do ostatniej soboty października 

Ostatni zwiedzający wpuszczani są godzinę przed zamknięciem. 

Święta

Koloseum jest zamknięte 25 grudnia, 1 stycznia i 1 maja.
Koloseum jest otwarte 24 i 31 grudnia.

Aktualne informacje, co do godzin otwarcia znajdziesz tutaj.

Widok na Kolosuem od środka
Widok na Koloseum od środka
Widok na Koloseum od środka

2. Forum Romanum

Zaraz obok Koloseum znajduje się Forum Romanum, które przez około tysiąc lat było sercem starożytnego Rzymu, jednocześnie będąc imperium prawie całej Europy. To miejsce, w którym odbywały się zarówno liczne uroczystości, jak i spotkania polityczne, religijne czy towarzyskie. Forum Romanum to jeden z najważniejszych obszarów archeologicznych w Europie.

Na terenie Forum Romanum można podziwiać Świątynie Wenus i Romy, która powstała w 135r. czy Łuk Tytusa zbudowany w 81r. Znajduje się tam również Bazylika Maksencjusza i Konstantyna oraz inne świątynie takie jak: Świątynia Antonina i Faustyny, Świątynia Romulusa, Świątynia Saturna i Świątynia Westy. Nie można przejść obojętnie również obok Łuku Septymiusza Sewera.

Godzina wejścia do Forum Romanum:

 • codziennie 9.00 – 16.30 (ostatnie wejście: 15.30)

 

Widok na część Forum Romanum

3. Łuk Konstantyna Wielkiego

Między Koloseum, a Forum Romanum znajduje się Łuk Konstantyna Wielkiego, który został zbudowany w latach 312-315 w celu uhonorowania dziesięciolecia sprawowania władzy przez cesarza Konstantyna. Budowla jest wysoka na 21 metrów, szeroka na około 26 metrów i głęboka na około 8m.

Łuk był częścią trasy triumfalnej, która prowadziła w stronę wzgórza Weila, przez Łuk Tytusa, następnie Świętą Drogą w stronę Forum Romanum i Kapitolu.

Widoczne cztery rzeźby pochodzące z czasów Trajana umieszczone nad kolumnami uosabiają podbite przez Trajana plemiona. Zaś płyty z płaskorzeźbami znajdujące się między posągami pochodzą z czasów Marka Aureliusza, prawdopodobnie z lat 170-180.

Łuk znajduje się obok Koloseum i jest dostępny za darmo przez całą dobę.

Zdjęcie Łuku Konstantyna Wielkiego zrobione z Koloseum

4. Palatyn

To jedno z siedmiu wzgórz mieszczących się w Rzymie oraz najstarsza rzymska osada, która zwała się Roma quadrata. W grocie zwanej Lupercal wilczyca miała karmić mitycznego Romulusa i Remusa – legendarnych założycieli Rzymu. W czasach republiki na tym obszarze znajdowały się świątynie oraz pałace rzymskich arystokratów. 

Należy pamiętać, że Forum Romanum oraz Palatyn zwiedza się na wspólnym bilecie, co oznacza, że, jeżeli wyjdziesz z Forum Romanum, to nie ma możliwości powrotu na Palatyn.

5. Piazza Venezia, Ołtarz Ojczyzny i pomnik Wiktora Emanuela II

Na zboczu Kapitolu znajduje się Plac Wenecki, gdzie można podziwiać Ołtarz Ojczyzny nazywany również Pomnikiem Wiktora Emanuela II. Budowla powstała ku upamiętnieniu króla Wiktora Emanuela II w 1885r. Po 26 latach ukończono budowę odsłaniając pomnik, który nie był jeszcze ukończony. 

W 1921r. w centralnej części utworzono Grób Nieznanego Żołnierza, upamiętniający tych, którzy stracili życie w I wojnie światowej. Przy Tomba del Milite Ignoto pełniona jest warta honorowa przez dwóch żołnierzy. Zmiana warty odbywa się o każdej pełnej godzinie.

Budynek posiada dwa tarasy widokowe, jeden płatny, a drugi darmowy. Na dachu budynku znajduje się ten płatny, który uchodzi za najpopularniejszą atrakcją w Rzymie i kosztuje 15€ (w cenie biletu zwiedzanie Pałacu Weneckiego oraz Centralnego Muzeum Zjednoczenia Włoch). Dla osób w wieku 18-25 lat jest to koszt zaledwie 2€, zaś dzieci i młodzież do 18 roku życia wchodzą za darmo. Drugi punkt widokowy, który jest darmowy dla wszystkich znajduje się na niższych tarasach.

Zbliżenie na część Ołtarza Ojczyzny
Ołtarz Ojczyzny i pomnik Wiktora Emanuela II

6. Panteon

Najstarszym budynkiem w Rzymie, który jest najlepiej zachowany to Panteon.  Na zlecenie cesarza Hadriana rozpoczęto budowę w 188r., a zakończono w 125r. Panteon został wzniesiony na Polu Marsowym, czyli w miejscu poświęconym jednemu z najważniejszych rzymskich bogów – Marsowi.

W 609r. Panteon został zmieniony na kościół katolicki, co spowodowało, że nie można było zabrać ani jednego kamienia na inną budowę, dlatego fasada oraz wnętrze Panteonu nie zmieniło się praktycznie od II wieku.

Panteon - najlepiej zachowana budowla znajdująca się w Rzymie

7. Piazza Navona

Nic w tym dziwnego, że plac Piazza Navona przyciąga wielu turystów za dnia i w nocy, gdzie można podziwiać, aż trzy piękne fontanny. Pierwszą z nich jest Fontanna Czterech Rzek, projektu Giovanni Lorenzo Bernini, która została zbudowana w latach 1647-1651. Jednak słynny rzeźbiarz wykonał tylko podstawę w formie skały pokrytej roślinami oraz zwierzętami, zaś cztery personifikacje rzek Dunaju, Nilu, Gangsu i Rio de la Plata wykonane zostały przez czterech innych artystów. Drugą fontannę, którą można podziwiać poniekąd tego samego artysty jest fontanna Maura. Oryginalny projekt przypisuje się rzeźbiarzowi Giacomo della Porta, który pierwotnie nie uwzględnił postaci Maura. Dopiero w 1653r. Bernini w ramach barokowej przebudowy placu wyrzeźbił postać Maura, która przedstawia mieszkańca muzułmańskiej części Afryki otoczonego przez czterech trytonów i delfiny. W północnej części placu można podziwiać fontannę Neptuna zaprojektowaną przez Giacomo della Porta w XVIw, który stworzył prostą wersję fontanny bez Neptuna. Dopiero w XIX w. decyzją władz dołożono rzeźbę przedstawiającą boga mórz Neptuna, który walczy z ośmiornicą, aby dorównywała formą do pozostałych dwóch. 

Kolejnym obiektem wartym uwagi na placu jest kościół Sant’Agnese in Agone, którego patronką jest męczennica św. Agnieszka. Drugi człon in Agone (tł. miejsce zawodów) nawiązuje do starodawnego przeznaczenia placu, gdzie znajdował się stadion Domicjana.

Plac Piazza Navona uchodzi za najpiękniejszy z placów w Rzymie, dlatego wokół niego znajduje się wiele restauracji i kawiarni typowych pod turystę, gdzie ceny są wysokie, a jakość wątpliwa. Nie jest to dobre miejsce na posiłek.

Fontanna Neptuna - postać Neptuna walczącego z ośmiornicą
Długo wyczekiwane zdjęcie na tle Fontanny di Trevi

8. Fontanna di Trevi

Doskonale wszystkim znana Fontanna di Trevi to najpiękniejsza z fontann w Rzymie. Bez dwóch zdań – jest naprawdę piękna!  

Na polecenie papieża Mikołaja V w 1453r. tym miejscu zbudowano pierwszą fontannę, jednak obecna Fontanna di Trevi powstała w latach 1732-1762 na zlecenie papieża Klemensa XII. Fontanna przedstawia rzeźbę Neptuna umieszczoną na rydwanie w formie muszli, do których zaprzęgnięto dwa hippokamy – stworzenia mitologiczne, które są w połowie końmi, a w połowie rybami. Jeden z nich jest niespokojny, zaś drugi łagodny, co miało symbolizować nieprzewidywalność sił natury i morza. 

Po obu stronach Neptuna można zauważyć dwa trytony – istoty w połowie ludzkie, a w połowie rybie – które utożsamiane są z bohaterami rzymskimi Kastorem i Polluksem.

O każdej porze roku znajdziesz tam tłumy turystów, więc ciężko jest zrobić pamiątkowe zdjęcie tylko z fontanną. Na zdjęcie po prawej stronie czekałyśmy dobrych kilkanaście minut, jednak i tak nie byłyśmy w stanie zrobić zdjęcia na tle całej fontanny.

Aby uniknąć tłumów najlepiej wybrać się tam o brzasku, gdzie inni turyści jeszcze smacznie śpią.

Fontanna di Trevi w całej okazałości

9. Plac Hiszpański i Schody Hiszpańskie

Niedaleko Fontanny di Trevi znajduje się plac Piazza di Spagna, czyli Plac Hiszpański. Można się łatwo domyślić, że na tym placu znajdują się również słynne Schody Hiszpańskie, które powstały w latach 1723-1726 przez włoskiego architekta Francesco De Sanctis. Schody łączą plac Hiszpański z kościołem św. Trójcy znajdującym się na szycie schodów.

Chcąc uniknąć mandatu w wysokości 250 euro lepiej nie siadać na schodach nawet na chwilę. Niegdyś obowiązywał zakaz jedzenia i picia na owych schodach, ale w 2019 wprowadzono zakaz siadania na schodach. Porządku pilnuje kilka policjantów i upominają każdego, kto chce usiąść choćby na chwilę. Na zdjęciu obok można dostrzec jednego z policjantów, który obserwuje sytuację na schodach. Decyzja o wprowadzeniu zakazu była argumentowana tym, że turyści zanieczyszczają wyremontowanie stopnie schodów siedząc i spożywając posiłki.

U podnóża schodów na placu znajduje się Fontanna della Barcaccia projektu Pietro Bernieniego. Fontanna ma kształt na wpół zatopionej łodzi, co miało symbolizować powódź Placu Hiszpańskiego w 1598r. 

Fragment Fontanny della Barcaccia na tle Schodów Hiszpańskich

10. Giardino degli Aranci - punkt widokowy

Rewelacyjnym miejscem na oglądanie panoramy miasta jest punkt widokowy, jaki znajduje się w Giardino degli Aranci, czyli Ogrodzie Pomarańczowym umieszczonym na wzgórzu Awentyn – jednym z siedmiu wzgórz Rzymu. Ogród powstał w 1590 roku przez architekta Pirro Ligorio, będąc na początku prywatnym ogrodem papieża Klemensa VIII. W okresie renesansu Ogród Pomarańczowy był najpopularniejszym ogrodem w Europie, gdzie odbywały się różne wydarzenia, jak koncerty i bankiety.

Aby dostać się do ogrodu można skorzystać z autobusu czy taksówki, jednak piesza wędrówka zajmująca ok. 30 min jest najlepszym sposobem, gdyż można natknąć się na inne ciekawe miejsca.

Ogród Pomarańczy na Awentynie jest otwarty codziennie od godziny 9:00 do 19:00, zaś w okresie letnim ogród otwarty jest nawet do godziny 21:00.

 

Widok z Ogrodów Pomarańczowych
Zdjęcie na tle miasta z Ogrodów Pomarańczowych

11. Bocca della Verità - Usta prawdy

Niedaleko Placu Weneckiego znajduje się bazylika Santa Maria in Cosmedin, w której od 1632r. umieszczone zostały Usta Prawdy. To okrągły medalion wykonany z marmuru przedstawiający starca z brodą, jednak nie ma pewności kogo dokładnie reprezentuje. 

Usta Prawdy kiedyś miały służyć jako krwawy wykrywacz kłamstw. Legenda głosi, że osoba, która wsunie dłoń do kamiennych ust i skłamie to straci rękę.

Atrakcja jest dostępna za darmo w godzinach otwarcia kościoła. Należy ustawić się w kolejce, która pozwala na zrobienie sobie zdjęcia dla każdego z osobna. Usta prawdy znajdują się w przedsionku za kratami, więc po zamknięciu bram można spokojnie oglądać medalion przez kraty. 

Godziny otwarcia:

 • od 9:30 do 13:00 i od 14:00 do 18:00 (w porze zimowej do 17:00)
Mediolan Usta Prawdy

11. Watykan

Zwiedzając Rzym oczywistym jest, że nie można pominąć najmniejszego państwa w państwie, jakim jest Watykan, które zamieszkuje mniej niż tysiąc osób. Jednak to miejsce nie zawsze było główną siedzibą papiestwa. 

Cesarz Karigula w I wieku postanowił wybudować w miejscu obecnego Watykanu cyrk, który został ukończony za czasów Nerona. Neron nie przepadał za chrześcijanami, więc w Cyrku Nerona odbywały się liczne mordy i prześladowania chrześcijan. Jednym z męczenników był św. Piotr, który został pochowany w miejscu, gdzie aktualnie znajduje się wybudowana na jego cześć Bazylika św. Piotra.

Ile kosztuje wejście do najpopularniejszych miejsc w Watykanie?

 • darmowe wejście jest na Plac św. Piotra oraz do samej Bazyliki św. Piotra,
 • Muzea Watykańskie – z kolejką 20€ lub bez kolejki z rezerwacją godziny wejścia online 25€ ,
 • kopuła Bazyliki św. Piotra – punkt widokowy wejście schodami kosztuje 8€, a wjazd windą to koszt 10€ – bilety można zakupić tylko na miejscu, nie ma biletów ulgowych.

 

Zdjęcie na tle Bazyliki św. Piotra z ulicy Via della Conciliazione
Bazylika św. Piotra
Muzea Watykańskie

Muzea Watykańskie posiadają największą kolekcję dzieł sztuki na świecie, gdzie można podziwiać arcydzieła Leonarda da Vinci, Giotta czy zachwycające freski Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej. Liczy się ok. 70 tys. zgromadzonych dzieł sztuki, z czego 20 tys. udostępnione jest zwiedzającym. Można sobie wyobrazić, że tak duża ilość dzieł sztuki wiąże się z ogromnym obszarem przeznaczonym do zwiedzania. Sama trasa przez 1400 pomieszczeń i 54 galerii ciągnie się przez około 8 km. Razem z przyjaciółką, kiedy skończyłyśmy zwiedzanie w sportowych wygodnych butach musiałyśmy położyć się na trawie przynajmniej na godzinę, żeby odpocząć. 

Chcąc zwiedzić najważniejsze miejsca w Watykanie, jak Muzea Watykańskie, Plac św. Piotra, Bazylika św. Piotra i kopuła Bazyliki św. Piotra trzeba poświęcić cały dzień. Dla osób bardziej ambitnych, którzy chcą również zwiedzić Ogrody Watykańskie i podziemia trzeba liczyć się z poświęceniem dwóch dni.

Jan Sobieski pod Wiedniem - obraz Jana Matejki
Muzea Watykańskie wewnątrz

Wieczne miasto lub miasto siedmiu wzgórz to rewelacyjny pomysł na podróż. Moim zdaniem Rzym jest obowiązkowym punktem na mapie dla każdego podróżnika z racji swoich zabytkowych obiektów i dlatego, że jest jednym z najsławniejszych miast w Europie. W ciągu trzech dni bez problemu zwiedzisz najważniejsze miejsca w Rzymie, jednocześnie poświęcając jeden dzień na zwiedzanie Watykanu.

Jeszcze wtedy nie prowadziłam szczegółowych rozliczeń, co ile kosztowało. Jednak cała podróż na 3 dni wliczając loty, nocleg, bilety na atrakcje, komunikację miejską, drobne zakupy, restauracje i pamiątki wyniosło około 1400 zł na osobę.

Zapraszam na mój profil na Tik Toku poświęcony podróżom

Sprawdź najnowsze wpisy z innych moich podróży

Zapraszam na mój profil na Instagramie poświęcony podróżom

Podobne wpisy