|

Praga w 2 dni – co zwiedzić?

Prześliczne miasto, jakim jest Praga to punkt na mapie obowiązkowy do odhaczenia! W tym wpisie dowiesz się, jakie atrakcje warto zwiedzić i ile kosztował pobyt w Pradze i okolicach na 3 dni.

Transport

Do Pragi dostaliśmy się swoim samochodem jadąc stroną niemiecką. Trasa z naszego miasta zamieszkania do Pragi zajęła ok. 4,5 godziny (ok. 380 km). 

Data pobytu: 01.05.2023 – 03.05.2023

Podczas 3 dniowego wyjazdu w drodze do Pragi zahaczyliśmy o Diabelskie Głowy, zwiedziliśmy Pragę w 2 dni oraz 3 dnia w drodze powrotnej pojechaliśmy do Skalnego Miasta, o którym poczytasz tutaj. Pokonaliśmy łącznie około 1000 km (z drogą powrotną). Za paliwo zapłaciliśmy 210 zł od osoby, a winiety kosztowały nas 30,31 zł za osobę.

Hotel

Zdecydowaliśmy się przenocować w Theatrino Hotel, który znajdował się niedaleko ścisłego centrum. Pokoje hotelowe były czyste, a łóżka wygodne. Śniadanie odbywało się pomieszczeniu, które wyglądało, jak teatr. Śniadania w formie szwedzkiego stoły były smaczne i było w czym wybierać. 

Za 2 noce ze śniadaniem hotel wyniósł na osobę 253,50 zł. Rezerwacji dokonaliśmy na Booking.com

Diabelskie Głowy znajdują się 30 km od Pragi

Jak szukać tanich lotów?

Podróżuję od około 10 lat na własną rękę i wypracowałam sobie wiele nawyków i sposobów na szukanie tanich lotów. Przygotowałam e-book, w którym znajdziesz 17 sposobów na tanie loty, z których sama korzystam! 

Chcę e-book

Co warto zwiedzić w Pradze w 2 dni?

1. Most Karola w Pradze

Najbardziej rozpoznawalnym europejskim mostem i najczęściej odwiedzaną atrakcją w Pradze jest Most Karola. Najstarszy kamienny most świata mierzy ponad 500 metrów długości i 9,5 metra szerokości. Budowę mostu pod okiem rzeźbiarza Petera Parlera rozpoczęto w 1357 roku. Co ciekawe dla wzmocnienia konstrukcji do zaprawy dodano białka jajek. Most powstał na miejscu wcześniejszego mostu Judyty, który uległ zniszczeniu w wyniku powodzi w 1342 roku. Poprzedni most wykonany był w romańskim stylu i otrzymał nazwę Most Judyty na cześć drugiej żony księcia czeskiego Władysława II. 

Most Karola zdobi 30 posągów świętych, a w 1787 umieszczono także posąg Józefa II. Na jednej z balustrad umieszczono tablice pamiątkową św. Janowi Nepomucenowi, jednak 20 marca 1393 wg tradycji wrzucono go z rozkazu króla Wacława IV do rzeki Wełtawy.

Do 1741 roku most Karola był jedynym mostem łączącym przeciwległe brzegi Wełtawy. Od 1965 roku umożliwiono ruch samochodowy, jednak dziś można się poruszać po moście pieszo. Zatem nie zdziw się, że spotkasz tam wielu turystów i sprzedawców z różnymi pamiątkami. 

Most Karola obecnie łączy dwie zabytkowe dzielnice Pragi – Mala Starna i Stare Miasto.

Gdzie zrobić zdjęcie z pięknym widokiem na Most Karola bez tłumów?

Most Karola jest bardzo obleganym miejscem w ciągu dnia i wieczorem. Najlepszym momentem na zrobienie zdjęcia na Moście Karola jest wczesny poranek. Jednak chcąc zrobić zdjęcie na tle całego Mostu Karola bez tłumów warto udać się w miejsce w dzielnicy Mala Starna, które znajduje się na tyłach budynku kawiarni Café Cihelna. Punkt na mapie nazywa się Pláž se zvířátky.

2. Zamek na Hradczanach

Najbardziej rozpoznawalny obiekt w Europie to Zamek na Hradczanach razem z katedrą świętego Wita. Mówiono, że Zamek Praski został zbudowany przez Borzywoja I, jednak on wzniósł jedynie niewielką świątynie, a faktyczny zamek powstał na zlecenie jego syna Borzywoja Spitygniew I. W 1003 roku zamek został przejęty przez Bolesława Chrobrego, jednak interwencja cesarza spowodowała wycofanie polskich wojsk. 

Zamek przeszedł gruntowną przebudowę zainicjowaną przez Wratysława II i jego następcę Przemysła Ottokara zamieniając drewniany surowiec na kamień. Jednak w 1303 rok w wyniku pożaru spłonął. Odbudował go cesarz Karol IV, który wykorzystał kamień węgielny pod budowę katedry świętego Wita. Cesarz Karol IV nie dożył wykończenia budowy zamku, a zadania podjął się Władysław Jagiellończyk (syn króla Polski Kazimierza IV Jagiellończyka). Następnie przebudową zajął się jeszcze Rudolf II, który sprowadził na wzgórze wielu alchemików i astrologów. 

Siedziba władców Czech została częściowo zniszczona i przebudowana przez Marię Teresa, która skupiła się na późnobarokowym stylu. Podczas ostatniej przebudowy z lat 20. XX wieku zdjęto wiele ozdobnych elementów. 

Katedra św. Wita
20230501_180629
Widok na Zamek na Hradczanach z trasy na Wieżę Petrińską

Obecnie Zamek na Hradczanach jest siedzibą prezydenta Czech oraz obiektem muzealnym. Co ciekawe kiedy prezydent Czech przebywa na terenie zamku to flaga wyciągnięta jest na maszt. 

Ile kosztuje bilet wstępu?

Bilety są łączone na cztery atrakcje, w których skład wchodzi Stary Pałac Królewski, bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka wraz z wieżą Daliborka oraz katedra św. Wita. Bilet łączony na wymienione atrakcje kosztuje:

 • 450 Kč (ok. 76,57 zł) – normalny
 • 300 Kč (ok. 51,03 zł) – ulgowy: dla młodzieży w wieku 6 -16 lat, uczniów szkoły średniej w pełnym wymiarze godzin + studenci do wiek 26 lat (włącznie), dorośli w wieku 65 lat i starsi.
 • 950 Kč (ok. 161,70 zł) – rodzinny (Jedno do pięciorga dzieci do lat 16 z max. 2 dorosłych)
 • darmowy – dla dzieci poniżej 6 lat.

Za dodatkowa opłatą można wejść wieżę katedralną z galerią widokową w cenie 200 Kč (bilet normalny), 150 Kč (bilet ulgowy), 500 Kč (bilet rodzinny).

Aktualne ceny biletów warto jednak sprawdzać na oficjalnej stronie hrad.cz.

3. Brama Prochowa w Pradze

Kolejnym najbardziej charakterystycznym i najbardziej rozpoznawanym obiektem w Pradze jest Brama Prochowa. Mierzy 65 metrów wysokości i jest wykonana w stylu późnogotyckim. Kiedyś znajdowała się na trasie, która prowadziła do rezydencji królewskiej Kutnej Hory oraz stanowiła początek drogi koronacyjnej czeskich władców. Obecna nazwa pochodzi z czasów nowożytnych, ponieważ wykorzystywano ją w celu magazynowania prochu. 

Brama Prochowa jest jednym z punktów widokowych, gdzie bilet wstępu kosztuje:

 • 150 Kč (ok. 25,52 zł) – normalny
 • 130 Kč (ok. 22,12 zł) – ulgowy: dla dzieci w wieku 6-15 lat, studentów do lat 26, seniorów powyżej 65. roku życia oraz posiadaczy legitymacji inwalidzkiej ZTP.
 • 380 Kč (ok. 64,65 zł) – rodzinny: dla 2 osób dorosłych i maksymalnie 4 dzieci.
 • bezpłatny – dla dzieci poniżej 5 lat.

Zniżka Early Bird: Można uzyskać 50% zniżki kupując bilet w pierwszej godzinie otwarcia.

Aktualne ceny biletów oraz godziny otwarcia najlepiej sprawdzać na stronie prague.eu

Brama Prochowa w Pradze
Praski zegar astronomiczny lub praski Orloj (cz. Pražský orloj, Staroměstský orloj)

4. Rynek i Ratusz Staromiejski z zegarem astronomicznym

W zabytkowej dzielnicy Starego Miasta, którego zabudowa jest wpisana na listę UNESCO znajduje się Rynek, który był niegdyś sercem Pragi. W tym miejscu można podziwiać pomnik Jana Husa oraz gotycki ratusz z zegarem astronomicznym. Zegar jest najstarszym działającym zegarem na świecie! Zegar powstał w 1410 roku przez zegarmistrza Mikołaja z Kadania i matematyka, profesora Jana Sindla. 

Zegar składa się z trzech głównych części. Pierwsza z nich to część astronomiczna, która pokazuje położenie ciał niebieskich, druga to kalendarzowa z medalionami reprezentującymi miesiące oraz trzecia składająca się z ruchomych figur. Między 9:00, a 23:00 tylko o pełnych godzinach można zauważyć, że nad tarczą zegara poruszają się rzeźby przedstawiające procesję dwunastu apostołów. Trzeba liczyć się z tłumami oczekującymi na ten moment zwłaszcza w szczycie sezonu. Po bokach zegara znajdują się figury, które reprezentują Śmierć, Chciwość, Próżność oraz Pożądanie.

Ratusz Staromiejski powstawał stopniowo od 1338 roku i był kiedyś siedzibą władz miejskich Pragi. Niedługo potem rozpoczęła się budowa wieży ratuszowej, a w 1381 roku zbudowano kaplicę autorstwa Petera Parlera. Budowę ratusza ukończono w czasie wojen husyckich. W 1402 roku umieszczono pierwszy zegar na wieży, jednak w 1490 roku został jednak zastąpiony zegarem, który znajduje się do dziś. W 1548 roku ratusz powiększono o kolejną kamienicę, jednak do sporej przebudowy ratusza doszło pod koniec XVIII wieku podczas połączenia wszystkich miast praskich w jedno miasto. 

Obecnie wieża ratuszowa jest świetnym punktem widokowym, na który możemy wejść za dodatkową opłatą. Bilety wstępu kosztują:

 • 300 Kč (ok. 51,03 zł) – normalny
 • 200 Kč (ok. 34,05 zł) – ulgowy
 • 650 Kč (ok. 110,68 zł) – rodzinny
 • bezpłatny – dla dzieci poniżej 5 lat.

Aktualne ceny biletów oraz godziny otwarcia najlepiej sprawdzać na stronie prague.eu

Widok z tarasu GLASS Baru z Tańczącego Domu

5. Tańczący dom

Ciekawym i wartym zobaczenia położonym w pobliżu rzeki Wełtawy jest Tańczący Dom. Awangardowy projekt dwóch architektów  Vlado Milunića i Franka Gehry’ego przykuwa uwagę wielu turystów. Nazwa bez wątpienia pochodzi od kształtu budynku, który przedstawia tańczącą parę. Obiekt jest często nazywany Ginger i Fred na cześć słynnej pary tancerzy. 

Budynek powstał w 1996 roku i pełni funkcję biurowca, gdzie na dachu znajduje się restauracja GLASS Bar z widokiem na miasto. 

Co ciekawe, architekt Frank Gehry wyraził chęć stworzenia nowoczesnego budynku w Warszawie, jednak władze stolicy nie zaakceptowały śmiałych wizji architekta.

Na taras widokowy należy wjechać windą, która znajduje się obok recepcji. Wejście nie jest płatne pod warunkiem, że zakupi się jakiś napój z karty. Za gorącą imbirową herbatę zapłaciłam 12,50 zł. Czasami trzeba poczekać na zwolnienie się miejsca, gdyż miejsce to jest bardzo oblegane.

Widok z tarasu GLASS Baru z Tańczącego Domu

6. Wieża Petrińska

Chcąc cieszyć się pięknym widokiem na miasto udaj się na wzgórze Petrin, gdzie znajduje się Wieża Petrińska, która była wzorowana na paryskiej Wieży Eiffla. Wieża widokowa mierzy 58,7 m wysokości i powstała pod koniec XIX wieku. 

Najłatwiejszym sposobem dostania się na szczyt wzgórza Petrin jest kolejka linowa, która kursuje z Przystanku tramwajowego Újezd. Koszt jednego przejazdu do 24 CZK (ok. 4 zł). Innym sposobem, bardziej wymagającym jest piesza wędrówka na szczyt, która zajmuje ok. 30 minut. My wybraliśmy drugą opcję, ponieważ na trasie można ujrzeć cudowne kadry na miasto!

Ile kosztuje bilet na punkt widokowy Wieży Pietrińskiej?

 • 220Kč (ok. 37,35 zł)  – normalny
 • 150Kč (ok. 25,47 zł) – ulgowy dla: dzieci w wieku 6-15 lat, studentów do 26 roku życia i seniorów powyżej 65 lat.
 • około 440 Kč (ok. 74,69 zł) – rodzinny dla: dwóch dorosłych i maksymalnie 4 dzieci.

Godziny otwarcia oraz aktualne ceny biletów najlepiej sprawdzać na prague.eu

20230501_180203
Widoki na kolejkę linową na trasie w stronę Wieży Petrińskiej
Widoki na trasie w stronę Wieży Petrińskiej
Widoki na trasie w stronę Wieży Petrińskiej

7. Wzgórze Wyszehrad

Kolejne wzgórze, z którego rozpościera się przepiękny widok na Pragę to wzgórze Wyszehrad, które znajduje się na prawym brzegu Wełtawy. Zgodnie z legendą miała się tu znajdować siedziba legendarnego czeskiego władcy Kroka, którego córka Libusza miała sen, według którego należało szukać w pobliskich lasach człowieka, który ciosał próg do swojego domu i w tym miejscu należało wznieść nowe miasto. Sen spełnił się, gdyż miasto otrzymało nazwę “próg”, a po czesku owe to Praha. 

Wzgórze stało się drugą siedzibą władców w X wieku, zaraz po siedzibie Hradczan. Niestety za panowania kolejnych władców wzgórze traciło na znaczeniu na rzecz Hradczan, a ostatnim rezydującym władcą był Sobiesław I Przemyślida. Jednak później Karol IV Luksemburski zażyczył sobie, aby włączono wyszehradzki zamek w mury Pragi oraz ustanowić właśnie tam początek Drogi Królewskiej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
20230502_120009

8. Ściana Johna Lennona

Ciekawym miejscem w Pradze jest Ściana Johna Lennona, która od lat 80. XX wieku zostawała zapełniona graffiti inspirowanymi Johnem Lennonem oraz fragmentami tekstów Beatelsów. W 1988 roku młodzi Czesi zapisywali skargi na tej ścianie, co doprowadzało do licznych starć między studentami, a służbą bezpieczeństwa nieopodal Mostu Karola. Ruch studentów został nazwany “Lennonismem”, a czeskie władze przedstawiały te osoby, jako socjopatów, alkoholików czy psychicznie chorych. 

Ściana ciągle się zmieniała przez nowe graffiti czy dopiski. Oryginalny portret Lenonna został zamalowany warstwą nowej farby, co nie zmieniło przesłania ściany. Nawet zamalowanie jej przez rożne instytucje wiązało się niepowodzeniem, ponieważ na drugi dzień pojawiały się nowe fragmenty poezji i różne uliczne dzieła. Ściana stała się symbolem ideałów młodości, jak miłość i pokój.

Mimo, że ściana nie wygląda, jak z lat 80, to do dziś można poczuć młodzieńcze ideały z tamtych lat oraz oglądać nowe malowidła, podpisy czy naklejki.

9. Wyspa Kampa

Najbardziej romantycznym miejscem w Pradze jest bez dwóch zdań Wyspa Kampa, która położona jest w dzielnicy Malá Strana. Dokładnie znajduje się między rzeką Wełtawą, a wpływającą do niej Čertovką (Czarcim Potokiem), która przez wieku wprawiała w ruch tutejsze młyny. Wyspa Kamapa to sztuczna wyspa, a wzmianki o niej pochodzą z XII wieku.

Z pewnością możesz dostrzec podobieństwa do Wenecji, więc nie bez powodu miejsce to określane jest Praską Wenecją. Sercem Kampy jest mały plac w cieniu Mostu Karola, gdzie znajdziesz wiele kawiarni czy restauracji.  Spokój i cisza panująca na tej pięknej wyspie sprawia wrażenie, że tętniąca życiem Praga jest gdzieś daleko, dlatego jest to idealne miejsce na relaks, romantyczny spacer czy piknik. 

Na wyspie znajduje się również Muzeum Kampa, które mieści się w budynku Sovowych Młynów. Można tam podziwiać zbiory środkowoeuropejskiej sztuki nowoczesnej czy największą kolekcję prac Františka Kupki. 

Więcej informacji o Muzeum Kampa (godzinach otwarcia oraz biletach) znajdziesz na stronie museumkampa.cz

11. Instalacja Franz Kafka

Spacerując po Nowym Mieście w Pradze możesz się natknąć na nietypową instalację przedstawiającą obrotową głowę Franza Kafki. Autorem tego dzieła jest Dawid Cerny, który zaprojektował 11 metrową i ważącą 40 ton stalową głowę. Instalacja powstała w październiku 2014 roku i od tamtej pory można obserwować spektakl obrotowych 42 stalowych płyt. Z pewnością nikogo nie ominie ten spektakl, ponieważ każdego dnia o pełnej godzinie można obejrzeć obracającą się głowę Franza Kafki. Podczas spektaklu z głośników wydobywa się muzyka.

Obrotowa Głowa Franza Kafki to bez dwóch zdań atrakcja warta zobaczenia, która jest całkowicie darmowa.

Więcej informacji znajdziesz tutaj davidcerny.cz

Sprawdź ofertę na podróżnicze produkty

Znajdziesz tutaj pamiętniki z podróży, dzienniki podróżnika, zakładki do książek i wiele innych!

Kliknij tutaj
20230502_165153

12. Wyspa Strzelecka w Pradze

Idealne miejsce na odpoczynek oraz podziwianie widoków, np. na Most Karola czy brzeg dwóch stron Wełtawy można doświadczyć na Wyspie Strzeleckiej. Miejsce gdzie możesz przysiąść nad samą rzeką i się zrelaksować. 

Co ciekawe wyspa ma też swoją nieoficjalną nazwę – Wyspa Nutrii. Nazwa wzięła się od momentu, kiedy jakiś czas temu wyspę zamieszkało kilkadziesiąt (a może i więcej) osobników nutrii.  Nutrie to duże gryzonie pochodzące z Ameryki Południowej. Zwierzęta są przyzwyczajone do ludzi, co można wywnioskować z ich śmiałych podchodów do ludzi domagając się jedzenia. Oficjalnie dokarmianie tych zwierząt jest zabronione, jednak wiele osób wciąż to robi.

Z pewnością jest to ciekawe doświadczenie, kiedy zakupisz w pobliskim barze na wyspie piwo i udasz się na ławkę czy kawałek zieleni, a w pobliży biegają duże gryzonie. 

 

13. Rejs po Wełtawie

Idealnym podkreśleniem wizyty w Pradze będzie rejs po Wełtawie podczas, którego można zobaczyć Pragę z innej perspektywy. 

Podczas takiego rejsu najczęściej otrzymasz audioprzewodnik, z którego dowiesz się wiele ciekawostek o Pradze i budynkach. Rejs zapewni widoki na praskie zabytki, jak Most Karola, Tańczący Dom, wieża Petrińska, historyczny fort Wyszehrad, neorenesansowe audytorium muzyczne Rudolfinum oraz zamek na Hradczanach. 

Wiele rejsów oferuje również przepłynięcie kanałem wodnym Čertovka, wokół Mostu Karola i unikalnym historycznym podziemiem wodnym Starego Miasta z łukiem Mostu Judyty z 1169 r.

Wokół Mostu Karola znajdziesz wiele miejsc, skąd można się udać na rejs, ale ja zdecydowałam się na zakup rejsu przez GetYourGuide, który kosztował 85 zł. Podczas mojego godzinnego rejsu otrzymałam w cenie piwo i loda.

20230502_175604
20230502_181340

Punkty na mapie Pragi, które warto odwiedzić

Kosztorys

Podsumowanie kosztów podróży obejmuje wszystkie atrakcje zaliczone podczas 3-dniowego wyjazdu do Czech, gdzie zwiedziliśmy Diabelskie Głowy, Pragę oraz Skalne Miasto Adrspach. Koszty liczone są na osobę przy dwóch podróżujących.

Łącznie 3-dniowy wyjazd do Czech wyniósł 903,24 zł/os.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Mam nadzieję, że artykuł z mojej podróży pomógł Ci w zaplanowaniu Twojego wyjazdu! Jeżeli masz ochotę wesprzeć moje pasje i postawić mi wirtualna kawę to byłabym przeszczęśliwa! W ramach podziękowania możesz bezpłatnie czerpać informacje związane z podróżami oraz otrzymasz kod rabatowy na produkty w moim sklepie!

Podobne wpisy