|

Piza w jeden dzień zimą

Kiedy mówią, że Piza to tylko Krzywa Wieża to są w wielkim błędzie, bo Piza ma dużo więcej do zaoferowania. W tym artykule dowiesz się o fajnych miejscach na zdjęcia, jak wygląda Piza zimą, gdzie tanio przenocować i gdzie zjeść przepyszne panini.

Lot

Berlin Brandenburg – Piza | Data: 15-17.01.2023r. | Bagaż: tylko plecak

Do Pizy mieliśmy lot o 6:00 rano w poniedziałek, więc byliśmy już na miejscu o 8:00. Powrót był w środę o 14:30 i pewnie coś Ci teraz nie gra, bo tytuł artykułu brzmi “Piza w jeden dzień”, ale co z drugim dniem (wtorek)? W drugi dzień wybraliśmy się do Florencji, o czym możesz poczytać tutaj. 

Lot w dwie strony za 1 osobę kosztował 160 zł.

Jak dostać się z lotniska do centrum miasta?

Lotnisko w Pizie jest małe i zlokalizowane praktycznie w mieście, więc zdecydowaliśmy, że pójdziemy pieszo prosto do naszego noclegu, który oddalony był od lotniska tylko niecałe 3km. Ale najpierw kawa… blisko lotniska znajdziecie kawiarnię Vanilla Cafè ze słodkimi i słonymi przekąskami. Jeżeli masz wczesny lot to polecam przejść się tam na kawę (za Cappuccino zapłaciłam 1,20€).

Do centrum można dostać się również szybką i bezproblemową kleją wahadłową Pisa Mover, która kursuje od 6:00 do 24:00. Trasa zajmuje zaledwie 5 min i kosztuje moim zdaniem dużo, bo 5€.

Drugim sposobem na dostanie się do centrum jest autobus miejski. Na lotnisku znajdują się dwa przystanki z linią zieloną (Lam Verde) oraz linią E3. Bilet można kupić u kierowcy za 2,50€ lub w kiosku bądź kawiarni oznaczonej literą T za 1,50€.

Ostatnią i najdroższą opcją jest taksówka, która może kosztować nawet 12€.

Nocleg

Szukając noclegu nieco się zaskoczyłam, że za 2 doby trzeba zapłacić od 600 zł w górę i to poza sezonem. Chyba popularność Pizy powoduje takie wysokie ceny. My ustaliliśmy, że ten wyjazd ma być budżetowy, więc na Airbnb znaleźliśmy Ron’a, który udostępnia dwa pokoje w swoim mieszkaniu. Po sprawdzeniu opinii długo się nie zastanawialiśmy i zarezerwowaliśmy jeden z pokoi.

Nocleg w czyimś mieszkaniu zawsze będzie bardzo osobisty. Było w nim sporo rzeczy Ron’a, ale był to najmniejszy problem, bo i tak całe dnie nas nie było. Łazienka była zaraz obok naszego pokoju do wspólnego korzystania z innymi współlokatorami, ale akurat w tym czasie tylko my byliśmy. Czystość w pokoju i łazience oceniam na 8/10 – więc to bardzo dobra ocena. Mogliśmy korzystać również z kuchni Ron’a.

Pokój za 2 doby za osobę kosztował 182 zł.

Link do noclegu znajdziesz tutaj.

Pogoda w Pizie w styczniu

Temperatury w styczniu w Pizie nie należą do najwyższych, ale też nie do tych minusowych. Średnia temperatura oscyluje na poziomie 10°C, jednak nam się udało na wspaniałe 13-14°C oraz słońce za chmurką. Na całodzienne zwiedzanie najlepiej ubrać się na cebulkę tj. t-shirt, bluza/sweter i kurtka przeciwdeszczowa, która może się przydać, bo opady atmosferyczne występuję przez 14 dni w miesiącu. W ostatni dzień wyjazdu niestety dopadł nas deszcz, jednak i tak mieliśmy duże szczęście!

Pogoda zdecydowanie pozwala na swobodne zwiedzanie miasta, bez czapek, rękawiczek i tłumów.

Atrakcje Pizy w jeden dzień

Piza jest małym miastem, więc bez problemu uda Ci się zwiedzić wszystko w jeden dzień pieszo. My ani razu nie skorzystaliśmy z komunikacji miejskiej, ale to też dlatego, że spacerując więcej można zobaczyć. 

1. Plac Katedralny czyli Plac Cudów

To plac łączący cztery zabytkowe obiekty – katedra, baptysterium, Krzywa Wieża oraz cmentarz Camposanto. Pierwsze trzy atrakcje znajdują się na zielonym terenie Placu Cudów (Piazza dei Miracoli, zwanym również Piazza Duomo). Plac ma powierzchnię 8,87 ha. Można tam swobodnie spacerować, bo sam plac nie jest płatny, ale zabrania się wchodzenia w niektórych miejscach na trawę. To właśnie tu możesz zrobić sobie zdjęcia na tle Krzywej Wieży i innych budynków.

2. Krzywa Wieża

Nie oszukujmy się, ale Krzywa Wieża jest symbolem Pizy i głównym punktem zwiedzania. Postawię zatem odwieczne pytanie: Dlaczego Krzywa Wieża jest krzywa?  W trakcie budowy popełniono wielki błąd, ponieważ wylano za małe 3 metrowe fundamenty na miękkim podłożu z gliny, żwiru i muszli. Wieża zaczęła się robić krzywa już podczas stawiania drugiego piętra. Od 1911r. monitorowano jej odchylenie, które, co roku zwiększało się o 1mm. Z tego powodu w 1990r. zamknięto wieżę dla turystów, żeby wzmocnić owe fundamenty oraz zredukować jej pochylenie. Teraz można cieszyć się i zwiedzać wieżę od środka, ale czy jest to warte swojej ceny? To kwestia indywidualna.

Bilet wstępu na samą Krzywą Wieżę kosztuje 20€, zaś przy zakupie łączonych biletów na 6 atrakcji wejście na wieżę jest tańsze, bo 17€, ale moim zdaniem wciąż jest to dużo. Kupując łączone bilety na 5 atrakcji, bez Krzywej Wieży to koszt 10€, co już jest bardzo korzystną kwotą. I właśnie tą ostatnią opcję wybraliśmy.

Widok na katedrę z Baptysterium

3. Katedra Santa Maria Assunta

Jednym z obiektów wliczanych do biletu za 10€ jest majestatyczna katedra, która została zapoczątkowana przez architekta Buscheto w 1063r. Architekt był również autorem pierwszych szkiców i planów wszystkich budowli na Placu Cudów poza cmentarzem Campo Santo. Katedrę budowano ku boskiej chwale i na złość Genui oraz Florencji. Władcy Pizy chcieli ukazać potęgę Republiki budując katedrę poza murami miejskimi, żeby pokazać okolicznym Republikom ich potęgę i władzę nad pobliskimi terenami. 

Prace nad katedrą zakończono w 1092r., jednak była w późniejszych latach wielokrotnie modernizowana. Katedra ma imponujące rozmiary 96mx72m, a jej wysokość to 51,30m.

Katedra w środku
Wnętrze katedry, widok nawy głównej

4. Baptysterium San Giovanni

Budowa największego na świecie baptysterium była dopełnieniem wcześniej opisywanej katedry. Pracę nad budową rozpoczęto w 1153r. i to był pierwszy etap budowy dolnej części. Nadzór na górną częścią przejęli Nicola i Giovanni Pisano kończąc budowę w 1390r. Baptysterium służyło, jako chrzcielnica zastępując wcześniejszą, która znajdowała się na obecnym cmentarzu Compostano.

Wejście do środka w cenie łączonego biletu 10€.

Widok na Baptysterium od tyłu z murów Pizy

5. Cmentarz Camposanto

Rozpoczęcie prac nad cmentarzem Compostano w 1277r. miało swoje dwa oblicza. Jedno z nich upamiętniało złupienie muzułmanów w ziemi świętej w trakcie czwartej krucjaty, zaś drugim było uregulowanie placu dookoła katedry, który stanowił pierwotny cmentarz dla liczących się rodzin, rektorów uniwersyteckich i biskupów oraz przeniesienie grobów w bardziej dostojne miejsce.

Wejście do środka w cenie łączonego biletu 10€.

Compostano wewnątrz

6. Muzeum Opera del Duomo

Muzeum przechowujące wiele oryginałów z zabytków na Placu Cudów zostało otwarte w 1986r. Nie jestem miłośnikiem muzeów, ale uważam, że warto je odwiedzić, żeby zobaczyć średniowieczne rzeźby czy różne wyroby rzemieślnicze.

Wejście do środka w cenie łączonego biletu 10€.

W tym samym obiekcie znajduje się kawiarnia Bistrot dell’Opera z tarasem widokowym na Krzywą Wieżę. Nie trzeba jednak wchodzić do kawiarni, żeby cieszyć się widokiem, bo prosto z muzeum można wyjść na ogólnodostępny zewnętrzny taras zarówno na 1 piętrze, jak i na parterze.

7. Muzeum Synopii

Bardzo ciekawe muzeum, w którym znajdują się ogromne rysunki ściągnięte ze ścian cmentarza. Synopia to nic innego jak rysunek przygotowawczy do fresków, który wykonywany był za pomocą czerwonej ziemi sprowadzanej z miasta Sinope nad Morzem Czarnym.

W innej części tego muzeum można oglądać kolorowe miniatury fresków. Dla osób, które są miłośnikami sztuki lub tak, jak ja miałam styczność z rysunkiem to najpiękniejsza sekcja.

Wejście do środka w cenie łączonego biletu 10€ i jest to ostatni z 5 obiektów.

8. Mury Pizy + 5 najlepszych miejsc na zdjęcie

W średniowieczu miasta były otoczone murami obronnymi, a Piza górowała nad nimi długością swoich murów, które ciągnęły się przez 7 kilometrów, tworząc Pizę miastem jednym z największych zamkniętych miast w całej Europie. Dwunastowieczne mury to świetny pomysł na 3 kilometrowy spacer, które są jednocześnie rewelacyjnym punktem widokowym. To właśnie tam można zrobić zdjęcie na tle gór lub zdjęcie Krzywej Wieży z tropikalno-roślinnym frontem.

Z racji tego, że nasz nocleg znajdował się bardzo blisko wejścia na mury przy Porta Santa Marta Pisa zdecydowaliśmy przespacerować się z tego punktu w stronę Placu Cudów. Bilet kupiliśmy u pani siedzącej pod chmurką przy stoliku bezpośrednio koło wejścia na mury. Na styczeń 2024 bilet kosztował 5€. 

Istnieją jeszcze dwa inne wejścia na mury, jedno z nich to brama Porta Nuova, a drugie to Lwia Brama(Porta del Leone). W pobliżu tej drugiej bramy znajduje się jeden z najstarszych żydowskich cmentarzy w Europie, który powstał w 1674r.

Mapa Pizy z zaznczonyą trasą muru oraz najlepsze punkty na zrobienie zdjęcia

Na powyższej mapie znajduje się trasa udostępnionego muru, po którym można spacerować. To około 3km długości. Białe punkty to moim zdaniem najlepsze miejsca na murze do zrobienia zdjęcia. Poniżej 5 zdjęć z każdego punktu podpisane odpowiednim numerem.

Punkt nr 1
Punkt nr 2
Punkt nr 3
Punkt nr 4
Punkt nr 5

9. Mural Keitha Haringa

Mural pod nazwą “Tuttomondo” (Cały świat) to jeden z nielicznych dzieł Haringa, które powstawało dłużej, niż jeden dzień. Zajmuje około 180 m2 i wypełniony jest postaciami oddającymi się przeróżnym czynnościom w pastelowych kolorach.

Mural powstał, kiedy Haring był już znany, więc władze Pizy postarały się, aby zapewnić artyście wszystko, czego potrzebował, zaczynając od farb, a kończąc na rusztowaniach. W wypełnianiu pastelowymi kolorami trzydziestu postaci Haring mógł liczyć na pomoc lokalnych artystów i studentów.

Haring chciał, aby ten mural pozostał na ścianie najdłużej, jak jest to możliwe. Mural powstał w 1989 roku, a kilka miesięcy później z powodu komplikacji powiązanych z AIDS artysta zmarł w 1990r.

10. Kościół Santa Maria della Spina

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się mały kościółek zlokalizowany tuż obok rzeki Arno. Patrząc na niego można mieć wrażenie, że nie pasuje do reszty otoczenia i wgląda, jak z parku miniatur. Powstał w 1230r. w stylu gotyku pizańskiego i początkowo nosił nazwę Santa Maria di Pontenovo w nawiązaniu do sąsiedztwa mostu nad rzeką Arno. W 1333r. nastąpiła zmiana w nazwie na della Spina. Stało się tak, bo do kościoła została sprowadzona relikwia kolca z korony cierniowej, którą żołnierze nałożyli Chrystusowi po ubiczowaniu.

Zdjęcie kościoła z ulicy Lungarno Antonio Pacinotti
Zdjęcie kościoła z mostu Ponte Solferino

11. Piazza dei Cavalieri

Inaczej Plac Rycerzy pochodzi z XVI w. i jest dziełem architekta z Florencji Giorgio Vasari. Na placu znajduje się pomnik Kosmy I Medyceusza oraz fontanna, ale najważniejszym obiektem tego placu jest pałac Palazzo della Carovana. Pałac został zbudowany, jako siedziba Zakonu Rycerzy św. Stefana, a w 1810r. służył, jako uniwersytet założony przez Napoleona. Obecnie mieści się tu liceum Scuola Normale Superiore.

Stojąc przodem do obecnego liceum po jego lewej stronie znajduje się drugi budynek warty uwagi. To Palazzo dell’Orologio, który posiada wieżę zegarową na samym środku budynku.

Polecane restauracje w Pizie

Rstauracja L'Ostellino

Będąc we Włoszech obowiązkowym punktem jest spróbowanie przepysznych kanapek panini. Jedna z takich restauracji mieści ok. 350m od Placu Cudów i serwuje rewelacyjne panini. Do wyboru jest dużo kanapek z różnymi składnikami. Średnio kanapka kosztuje 7€.

20240115_111232
20240115_112754

Restauracja Ristorante Pizzeria L'Europeo

Trafiliśmy do tej restauracji z przypadku, bo zakończyliśmy zwiedzanie ok. 16:00, a we Włoszech od godziny 15:00 do 19:00 większość restauracji nie serwuje dań. Dlaczego? We Włoszech obiad jada się między 12:30, a 14:30, zaś kolację po 19:00. Jednak my byliśmy już bardzo głodni, więc zdecydowaliśmy się tam usiąść. Zamówiliśmy pizze, które były ok. Nie mogę z czystym sercem jej polecić, bo szału nie robiła. Jednak uważam, że warto tam usiąść chociaż na drinka z przepięknym widokiem na kawałek katedry. Aperol Spritz kosztował 7€.

20240115_155824

Bar I Porci Comodi

Drugie miejsce z kanapkami panini, które jest jeszcze lepsze od pierwszego! Te panini to majstersztyk! Menu kanapkowe jest bardzo obszerne, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, a nawet są opcje wegetariańskie. W środku jest miejsce do siedzenia, które znaleźliśmy bez problemu w styczniu. Podkreślam, że poza sezonem jest większa możliwość znalezienia gdziekolwiek miejsca, bo w sezonie może być z tym problem.

Cena jednej kanapki to około 6-7€.

Kosztorys podróży

Z racji tego, że w trakcie jednej podróży zwiedzone zostały dwa miasta – Piza i Florencja, o której możesz poczytać tutaj to koszty liczone są łącznie. Kosztorys liczony jest na jedną osobę przy dwóch podróżujących. Czas pobytu 2 doby.

Suma całego wyjazdu na osobę wyniosła 984,48‬ zł.

Podróż do Pizy jest idealna na jeden dzień, dlatego, jeżeli Twój pobyt jest dłuższy warto zastanowić się nad innymi opcjami dojazdu do innych miast np. pociągiem. Do Florencji pociągiem dostaniesz się w nieco ponad godzinę, a połączeń przez cały dzień jest bardzo dużo. Piza to świetna baza wypadowa również do Bolonii, Genuy, a nawet do Rzymu. 

Zapraszam na mój profil na Tik Toku poświęcony podróżom

Sprawdź najnowsze wpisy z innych moich podróży

Zapraszam na mój profil na Instagramie poświęcony podróżom

Podobne wpisy