|

Marsylia i Calanque de Sormiou w 2 dni

Drugie największe miasto po Paryżu we Francji położone na Lazurowym Wybrzeżu to idealny pomysł na podróż! W artykule dowiesz się, co zwiedzić w Marsylii oraz jak dostać się do Calanque de Sormiou.

Lot

Berlin Brandenburg – Marsylia | Data: 27/04/2022 – 30/04/2022 | Bagaż: tylko plecak

Wylot z Berlina miałyśmy trochę późny, bo o 17:00, więc na miejscu byłyśmy o godzinie 19:00. We Francji spędziłyśmy dwa dni, a lot powrotny przypadał na trzeci dzień o 6:45.

Lot w dwie strony za osobę kosztował 187 zł liniami Ryanair.

Jak dojechać z lotniska w Marsylii do centrum?

Najlepszą opcją bez przesiadek jest autobus, który kosztuje 10€ w jedną stronę. Można zaoszczędzić 4€ , kupując bilet powrotny – wtedy zapłacisz 16€. Linia L091 kursuje między lotniskiem, a dworcem St. Charles, co 15-20 minut. Należy jednak pamiętać, że pierwszy kurs z lotniska zaczyna się o 04:10, a ostatni o 1:30. Zaś z centrum na lotnisko pierwszy odjazd jest o 3:30, a ostatni o 00:50. Przejazd trwa około 25 minut.

Bilety można zakupić w kasach na miejscu, które znajdują się blisko przystanków autobusowych lub online.

Widok z samolotu na port lotniczy w Marsylii

Nocleg

Wybrałyśmy nocleg w apartamencie w pobliżu portu Vieux zarezerwowany na AirBnB. Tutaj znajdziesz bezpośredni link do apartamentu. Zdecydowałyśmy się na ten apartament, ponieważ mieści się blisko centrum i był w przystępnej cenie, bo za 534 zł na 3 noce od osoby. Apartament jest idealny dla podróżujących par, przyjaciółek czy dla osoby podróżującej solo, która ceni sobie prywatność.

Pogoda w Marsylii w kwietniu

Kwiecień to początek wiosny, więc temperatury z pewnością są przyjemniejsze, co zresztą można zobaczyć na kilku zdjęciach w dalszej części artykułu. Temperatury w ciągu dnia jakie mogą wystąpić to 15-17°C, jednak w trakcie naszego wyjazdu było cieplej i można było zwiedzać na krótki rękawek. Poranki i wieczory są chłodniejsze, więc warto zabrać ze sobą lekką kurtkę. W ciągu miesiąca może wystąpić około 4 dni opadów, co zwiększa szanse na piękną pogodę w trakcie wyjazdu.

Atrakcje, które warto zwiedzić w jeden dzień

1. Bazylika Notre Dame de la Garde

Jedną z największych atrakcji Marsylii jest 154 metrowa Bazylika Notre Dame de la Grade wzniesiona na najwyższym wzgórzu znajdującym się w Marsylii – La Grade, które w 1214 roku stało się miejscem kultu religijnego. Niegdyś zbudowana tam mała kaplica poświęcona Maryi przyciągała rzesze wiernych. Dopiero w 1853 roku rozpoczęto budowę współczesnej bazyliki, która zakończyła się 40 lat później.

Na cały kompleks składa się główna część bazyliki, dolna część kościoła (krypty) oraz liczne punkty widokowe, które najbardziej przyciągają turystów. Panoramiczny widok obejmuje całe miasto, Morze Śródziemne oraz wyspy archipelagu Frioul.

Bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich odwiedzających jest fakt, że wstęp na teren obiektu i do samej bazyliki jest za darmo przez cały rok od 7:00 do 18:00.

Jak dostać się do Bazyliki Notre-Dame de la Garde?

Aby najwygodniej dostać się na wzgórze la Grade należy skorzystać z komunikacji miejskiej. Autobus numer 60 dowiezie Ciebie prawie pod samo wejście. Koszt jednorazowego biletu to około 2€.

Widok na wzgórze La Grade i Bazylikę Norte Dame de la Grade ze starego portu
Widok na port i część miasta ze wzgórza La Grade
Widok na miasto ze wzgórza La Grade
Widok na wyspy archipelagu Frioul ze wzgórza La Grade

2. Katedra la Major

Kolejna główna atrakcja w Marsylii to katedra La Major, która jest stosunkowo młoda. Budowę rozpoczęto w 1852r., a zakończono w 1893r, jednak już wcześniej w XII wieku w tym samym miejscu istniała inna katedra, która nazywała się Vieille Major, a jej pozostałości można oglądać zaraz obok nowego obiektu.

Do budowy obecnej katedry użyto zielonego kamienia z Florencji, białego marmuru z Carrare i onyksu układając surowiec na przemian tworząc charakterystyczne pasy przypominające zebrę, podobnie jak na bazylice Notre Dame de la Grade. Dla mieszkańców Marsylii katedra wygląda jak piżama i tak właśnie ją nazywają.

Jest to kolejna atrakcja, którą można zwiedzać za darmo.

Katedra jest otwarta codziennie od 10:00 do 17:30.

Zdjęcie zrobione na ścieżce u stóp fortu św. Jana

3. Vieux-Port - stary port

Stary Port w Marsylii znajduje się blisko dzielnicy Le Panier, o której możesz poczytać w kolejnym punkcie. Port jest w kształcie długiej i wąskiej zatoki, do którego dostęp niegdyś broniły dwa forty umiejscowione po obu stronach – jeden to fort św. Mikołaja, zaś drugi to fort św. Jana.

Stary Port składa się z trzech części: północnej, południowej i wschodniej. Część północna to najstarsza część portu, gdzie znajduje się fort św. Jana, który powstał za decyzją Ludwika XIV drugiej połowie XVII wieku. Część południowa jest nieco nowsza od poprzedniej, a najważniejszym zabytkiem, jaki się tam znajduje jest opactwo św. Wiktora królujące nad portem. W części wschodniej znajduje się przystań Quai des Belges, która w 2013 roku została dostosowana głównie do ruchu pieszego. W godzinach porannych można znaleźć targ rybny, który składa się z kilku stoisk. Na takim targu można zakupić świeżo złowione ryby i owoce morza.

To najpopularniejsze miejsce wśród turystów, gdyż znajdują się tu liczne restauracje czy przystosowane ścieżki dla pieszych. Jednak Stary Port oferuje dużo więcej, gdzie można zobaczyć lustrzany dach, główną ulicę handlową La Canebière czy białą fasadę kościoła św. Ferreola.

4. Le Panier - stare miasto

Najstarsza dzielnica Marsylii Le Panier to miejsce łączące historię z nowoczesnym street-art’em. Rozwój dzielnicy był spowodowany osiedlaniem się bogatych kupców między XVI a XVIII wiekiem, którzy cenili sobie bliskość portu. Historyczna część dzielnicy pochodzi właśnie z tego okresu. Jednak po II wojnie światowej wiele budynków uległo zniszczeniu, chociaż jeden z nich zachował się w bardzo dobrym stanie. Tym budynkiem jest Hotel de Cabre, który powstał w pierwszej połowie XVI wieku.

Obecnie spacerując po dzielnicy Le Panier między wąskimi uliczkami i placami można podziwiać jej kolorową odsłonę, zarówno poprzez dzieła lokalnych artystów, jak i różnorodną roślinność posadzoną w doniczkach. 

Zwiedzając Le Panier warto wstąpić do La Vieille Charite, o którym w następnym punkcie.

Dziedziniec kompleksu La Vieille Charite

5. La Vieille Charite

Spacerując po dzielnicy Le Panier obowiązkowym punktem jest kompleks La Vieille Charite. Jego budowa rozpoczęła się w 1671r., a zakończyła w 1749r. będąc kiedyś przytułkiem i hospicjum dla osób starszych, schorowanych, bądź po prostu samotnych. 

Kompleks obecnie jest przeznaczony dla zwiedzających, jako muzeum i centrum kultury. Znajduje się tutaj między innymi Muzeum Archeologiczne Morza Śródziemnego czy Muzeum Sztuki Afryki, Oceanii i Amerykańskich Indian.

Wstęp na teren obiektu jest darmowy i można swobodnie przemieszczać się po dziedzińcu, po piętrach czy galeriach. Płatne są jedynie wybrane atrakcje. 

Kompleks czynny jest od wtorku do niedzieli od godziny 9:00 do 18:00, zaś w poniedziałki jest nieczynny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie La Vieille Charite.

Wnętrze kompleksu La Vieille Charite
PSX_20240129_105031
Zdjęcie na tle dziedzińca kompleksu La Vieille Charite
Widok na port z park

6. Palais du Pharo - punkt widokowy

Rewelacyjnym miejscem na odpoczynek na trawie oraz punktem widokowym są tyły Pałacu Pharo, który znajduje się na terenie parku Émile Duclaux. Park jest otwarty do około 21:00 wieczorem.

Z tego miejsca można cieszyć się widokiem na Stary Port i fort św. Jana oraz dostrzec, jak wiele łodzi różnego rodzaju jest zacumowanych w porcie. 

Poza wspaniałymi widokami, sam pałac jest również wart uwagi, gdyż powstał na zlecenie Napoleona III w 1858 roku dla cesarzowej Eugenii. W czasie epidemii cholery w 1884r. pałac przekształcono na szpital, gdzie leczono chorych na cholerę i gruźlicę. Obecnie znajduje się tutaj hotel oraz centrum konferencyjne.

 

7. Palais Longchamp - punkt widokowy

Jedną z popularnych atrakcji wśród zwiedzających jest Pałac Longchamp, który wbrew pozorom jest stosunkowo młodym obiektem, bo został oddany do użytku w 1869r. Budowa pałacu miała na celu uczczenie oraz przypominanie o budowie kanalizacji z rzeki Durance, która znacznie poprawiła komfort życia mieszkańców Marsylii.

Pałac został zbudowany w kształcie łuku, który posiada okazałą centralną fontannę oraz liczne kaskady, które wyglądają, jakby spływały ze wzgórza. Po bokach głównej fontanny znajdują się schody umożliwiające dostanie się do parku, który znajduje się za pałacem oraz na taras widokowy samego pałacu, z którego rozciąga się widok na miasto. Widok nie jest spektakularny, ale wart zobaczenia, zwłaszcza, że stoi się bardzo blisko rzeźb.

W budynkach pałacu znajdują się również dwa muzea. Jedno to Muzeum Sztuk Pięknych, zaś drugie to Muzeum Historii Naturalnej. Wystawy stałe w muzeach są darmowe od wtorku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 18:00, zaś w poniedziałek są zamknięte.

Wspomniany wcześniej park znajdujący się za pałacem to obecnie miejsce spacerów i odpoczynku, jednak pod koniec XX wieku znajdowało się tam miejskie ZOO.

Zdjęcie na tle Pałacu Longchamp
Zdjęcie na tle miasta z tarasu widokowego Pałacu Longchamp
20220428_102059
Zbliżenie na centralną fontannę

Drugi dzień - Calanque de Sormiou

Drugi dzień można poświęcić na inne atrakcje w Marsylii, jednak my postanowiłyśmy udać się na cały dzień do jednej z części Parku Narodowego Calanques, która się nazywa Calanque de Sormiou

Park Narodowy Calanques znajduje się zaledwie 10 kilometrów na południe od Marsylii i ciągnie się przez 20 kilometrów do miasta Cassis. Można powiedzieć, że Calanques wyglądają jak trudnodostępne doliny otoczone wapiennymi skałami i wysokimi klifami. Są rewelacyjnym miejscem dla osób lubiących aktywności fizyczne, zarówno piesze wędrówki czy wspinaczki. Wyjątkowość calanques charakteryzuje dzikość małych zatoczek, do których nie można dojechać autem. 

Park Narodowy Calanques można podzielić na kilkanaście calanques, które dostały swoje nazwy. Nie będę wskazywać, które calanques jest najpiękniejsze, bo byłam tylko na jednym, ale z pewnością mogę polecić Calanque de Sormiou, które zachwyca klifami nad samą wodą, zatoczką i mała plażą. 

Widok na zatokę Calanque de Sormiou

Jak dostać się do Calanque de Sermiou z Marsylii?

Najtańszym sposobem na dostanie się, jak najbliżej Calanque de Sormiou z Marsylii jest komunikacja miejska, na którą obowiązują normalne bilety, jak te w centrum miasta. Bilety można kupić w biletomatach, aplikacji lub u kierowcy. Kurs z Marsylii obsługuje autobus nr 23 z przystanku Métro Rond Point du Prado na przystanek Sormiou Cayolle. Aktualny rozkład jazdy najlepiej sprawdzać na Google Maps. Do przejechania jest 23 przystanków, a droga zajmuje około 26 minut. W planowaniu wyjazdu trzeba wziąć również pod uwagę czas dostania się na przystanek Métro Rond Point du Prado z miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz. 

Po dostaniu się na przystanek Sormiou Cayolle czeka nas malownicza piesza wędrówka nad samą zatokę. Do przejścia jest około 3,5 km pieszo, dlatego warto pamiętać zabraniu butelki z wodą, kremu przeciwsłonecznego i czapki na głowę. Trudy pieszej wędrówki wynagradzają przepiękne widoki na każdym kroku.

Inna trasę obrałyśmy na drogę powrotną, która prowadziła przez asfalt prosto na przystanek Sormiou Cayolle, z którego wróciłyśmy do centrum Marsylii również tym samym autobusem nr 23.

Obie zaznaczone trasy można zobaczyć na poniższej mapie.

Widok na trasie w stronę zatoki
Zdjęcie na tle Marsylii z trasy w stronę Calanque de Sormiou
Widok na Marsylię z trasy w stronę Calanque de Sormiou

Trasa nie jest trudna, jednak czasami trzeba iść pod górę, a czasami z góry po nierównej drodze. Każdy powinien dać sobie z nią radę, ale warto być chociaż odrobinę wysportowanym. W pewnym momencie można zobaczyć z góry zatokę, która jest końcowym celem naszej wędrówki. Ostatni odcinek to zejście w dół, jednak jest to odcinek najbardziej nierówny, więc trzeba zachować ostrożność przy stawianiu kroków.

Widok na zatokę Calanque de Sormiou w momencie trasy zaczynającej się w dół
Widok na zatokę Calanque de Sormiou
Widok na zakręconą ulicę, którą wracałyśmy w drodze powrotnej

Calanque de Sormiou jest najczęściej wybieranym calanques, ponieważ jest najbliżej centrum Marsylii i najłatwiej się do niego dostać. Można się zatem spodziewać dużej ilości plażowiczów w zatoce w okresie letnim. Będąc tam w kwietniu spotkałyśmy sporą liczbę osób, a wielu z nich się nawet kąpało.

Na miejscu znajduje się restauracja Le Château de Sormiou, gdzie można coś zjeść i napić się, jednak podczas naszego pobytu restauracja była nieczynna, ale bez problemu kupiłyśmy zimne piwo. Trzeba się jednak liczyć z wysokimi cenami.

Miejsce na nasz odpoczynek po pieszej wędrówce wybrałyśmy z dala od ludzi na niedużym klifie, na który dostałyśmy się ścieżką, która znajduje się po prawej stronie (stojąc przodem do wody). 

Park Narodowy Calanques ma dużo więcej do zaoferowania, gdzie znajduje się wiele tras przeznaczonych do pieszej wędrówki z pięknymi widokami, zatokami i plażami. Zdecydowanie warto zostać tutaj na dłużej.

Widok na zatokę Calanque de Sormiou

Czy w Marsylii jest bezpiecznie?

Marsylia uchodzi za najniebezpieczniejsze miasto we Francji i określa się je nawet, jako “francuskie Chicago”. Marsylia to portowe miasto, więc przybywało tutaj wielu imigrantów, co z czasem stworzyło tygiel narodów. Niestety Marsylia stała się centrum przemytu narkotyków i porachunków mafijnych. Takie niebezpieczne sytuacje można spotkać w dzielnicy północnej, gdzie nie należy się zapuszczać. 

Wszystkie atrakcje turystyczne znajdują się w ścisłym centrum, więc właśnie w tym obszarze zwiedzający powinien się poruszać. Jednak i w takich miejscach czyhają niebezpieczeństwa, jak kieszonkowcy, ale takich pełno w każdym większym mieście. Trzeba pilnować swoich rzeczy i mieć oczy z tyłu głowy.

Innym niebezpieczeństwem, jakie może spotkać turystę w Marsylii jest duża liczba biegających szczurów po ulicach. Odradzam przechodzenia blisko śmietników, ponieważ kilka razy miałam spotkanie oko w oko ze szczurem, który chciał wyskoczyć ze śmietnika. Szczury i inne gryzonie wychodzą na ulicę raczej wieczorami i w nocy. Spotkałyśmy szczury w odległości 1-2m w nocy, kiedy szłyśmy na przystanek, a nawet w ogródku restauracji między stolikami.

Podczas mojego pobytu w Marsylii nie czułam doraźnego zagrożenia, jednak wiedząc, że ma przyklejoną łatkę niebezpiecznego miasta byłam bardziej czujna. 

Marsylia leżąca nad Lazurowym Wybrzeżem w połączeniu z przepięknym Calanque de Sormiou to świetne połączenie i pomysł na podróż w kwietniu. Temperatury pozwalają na komfortowe zwiedzanie miasta, a nawet na kąpiel w wodzie. Istnieje duże prawdopodobieństwo na znalezienie tanich lotów z Berlina do Marsylii, więc… do dzieła!

Zapraszam na mój profil na Tik Toku poświęcony podróżom

Sprawdź najnowsze wpisy z innych moich podróży

Zapraszam na mój profil na Instagramie poświęcony podróżom

Podobne wpisy