|

Florencja w jeden dzień zimą

Florencja będąca stolicą Toskanii to piękne miasto oferujące wiele zabytków i ciekawych miejsc. W tym artykule dowiesz się, co zwiedzić we Florencji w jeden dzień oraz odkryjesz wspaniały bar z punktem widokowym.

Pociąg

Do Florencji dostaliśmy się pociągiem z Pizy, gdzie mieliśmy nocleg. W trakcie jednej podróży zwiedziliśmy dwa miasta, a o Pizie możesz poczytać tutaj.

Bilety na pociąg kupowaliśmy bezpośrednio w kasie na dworcu w Pizie, gdzie nie było żadnych kolejek (podkreślam, że byliśmy w styczniu, czyli poza sezonem). Byłam tylko na dwóch włoskich dworcach, ale już teraz mogę powiedzieć, że są bardzo dobrze oznaczone i nie ma opcji, że ktoś nie odnajdzie swojego peronu.

Odległość od Pizy do Florencji (68,87 km) można pokonać w 1h15min. Dziennie odbywa się około 60 połączeń średnio co 30 min, z pierwszym odjazdem o 04:15, a ostatnim o 22:30.

Rozkład jazdy możesz zobaczyć tutaj (można również kupić tam bilety online).

Kupiliśmy bilet na 9:54 i byliśmy we Florencji o 11:08.

Powrotny kurs mieliśmy o 17:38, więc we Florencji spędziliśmy nieco ponad 6 godzin.

Bilet w dwie strony kosztował 18,90€

Dworzec Centralny w Pizie

Pogoda we Florencji w styczniu

Temperatury w styczniu we Florencji nie należą do najwyższych, ale też nie do tych minusowych. Średnia temperatura oscyluje na poziomie 10°C, w nocy spada bliżej zera. Jednak my trafiliśmy na cudowną pogodę, gdzie temperatura pokazywała ok. 15°C, a słońce co chwilę wyglądało zza chmur. W pewnym momencie ściągaliśmy nawet kurtki, bo było przyjemnie ciepło. Na całodzienne zwiedzanie najlepiej ubrać się na cebulkę tj. t-shirt, bluza/sweter i kurtka przeciwdeszczowa, która może się przydać, bo opady atmosferyczne występuję przez 6 dni w miesiącu. 

Pogoda zdecydowanie pozwala na swobodne zwiedzanie miasta, bez czapek, rękawiczek i tłumów.

Atrakcje, które warto zwiedzić w 1 dzień

1. Katedra Santa Maria del Fiore

Kiedyś największa katedra na świecie, a dziś plasuje się wciąż w czołówce, bo zajmuje czwarte miejsce. Budowa rozpoczęła się w 1296r. i trwała przez 140 lat. Duomo liczy sobie 107 m wysokości. Wiesz, że do dziś nie powstał wyższy budynek we Florencji od katedry? Kopuła Duomo zaprojektowana przez Brunelleschiego należy do najbardziej rozpoznawalnych symboli Włoch. Zachwycająca fasada katedry sprawia, że nie można odciągnąć od niej oczu. Trzeba zatrzymać się na chwilę i skupić wzrok na wielu szczegółach i detalach. W przeciwieństwie do innych miast przed katedrą nie ma dużego placu, więc jest dosyć ciasno. Nawet w styczniu spotkaliśmy tam bardzo dużo turystów i przechodniów.

Wstęp do katedry jest bezpłatny, ale trzeba pamiętać, że katedra jest otwarta w określonych godzinach, które są zależne od pory roku. Więcej info tutaj. W styczniu staliśmy w kolejce do wejścia niecałe 10 min.

Wejście na kopułę jest płatne i wymagana jest wcześniejsza rezerwacja online.

Informacje praktyczne:

  • Wstęp do katedry tylko w odpowiedniej odzieży – odkryte ramiona, zbyt krótkie spodnie/sukienki, kapelusze na głowie czy okulary słoneczne są zabronione.
  • Dostęp do kopuły, dzwonnicy i muzeum jest niedozwolony z dużymi torbami i plecakami.
  • W niedziele i święta religijne katedra jest otwarta tylko dla wiernych.
Katedra Santa Maria del Fiore

Zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrza część katedry przyciąga uwagę, a zwłaszcza monumentalne freski, które wypełnianą sklepienie kopuły. Stworzone w latach 1572-1579 przez Giorgio Vasari oraz Federico Zuccariego. Autorzy uwiecznili sceny inspirowane Starym i Nowym Testamentem. Na sklepieniu można dostrzec podobizny 24 Starców z Apokalipsy, Chór Anielski z narzędziami Męki Pańskiej; Zmartwychwstały Chrystusa; Postacie Matki Bożej i świętych; Cnoty i Dary Ducha Świętego oraz Błogosławieństwa; Grzechy Główne oraz Piekło. Myślę, że warto na chwilę zatrzymać się tam, zadrzeć głowę do góry i przyjrzeć się każdemu fragmentowi.

2. Targ Mercato Centrale

W dzielnicy San Lorenzo znajduje się główny rynek miejski, który nazywa się Mercato Centrale. Wchodząc do środka spotkamy się z targowiskiem oferującym świeże owoce, warzywa, mięsa i ryby.

Na wyższych piętrach znajdują się kawiarnie i knajpki, z których częściej korzystają lokalsi, niż turyści. Ron, właściciel mieszkania, u którego spaliśmy w Pizie również polecał nam to miejsce. 

Co ciekawe w lokalach na górze nie usiądziemy przy stoliku, tylko przy łączonych stolikach na środku hali. Polecam odwiedzić to miejsce na śniadanie, bo nie dość, że zjemy smacznie, to jeszcze w rozsądniej cenie. Zresztą same witryny kuszą swoimi włoskimi specjałami. 

Spora kanapka kosztowała 5€, zaś cappuccino 1,2€.

Jedno ze stoisk na targu Mercato Centrale
Jedna z witryn restauracyjnych na górnych piętrach Mercato Centrale

3. Bazylika San Lorenzo

Dzielnica San Lorenzo ma dużo do zaoferowania, ale najważniejszym obiektem jest Bazylika San Lorenzo. Kościół powstał w połowie XV wieku przez Brunelleschiego, jednak pierwsza świątynia znajdowała się dokładnie w tym samym miejscu pod koniec IV wieku i prawdopodobnie była pierwszą katedrą we Florencji. Przypuszcza się również, że pierwszą katedrą była dawna bazylika Santa Reparata, której ruiny znajdują się w podziemiach wcześniej opisanej katedry Santa Maria del Fiore.

Bazylikę można zwiedzić od środka kupując bilet wstępu za 9€. W cenie biletu można zwiedzić wnętrze kościoła, Starą Zakrystię, krużganki, podziemia i skarbiec. My z tej opcji zrezygnowaliśmy z powodu ograniczonego czasu.

Katedra znajduje się bardzo blisko targu Mercato Centrale, a wychodząc z targu w oddali można zobaczyć już kawałek bazyliki. Jednak trzeba przejść przez otwarty targ z wyrobami skórzanymi i ubraniami, które z pewnością nie zachęcają do zakupu, wręcz psują obraz tego miejsca, a w powietrzu wyczuwalny jest skórzany zapach.

4. Most Ponte Vecchio

Most Ponte Vecchio lub nazywany również Mostem Złotników to jeden z najstarszych mostów we Florencji, który przetrwał II wojnę światową. Most powstał w latach 1335–1345 według projektu Neriego di Fioravante i Taddeo Gaddi. Jest to również najbardziej rozpoznawalne miejsce we Florencji.

Dlaczego ten most nazywany jest również Mostem Złotników?  Swojego czasu na moście potworzyły się różne sklepy rybne i rzeźnicze, aż do czasów Medyceuszy. Most był najkrótszą drogą dla Kosmy I Medyceusza, który często korzystał z niego do przemieszania się między urzędami publicznymi, a własną prywatną rezydencją. Brzydkie zapachy unoszące się z tych miejsc uprzykrzały spokojną drogę Medyceuszom, więc zarządzili, aby most zajęły inne mniej śmierdzące przedsiębiorstwa i w ten sposób, na moście pojawiły się zakłady złotnicze, które zresztą są do dziś w postaci zakładów jubilerskich.

Inną ciekawą historią z II wojny światowej jest to, że wszystkie florenckie mosty zostały wysadzone przez nazistów, zaś ten jeden ocalał. Dlaczego? Niemieccy saperzy umieścili miny na Ponte Vecchio, aby go wysadzić w powietrze, jednak do tego nie doszło. Wszystko dzięki starszemu, schorowanemu Burgasso, który cierpiał na polio i udawał głupca, dzięki czemu Niemcy nie zwracali na niego uwagi i pozwolili chodzić po moście. Ten niezwykły człowiek doskonale wiedział gdzie rozlokowane są miny i nauczył się je rozbrajać, ratując tym samym Most Złotników.

Most Ponte Vecchio
Widok na część mostu Ponte Vecchio
Widok na część mostu Ponte Vecchio

5. Palazzo Vecchio i Piazza della Signoria

Budowę Palazzo Vecchio (Stary Pałac) na piazza della Signoria rozpoczęto w 1299r. w czasie, kiedy Florencja była jednym z największych i najbogatszych miast w Europie. Jednym z architektów był Arnolfo di Cambio. Na początku Palazzo Vecchio zamieszkiwali priori, czyli przedstawiciele najważniejszych cechów rzemieślniczych, a następnie był siedzibą dla władzy Signoria. Obecnie jest siedziba gminy miasta oraz kompleks muzealny.

Przed Palazzo Cecchio znajduje się plac Piazza della Signoria, którego budowa trwała od XII do XIV wieku. Aby plac mógł znaleźć się w tym miejscu musiały zostać zburzone istniejące tu domy. Na placu można zobaczyć Fontannę Neptuna, która pochodzi z XVI wieku. Zbudowana z marmuru i brązu przestawia Neptuna w powozie ciągniętym przez konie. 

Zaraz obok można nacieszyć oko kopią słynnej rzeźby Michała Anioła – David. Oryginał, który powstał na początku XVI wieku, znajduje się w muzeum Galleria dell’Accademia.

Kawałek dalej z prawej strony placu znajduje się zabytkowa Loggia dei Lanzi.

Zwiedzanie placu jest darmowe, zaś wstęp do Palazzo Vecchio jest już płatny i kosztuje 12,50 €.

Palazzo Vecchio na placu piazza della Signoria
Kopia rzeźby Michała Anioła - David
20240116_124217
Loggia dei Lanzi
Fontanna Neptuna

6. Piazza della Repubblica

Piazza della Repubblica (Plac Republiki) znajduje się w centrum Florencji. Po ustanowieniu Florencji stolicą Królestwa Włoch zarządzono przebudowę miasta i między innymi w latach 80. XIX wieku powstał właśnie ten plac w kształcie prostokąta o wymiarze ok. 75x100m. Na placu można zobaczyć kopię Kolumny Obfitości wyznaczający środek miasta. Nad placem dominuje łuk triumfalny Arcone, który został zaprojektowany w klimacie architektury renesansowej.

Aktualnie na Piazza della Repubblica odbywają się liczne imprezy, występy artystyczne czy spektakle, a w ciągu dnia i wieczorem czynna karuzela Carousel Antica Giostra Toscana zachęca do skorzystania przez małe i duże dzieci. 

Na placu znajduje się też historyczka kawiarnia z polskim akcentem już w nazwie Caffe’ Concerto Paszkowski. Kiedyś znajdował się tutaj historyczny “Browar Paszkowski” założony przez Karola Paszkowskiego, którego ojciec uczestniczył w Powstaniu Styczniowym osiedlając się we Florencji. Dla wielu florentczyków to miejsce kojarzone jest z salonem literacki, ponieważ to właśnie tu toczyły się największe dysputy zarówno społeczne, jak i polityczne.

Widok na łuk triumfalny Arcone z ulicy Via degli Speziali

7. Piazzale Michelangelo - punkt widokowy

Bez dwóch zdań najlepszym punktem widokowym na panoramę Florencji jest Piazzale Michelangelo. Bez problemu można dostać się tam pieszo wchodząc pod lekką górkę. Z pewnością najlepszą godziną na oglądanie panoramy miasta jest złota godzina przed zachodem słońca, jednak my mieliśmy zarezerwowany stolik na godzinę 16:00 w innym miejscu z punktem widokowym, o czym wspominam niżej. 

Ciesząc oko widokami zwróć uwagę na na rzekę Arno oraz mosty umiejscowione jeden za drugim, gdzie na czele widać Ponte Vecchio. Innym wspaniałym widokiem jest oczywiście katedra Santa Maria del Fiore, która króluje nad pozostałymi budynkami. Florencja leży u stóp Apeninów, więc warto spojrzeć też w tamtą stronę. Można zobaczyć przepiękne krajobrazy kilku domków na wzgórzach, gdzie na pierwszym planie znajduje się gęsto zabudowane miasto.

Poza punktem widokowym warto zajrzeć do Giardino delle rose, czyli różanego ogrodu. Świetne miejsce na odpoczynek wśród zapachu róż. 

Widok na panoramę Florencji z placu Michała Anioła
Widok na rzekę Arno, Ponte Ponte Vecchio i pozostałe mosty
Widok na katedrę Santa Maria del Fiore z rzeką Arno
Zbliżenie na katedrę Santa Maria del Fiore
Widok na wzgórza Apeninów z miastem u stóp

8. Art Rooftop Cocktail Bar - punkt widokowy

Drugim punktem widokowym, o którym wspomniałam wcześniej jest iście instagramowe miejsce na zdjęcie z Aperolem na tle katedry Santa Maria del Fiore. Art Rooftop Cocktail Bar to bar koktajlowy umiejscowiony na dachu hotelu Medici w sercu Florencji. Bar posiada odkryty taras widokowy ze stolikami, gdzie można usiąść i cieszyć się widokami na charakterystyczną kopułę Brunelleschiego i Dzwonnicę Giotta.

Aby dostać się na górę trzeba udać się pod adres Via dei Medici, 6, 50123 Firenze FI i wejść w kremowe hotelowe drzwi i udać się prosto do windy, która zawiezie nas na 6 piętro.

Warto wcześniej zarezerwować stolik, bo miejsca są naprawdę oblegane nawet w styczniu. Rezerwacji dokonałam przez linka wstawionego na Instagramie baru, który przekierowuje do komunikatora WhatsApp. W kilka sekund otrzymałam potwierdzenie rezerwacji. 

Można się spodziewać, że ceny za drinka są dosyć wysokie, bo za Aperol Spritz zapłaciłam 13€. Jednak dla takich widoków zdecydowanie warto!

Sprawdź TikToka z tego miejsca

Kosztorys podróży

Z racji tego, że w trakcie jednej podróży zwiedzone zostały dwa miasta – Florencja i Piza, o której możesz poczytać tutaj to koszty liczone są łącznie. Kosztorys liczony jest na jedną osobę przy dwóch podróżujących. Czas pobytu 2 doby.

Suma całego wyjazdu na osobę wyniosła 984,48‬ zł.

Z czystym sercem mogę polecić Florencję w okresie zimowym, jednak trzeba trafić na dobrą pogodę. Miasto bez problemu można zwiedzić pieszo, tak jak my to zrobiliśmy. Jeżeli w planach jest również zwiedzanie każdego muzeum, katedry i innych biletowanych miejsc w jeden dzień może to być uciążliwe i męczące, dlatego zalecam rozłożyć sobie na dwa dni. 

Zapraszam na mój profil na Tik Toku poświęcony podróżom

Sprawdź najnowsze wpisy z innych moich podróży

Zapraszam na mój profil na Instagramie poświęcony podróżom

Podobne wpisy