|

Budapeszt w 3 dni we wrześniu

Jedno z najpiękniejszych miast Europy świetnie nadaje się na krótki city-break. W ciągu trzech dni można zwiedzić wiele ciekawych atrakcji, o których dowiesz się w tym artykule.

Lot

Poznań – Budapeszt| Data: 04.09.2022r. | Bagaż: tylko plecak

Lot do Budapesztu odbył się w ramach większej podróży multi-city, o której możesz poczytać tutaj. 

Lot w jedną stronę wyniósł za osobę 100,43 zł liniami Ryanair.

Jak dostać się z lotniska w Budapeszcie do centrum?

Lotnisko położone jest około 16 kilometrów od centrum, a najlepszą opcją bezpośredniego dostania się do miasta jest komunikacja miejska. Autobus nr 100E dowiezie nas prosto do centrum miasta zatrzymując się po drodze tylko na trzech przystankach. Trasa trwa około 40 minut. Przystanek znajduje się na hali przylotów. Bilet na ten autobus kosztuje ok. 26 zł.

Gdzie kupować bilety na autobusy?

Bilet na autobus można zakupić w automacie, w punkcie przewoźnika BKK lub po prostu w aplikacji BudapestGO. Uważam, że korzystanie z aplikacji jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zaoszczędza dużo czasu i jest świetna dla osób, którzy nie posiadają gotówki przy sobie.

Aplikacja BudapestGO to narzędzie do planowania podróży, dzięki której zakupisz bilet czy karnet i uzyskasz informacje o aktualnej sytuacji na drodze.

Rozkład jazdy można również sprawdzić na stronie bkk.hu/en/timetables/ 

Ceny biletów:

 • 2200 HUF (ok. 26 zł) – bilet na linię 100E kursujący między centrum miasta, a lotniskiem
 • 530 HUF (ok. 6 zł)– bilet jednorazowy ważny 30 minut umożliwiający przesiadki skasowania
 • 450 HUF (ok. 5 zł) – bilet jednorazowy bez możliwości przesiadek
 • 2500 HUF ( ok. 28 zł) – bilet 24 godzinny
 • 5500 HUF (ok. 62 zł) – bilet 72 godzinny

Hotel

Spędzając trzy noce w Budapeszcie zdecydowałyśmy się na nocleg w Silver Hotel Budapest City Center ze śniadaniem w cenie 312 zł/os. 

Hotel znajduje się w centrum miasta blisko wszystkich atrakcji, do których spokojnie można przejść się pieszo. 

Śniadania było dobre w formie szwedzkiego stołu. Czystość w pokojach oceniłabym na mocne 6, ponieważ było trochę brudno. Dużym plusem hotelu jest pomieszczenie, gdzie można za darmo zostawić bagaże. Cena niska. Hotel nie był zły, jednak nie poleciłabym go z czystym sumieniem. 

Link do hotelu znajdziesz tutaj.

Atrakcje, które warto zwiedzić w Budapeszcie

1. Parlament w Budapeszcie

Najbardziej rozpoznawalną i główną atrakcją Budapesztu jest Parlament. Nie każdy może wiedzieć, że obecny Budapeszt powstał poprzez połączenie trzech miast – Budy, Óbudy i Pesztu. Władze zjednoczonej stolicy uznały, że należy wybudować nową, reprezentacyjną siedzibę. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1896r, a zakończyła się 1904r. Węgierski Parlament znajduje się tuż nad rzeką Dunaj w północnej części Pesztu i jest największym budynkiem reprezentujący narodowy parlament na całym świecie.

Parlament można zwiedzać od środka, a bilety można nabyć online. 

Ile kosztuje bilet do Parlamentu?

 • 6000 HUF (ok. 68 zł) – dla obywateli krajów Europejskich,
 • 12 000 HUF (ok. 135 zł) – dla obywateli z poza Europy,
 • 3000 HUF (ok. 34 zł) – dla uczniów i studentów z Europy,
 • 6000 HUF (ok. 68 zł) – dla uczniów i studentów spoza Europy

Parlament czynny jest w godzinach:

 • 1 stycznia – 31 marca:
  poniedziałek – niedziela: 8:00 – 16:00
 • 1 kwietnia – 31 października:
  poniedziałek – niedziela: 8:00 – 18:00
 • 1 listopada – 31 grudnia:
  poniedziałek – niedziela: 8:00 00–16:00
Parlament w Budapeszcie
Zdjęcie na tle parlamentu w Budapeszcie
Pomnik Hrabiego Gyuli Andrassy w pobliżu Parlamentu
Dziedziniec na tyłach Zamku Buda

2. Wzgórze Zamkowe i Zamek Buda

Zarówno najważniejszym, jak i najczęściej odwiedzanym miejscem w Budapeszcie jest Wzgórze Zamkowe, które w całości zostało wpisane na listę UNESCO. Najbardziej rozpoznawalnym obiektem na wzgórzu jest Zamek Buda, który w dużym stopniu uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej. Wygląd zamku został zmieniony podczas odbudowy, a aktualnie wewnątrz znajduje się tam Muzeum Historii Budapesztu oraz Galeria Narodowa. 

Warto w tym miejscu pospacerować, ponieważ z przodu zamku znajduje się taras z panoramicznym widokiem na miasto czy pomnik konny księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, zaś z tyłu można znaleźć dziedziniec, gdzie można podziwiać fontannę, która przedstawia polowanie króla Macieja Korwina.

Zwiedzanie zewnętrznych miejsc Wzgórza Zamkowego jest darmowe. 

Na wzgórze można dostać się pieszo, co nie będzie wymagało od nas dużego wysiłku, ale istnieje również opcja kolejki liniowej, która kosztuje 3000 HUF (ok. 35 zł).

Fontanna przedstawiająca polowanie króla Macieja Korwina
Zdjęcie na tle miasta ze Wzgórza Zamkowego

3. Kościół Macieja

Jedną z najpiękniejszych budowli Wzgórza Zamkowego jest Kościół Macieja. Budowla sięga czasów z XIII wieku i zachwyca swoim kolorowym mozaikowym dachem oraz charakterystyczną wieżą.  Kościół pod oficjalnym wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Budapeszcie nazywany jest również Budzińską Świątynią Koronacyjną, jednak najkrótsza nazwa Kościół Macieja pochodzi od Króla Macieja Korwina, który właśnie w tym kościele brał ślub z księżniczką Beatrycze. 

Myślę, że zaskakująca jest historia tego kościoła bogata w wiele wydarzeń. Kościół uległ zniszczeniu, przez jakiś czas stał się meczetem, uległ pożarowi, służył jako latryna i kuchnia polowa podczas II wojny światowej. Z pewnością mury tego budynku widziały wiele. 

Kościół Macieja
Kościół Macieja
Kościół Macieja
Fragment Baszty Rybackiej

4. Baszta Rybacka

Zaraz obok Kościoła Macieja znajduje się Baszta Rybacka, która również cieszy się dużą popularnością wśród zwiedzających. Obiekt powstał pod koniec XIX wieku tworząc zespół siedmiu wieżyczek połączone 100 metrowym murem tarasowym. Architektem, który również odrestaurował kościół Macieja był Frigyes Schulek. Baszta Rybacka, która powstała na cześć tysiąclecia państwa węgierskiego zbudowana została na terenie dawnego muru zamkowego, gdzie wcześniej znajdował się Bastion Rybacki. To w tym miejscu w średniowieczu na plac targowy obok kościoła Macieja rybacy przynosili swoje połowy.

Obecnie Baszta Rybacka przyciąga wzrok iście Disneyowskim wyglądem i nie bez powodu ten obiekt jest najczęściej fotografowanym miejscem w Budapeszcie. To właśnie tutaj można zrobić sobie słynne zdjęcie w okiennicy na tle parlamentu.

Wstęp na dolne poziomy baszty Rybackiej jest darmowy i otwarty przez cały rok, zaś górne poziomy w okresie letnim są płatne. Wstęp na górne poziomy kosztuje 700 HUF (ok. 10 zł). 

Fragment Baszty Rybackiej
Zdjęcie na tle parlamentu z tarasu Baszty Rybackiej

5. Węgierska Opera Państwowa

Imponującym budynkiem jest Węgierska Opera Państwowa wzniesiona w latach 1875–1884 w stylu neorenesansowym. Wejście do opery zdobią rzeźby przedstawiające węgierskich kompozytorów – Ferenca Liszta oraz Ferenca Erkela. Budynek w stylu neorenesansowym został zaprojektowany przez architekta Miklósa Ybla. 

Operę można zwiedzać od środka, ale wymagane są bilety, które można zakupić tutaj. My jednak nie skorzystałyśmy z tej możliwości, ponieważ wystarczyła nam przepiękna fasada opery.

Węgierska Opera Państwowa
Bazylika św. Stefana

6. Bazylika św. Stefana

Aby móc cieszyć się teraz widokiem wspaniałej Bazyliki św. Stefana musiała ona przejść ponad półwieczną budowę, którą rozpoczęto w 1851r., a zakończono w 1905r.  Budowę rozpoczął Józef Hild, który zaprojektował budowlę w stylu klasycystycznym, jednak nie mógł dokończyć swojego projektu, gdyż wybuchło węgierskie powstanie narodowe, a następnie owy projektant zmarł. Kontynuowanie budowy przerwała wielka tragedia spowodowana błędami architektonicznymi, co skutkowało zwalaniem się kopuły. W tej sytuacji należało zburzyć kościół i rozpocząć budowę od nowa.

Drugim architektem został Miklós Ybl, którego projekt był w stylu neorenesansowym. Jednak i on nie dożył zakończenia budowy kościoła, dlatego prace wykończeniowe przejął Józef Kauser. Po zakończeniu budowy bazylika została poważnie uszkodzona podczas nalotów w czasie II wojny światowej. Naprawę zniszczeń rozpoczęto po zakończeniu wojny, ale w 1947r kopuła została zniszczona przez pożar. To nie był koniec tragedii, bo w 1982 r. bazylikę uszkodziła wichura. Dopiero od 2003r. można było oglądać Bazylikę św. Stefana po całkowitej renowacji.

Zdjęcie ulicy Zrínyi u. z bazyliką w tle
Zbliżenie na Bazylikę św. Stefana

7. Pomnik Pamięci Ofiar Holocaustu

Podczas zwiedzania zdecydowanie wartym zobaczenia jest nietypowy Pomnik Pamięci Ofiar Holocaustu, który jest umieszczony nad rzeką Dunaj pomiędzy mostem łańcuchowym, a parlamentem. Pomnik nazywany również Butami na brzegu Dunaju przedstawiają 60 par butów damskich i męskich, które stoją na brzegu rzeki. Pomnik upamiętnia ludzi, którzy w czasach II wojny światowej padli ofiarami terroru strzałokrzyżowców i w tym miejscu zostali rozstrzelani, a ich ciała wpadły do rzeki Dunaj.

Pomnik został wykonany przez rzeźbiarza Gyulę Pauera, a pomysłodawcą był reżyser filmowy Can Togay. Pomnik odsłonięto 16 kwietnia 2005 o godzinie 21:30.

8. Pozostałe budynki warte zobaczenia z imponującymi fasadami

Muzeum Etnograficzne w Budapeszcie
Węgierska Pocztowa Kasa Oszczędnościowa
Węgierska Akademia Nauk

Gdzie zjeść i wypić w Budapeszcie?

W tym zestawieniu znajdziesz propozycje w większości miejsc, gdzie można wypić drinka, piwo czy kawę, ponieważ podróżując budżetowo zdecydowałyśmy się na jedną restaurację, w której są wyższe ceny. Pozostałe restauracje, w których byłyśmy nie są godne polecenia.

1. Restauracja Mazel Tov

Szukając ciekawej restauracji z uroczym klimatem wybierz się do Mazel Tov, która znajduje się w dzielnicy żydowskiej w obszarze, który nazywa się ruin bars.  Restauracja serwuje kuchnię bliskowschodnią, głównie izraelską. Lokal jest oświetlony dużą ilością klimatycznych lampek oraz udekorowany bujną roślinnością. 

Danie "slow roasted lamb" w cenie 19,70€
20220904_180642
Wnętrze restauracji Mazel Tov

2. 360 Bar

To miejsce idealne choćby na jednego drinka, jednak warto nacieszyć się widokami w tym miejscu dłużej. Bar 360 to miejsce zlokalizowane na dachu budynku, gdzie znajduje się taras z widokiem na Budapeszt. Bar serwuje zarówno drinki, jak i normalne dania, jak burgery czy makarony. 

Z pewnością widok na miasto jest piękny o każdej porze, ale polecam zarezerwować stolik tuż przed zachodem słońca.

Rezerwacji stolika można dokonać tutaj lub bezpośrednio przez Google wpisując nazwę baru.

Widok na miasto o zachodzie słońca z Baru 360

3. Kawiarnia Zoo Café

Świetnym miejscem na wypicie kawy w towarzystwie przeróżnych zwierząt jest kawiarnia Zoo Café. Warto zrobić wcześniej rezerwację, gdyż miejsce jest bardzo oblegane. Rezerwacji można dokonać telefoniczne pod numerem +36 30 791 3776, a więcej na temat oferty kawiarni można znaleźć tutaj.

W kawiarni obowiązują pewne zasady, których klienci musza się trzymać. Między innymi nie można karmić zwierząt, można fotografować zwierzęta, ale bez lampy błyskowej czy nie można przeszkadzać śpiącemu kotu. O wszystkich zasadach klient zostanie poinformowany przy stoliku, ale również można się z nimi zapoznać na ich stronie. 

Do kawiarni nie można wejść w każdej chwili z ulicy, ponieważ jest to zorganizowany proces. Kawiarnia wpuszcza klientów o określonej godzinie (my weszłyśmy o 14:00, razem z innymi) i przydziela stoliki, których nie można później zmieniać. Po wyborze kawy czy innego napoju zostajemy zapoznani z regulaminem i zasadami, a następnie zaczyna się najciekawszy proces. Kelnerka przynosi do każdego stolika po jednym zwierzaku opisując go, jak się nazywa, co lubi, a czego lepiej unikać. Z każdym zwierzakiem mamy po około 10 minut, po czym następuje wymiana. W trakcie takiego cyklu mogłyśmy obcować z 5 różnymi zwierzętami, a były to: kameleon, królik, żółw, jaszczurka i świnka morska. W kawiarni znajduje się dużo więcej zwierząt, jak np. koty, rybki czy ptaki, ale większość jest za szybą. 

Zdjęcie z dwoma śpiącymi kotami w kawiarni Zoo Cafe
Zdjęcie z kameleonem w restauracji Zoo Cafe
Zdjęcie z królikiem w restauracji Zoo Cafe

4. For Sale Pub

Odkryty zupełnie przypadkowo w trakcie spacerowania ulicami Budapesztu przykuł naszą uwagę interesująco wyglądający For Sale Pub. Wchodząc do pubu zaskoczeniem może być siano rozsypane na podłodze oraz mnóstwo przyczepionych karteczek z notatkami od klientów. Karteczki znajdują praktycznie wszędzie, na ścianach, na suficie czy na słupach. Kolejnym zaskoczeniem jest to, że w oczekiwaniu na swoje zamówienie dostajesz orzeszki ziemne za darmo, których łupiny możesz wyrzucać na podłogę! 

Klimat tego miejsca jest niespotykany, a pub godny polecenia! Można tam zjeść naprawdę dobry gulasz. 

My też zostawiłyśmy swoją karteczkę! 🙂 Jak znajdziesz naszą karteczkę to wstaw zdjęcie na relację na Instagramie i oznacz mnie @lagerfeloo 

Budapeszt jest świetnym miastem zarówno na krótki city-break, ale również na nieco dłuższy pobyt, bo z pewnością miasto ma wiele inny atrakcji do zaoferowania. Dodatkowo jest świetną bazą wypadową do inny krajów, bo ceny biletów z lotniska w Budapeszcie są bardzo niskie. Organizując podróż multi-city warto wziąć to pod uwagę! 

Zapraszam na mój profil na Tik Toku poświęcony podróżom

Sprawdź najnowsze wpisy z innych moich podróży

Zapraszam na mój profil na Instagramie poświęcony podróżom

Podobne wpisy