|

Adrspach Skalne Miasto – jak zorganizować wyjazd?

Szukając pomysłu na weekendowy wypad warto pomyśleć o Skalnym Mieście Adrspach, które jest połączeniem iglic sięgających 100 metrów wysokości ze szmaragdowym jeziorem, wodospadem oraz zapierającymi dech w piersiach widokami. W tym artykule dowiesz się jak zorganizować wyjazd do Adrspach w Czchach.

Skalne miasto Adršpach to unikalna formacja skalna w Czechach, która powstała około 89 milionów lat temu. Skały te składają się głównie z piaskowca i wapienia, tworząc imponujące formacje skalne o wysokości nawet do 100 metrów. Kiedyś skalne miasto leżało na dnie praoceanu, a dzięki działaniu wody Skały Adrszpaskie zawdzięczają swój obecny wygląd. Odkryto je w XVIII wieku, kiedy to zwróciły uwagę pierwszych badaczy i turystów swoją niezwykłą urodą. W XIX wieku zaczęto organizować pierwsze wycieczki turystyczne po skalnym mieście, a w 1933 roku oficjalnie uznano je za obszar chroniony. Podczas II wojny światowej skały Adršpach były wykorzystywane jako schronienie przez partyzantów i ludzi ukrywających się przed nazistami. Po wojnie miejsce to ponownie stało się popularnym celem wycieczek turystycznych i wspinaczki skalnej.

W latach 60. XX wieku władze postanowiły udostępnić Adršpach szerszej publiczności poprzez wyznaczenie szlaków turystycznych i zapewnienie infrastruktury dla odwiedzających. W 2005 roku skalne miasto Adršpach stało się częścią większego obszaru chronionego nazwanego Parkiem Narodowym Gór Stołowych. Obecnie to popularny cel wycieczek zarówno dla miłośników przyrody, jak i wspinaczki skalnej. Wąskie przejścia między skalami oferują niepowtarzalne wrażenia i zachwycają swoją dzikością. To miejsce przyciąga turystów z całego świata, chcących podziwiać naturę i architekturę stworzoną przez samą matkę naturę.

Adrspach Skalne Miasto to malowniczy kompleks skalny w Czechach, znany z unikatowych formacji skalnych. Obejmuje liczne skały, kolumny i iglice skalne, tworzące zapierający dech w piersiach krajobraz. To popularny teren do wspinaczki skałkowej i turystyki pieszej. Spacerując po ścieżkach między skałami, można odkryć ukryte jaskinie i przejścia. Teren jest dobrze oznakowany i posiada wiele tras turystycznych o różnym stopniu trudności. Wśród atrakcji należy wymienić Szafirowe Jezioro, które jest naturalnym zbiornikiem wodnym otoczony skalnymi ścianami. Adrspach Skalne Miasto jest także znanym miejscem kręcenia filmów, m.in. “Narnia: Książę Kaspian”. To magiczne miejsce przyciąga turystów z całego świata swoją niezwykłą urodą i atmosferą.

Jak dostać się do Adrspach?

Najlepszym środkiem transportu będzie samochód, ponieważ Adrspach leży ok. 30km od najbliższego i największego miasta, jakim jest Wałbrzych. W większości przypadków trasa będzie prowadzić właśnie przez Wałbrzych, więc ustanowię to miasto, jako punkt początkowy. Aby dojechać z Wałbrzycha do Adrspach Skalnego Miasta w Czechach, należy kierować się na południe w kierunku granicy czeskiej. Pierwszym etapem podróży będzie przejazd przez granicę polsko-czeską. Trasa z Wałbrzycha do Adrspach Skalnego Miasta jest stosunkowo prosta i wygodna do pokonania samochodem. Po przejechaniu granicy polsko-czeskiej, należy kontynuować jazdę w kierunku miejscowości Teplice nad Metuji, która jest najbliżej znajdującą się miejscowością w pobliżu Adrspach Skalnego Miasta. Następnie, należy podążać drogą nr 301 w kierunku Adrspachu. Droga obejmuje szerokie i kręte drogi, które zapewniają stosunkowo komfortową podróż. Należy jednak pamiętać o ostrożnej jeździe, ponieważ trasy mogą być miejscami wąskie i kręte. W przypadku podróży samochodem z Polski do Czech, nie jest wymagane posiadanie winiety czeskiej. Winieta jest obowiązkowa jedynie na autostradach i niektórych drogach szybkiego ruchu, natomiast podróż do Adrspach Skalnego Miasta nie wymaga przejazdu autostradą.

Istnieje również możliwość dostania się do Adrspach sezonowym pociągiem z Wrocławia, Wałbrzycha i Jeleniej Góry.

Przykładowe ceny biletów normalnych na przejazd „tam”:

  • Wrocław Główny – Adršpach 37,00 zł
  • Wałbrzych Miasto – Adršpach 15,00 zł
  • Jelenia Góra – Adršpach 26,00 zł

Wszystkie informacje znajdziesz na oficjalnej stronie kolei dolnośląskich kolejedolnoslaskie.pl

Ile kosztuje bilet do skalnego miasta Adrspach?

Bilet wstępu do Adrspach Skalnego Miasta kosztuje około 160 CZK (120 CZK z rabatem) dla dorosłych, a około 110 CZK (80 CZK z rabatem) dla dzieci i seniorów. Rabat zależy od wybranej godziny. Warto sprawdzić aktualne ceny na oficjalnej stronie Adrspach Skalnego Miasta przed planowaną wizytą. Parking przy Adrspach jest płatny i kosztuje około 150 CZK za cały dzień. Bilet na parking można zakupić online przy zakupie biletów wstępu do skalnego miasta lub przy wejściu do kompleksu skalnego, ale trzeba brać pod uwagę, że w sezonie (zwłaszcza majówka) bilety mogą już być niedostępne, dlatego lepiej zakupić bilety online z wyprzedzeniem. Godziny otwarcia mogą się różnić w zależności od pory roku, dlatego warto sprawdzić to przed planowaną wizytą.

Na mapie zaznaczyłam parking znajdujący się najbliżej głównego wejścia. 

Zwiedzanie Skalnego Miasta Adrspach

Adršpach-Teplice Rocks to unikalny kompleks skalny w Czechach, który zachwyca swoją piękną i malowniczą scenerią. Trasa zwiedzania skalnego miasta Adršpach oferuje niesamowite widoki i niezapomniane wrażenia z bliskiego kontaktu z naturą.

Po przybyciu na miejsce do dyspozycji są dwie najpopularniejsze trasy, które pozwalają odkryć uroki tego magicznego miejsca:

  • Szlak zielony – szlak turystyczny przez miasto skalne ma długość 3,5 km. Przejście zajmuje około 2,5 godziny.
  • Szlak niebieski – trasa wokół kamieniołomu (szmaragdowego jeziora) ma długość 1,5 km i zajmuje około 20 minut.

Co można zobaczyć na szlaku zielonym?

Idąc zielonym szlakiem będziesz cieszyć oko malowniczymi terenami z pięknymi formacjami skalnymi i bujną roślinnością. Rozpoczynając spacer, natrafiasz na pierwsze imponujące skały, które wyłaniają się ponad zielenią drzew. W pierwszej kolejności miniesz skałę Dzban oraz Głowę Cukru. Ta druga to jedna z najbardziej niezwykłych formacji skalnych tego miasta, ponieważ stoi na swoim wierzchołku. Szczyt skalnego słupa jest szeroki na 13 metrów, a podstawa mierzy zaledwie 3 metry przypominając odwrócony stożek. Turyści bojąc się i troszcząc o skałę podkładają kamyki i patyki, aby skała się nie przewróciła.

Podążając dalej, dochodzisz do imponującej Bramy Gotyckiej – olbrzymiej szczeliny pomiędzy dwiema potężnymi skałami, przez którą prowadzi ścieżka. Brama powstała w 1839 roku na zlecenie Ludwika Karel Nádherný, razem z siecią chodników turystycznych, mostów, kładek i schodków. Tutaj kiedyś znajdowało się wejście do Skalnego Miasta, a skały znajdujące się prze bramą nazywany “skalnym przedmieściem”.

Idąc przez Bramę, wkraczasz w głąb Skalnego Miasta, gdzie każdy krok otwiera przed tobą nowe widoki. Zielony szlak prowadzi Cię wśród labiryntu skalnych bloków, przypominających gigantyczne kamienne klocki układające się w naturalne formacje. Znajdziesz się na wąskich ścieżkach, przechodząc między skalnymi ścianami i przesmykując przez szczeliny. Następnie trafiasz na Plac Słoni, gdzie uruchamiając wyobraźnię możesz dojrzeć kilka dużych słoni i małych słoniątek. 

Głowa Cukru
Brama Gotycka

Kolejnym punktem jest Ząb Karkonosza, czyli wysoka i smukła wieża, na której wykuto niemiecki napis mówiący o wysokości wody 22 czerwca 1844 roku po oberwaniu chmury. Idąc dalej dojdziesz do Małego Wodospadu, gdzie możesz chwilę odpocząć. Obok wodospadu pojawią się żółte szlaki, które prowadzą schodami w stronę Skalnego Miasta Teplice. Warto się wspiąć po nich, ponieważ możesz dotrzeć do Dużego Wodospadu. Miejsce znajduje się na końcu skalnego tunelu, gdzie woda spada ze stawu położonego powyżej. Wodospad mierzy ok. 16 metrów wysokości. Zaraz obok wodospadu możesz dostrzec popiersie Johanna Wolfganga Goethego, który zawitał w Adrspach w 1790 roku.

Będąc w pobliżu Dużego Wodospadu można urozmaicić zwiedzanie korzystając z atrakcji, jaką jest rejs łodzią. Kilkuminutowy rejs łódką po jeziorku mierzącym 300 metrów długości nie każdego może zachwycić, ale z pewnością jest urozmaiceniem wyprawy, zwłaszcza dla dzieci. Rejs kosztuje:

  • 100 CZK – normalny,
  • 50 CZK – dzieci 3-15 lat, studenci do 26 lat, seniorzy 65+

Ważne informacje:

  • Biletów nie można rezerwować z wyprzedzeniem.
  • Płatność możliwa jest wyłącznie gotówką w koronach czeskich.
  • Psy nie mają wstępu na łodzie.
  • Więcej szczegółowych informacji oraz aktualizacje cen znajdziesz na oficjalnej stronie hadrspasskeskaly.cz

Wędrówkę można kontynuować żółtym szlakiem, który prowadzi do Teplickich Skał, jednak skupiając się tylko na Skalnym Mieście Adrspach należy zawrócić do Małego Wodospadu i podążać zielonym szlakiem przez “Nową część“, która została udostępniona dla zwiedzających w 1890 roku. Po drodze miniesz najwyższą i najbardziej znaną skalną formację zwaną Kochankowie, która mierzy blisko sto metrów wysokości. Między postacią Kochanka i Kochanki można zauważyć wysokie na 10 metrów oko szczelinowe.

Trasa zaczyna piąć się w górę, więc może być nieco męcząca, ale na końcu oczekuje przepiękna panorama piaskowych wież wyłaniających się z koron drzew. Ostatnim punktem na trasie będzie Mysia Dziurka, która jest skalnym wąwozem na około 50 cm szerokości. 

Krocząc dalej zielonym szlakiem dojdziesz do Głowy Cukry, co oznacza, że pętla została domknięta i czas wracać… ale przecież wisienką na torcie jest szlak niebieski, który można przejść przed szlakiem zielonym, ale uważam, że po długiej wędrówce relaks nad szmaragdowym jeziorem jest kwintesencją całości.

Sprawdź ofertę na podróżnicze produkty

Znajdziesz tutaj pamiętniki z podróży, dzienniki podróżnika, zakładki do książek i wiele innych!

Kliknij tutaj
Mysia Dziurka

Spodobał Ci się ten artykuł?

Mam nadzieję, że artykuł z mojej podróży pomógł Ci w zaplanowaniu Twojego wyjazdu! Jeżeli masz ochotę wesprzeć moje pasje i postawić mi wirtualna kawę to byłabym przeszczęśliwa! W ramach podziękowania możesz bezpłatnie czerpać informacje związane z podróżami oraz otrzymasz kod rabatowy na produkty w moim sklepie!

Podobne wpisy