Hamak dla kota - czy mój kot go zaakceptuje?

        Po pierwsze koty to zawodowe śpiochy – w ciągu doby przesypiają od 12 do 16 godzin na dobę, dlatego nie masz innej opcji jak zapewnić mu odpowiednie miejsce do spania. Można wyjść z założenia, że skoro kot śpi smacznie na Twojej kanapie to po co mu jakieś legowisko – BŁĄD! Wspomniałam chwilę wcześniej, że koty przesypiają większość dnia? Kot z kanapy może być często przeganiany, bo przyjdą znajomi, bo chcesz ją odkurzyć czy nawet położyć się i w tym momencie kot ucieka, a jego cały cykl jest zaburzony. Legowisko dla kota jest jedynym odpowiednim rozwiązaniem, bo nikt inny nie będzie z niego korzystał tylko Twój kot, ale nie łudź się, że kupując nowe legowisko kot zrezygnuje z kanapy, łóżka czy Twojej szafy. Koty śpią w różnych miejscach i często zmieniają miejsce spania, ale warto zapewnić mu jego osobiste miejsce do spania.

hamak dla kota
Hamak o wymiarach 40x50x30 cm | Kolor stelaża: dąb jasny | Kolor sznurka: 02 naturalny | Link do hamaka

JAKIE LEGOWISKO DLA KOTA WYBRAĆ?

Przed zakupem jakiegokolwiek legowiska musisz odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

1. Czy Twój kot uprawia aktywny monitoring osiedlowy na parapecie lub śpi gdzieś wysoko na szafkach?

Dla kota, który bacznie obserwuje życie podwórka idealnym legowiskiem są tzw. “parapetniki”, zaś dla kota “wysokościowca” świetnym pomysłem są kocie półki czy legowiska ścienne. W tym przypadku hamak dla kota na mojej stronie może się jedynie rewelacyjnie sprawdzić w wiosenne i letnie dni na balkonie (oczywiście zabezpieczonym balkonie!). Wyobrażasz sobie taką sytuację? Siedzisz na balkonie z kawą w dłoni, a na dole Twój ukochany kot leżący na hamaku i cieszący się zarówno wygodą i widokiem życia podwórka? Magia! 

Jeżeli chodzi o legowiska ścienne, to jestem elastycznym rękodzielnikiem. Mogę zmodyfikować hamak, tak, że nada się do zamocowania na ścianę. Wystarczy napisać do mnie 😉 

2. Czy Twój kot lubi spać pod zadaszeniem, lubi się chować czy może woli otwarte przestrzenie?

Jeżeli Twój kot najczęściej śpi gdzieś gdzie może się ukryć to najlepszym rozwiązaniem są domki dla kotów, a jeżeli jego drzemki odbywają się na otwartych przestrzeniach to wystarczy klasyczne legowisko.

W obu przypadkach hamak dla kota mojego wykonania sprawdzi się idealnie, ponieważ sam materiał, na którym leży kot jest płaski, a mobilność przestawiania hamaka pozwala postawić go pod szafkę, półkę czy stół tworząc bezpieczny domek.

3. Czy posiadasz więcej niż jednego kota? Czy śpią razem czy osobno?

Nawet jeśli posiadasz jednego kota to pomyśl o tym, żeby zapewnić mu różne rodzaje legowisk – o ile masz na to miejsce. W przypadku, gdy w domu kręci się więcej kotów, niż jeden to zdecyduj się na zakup tylu legowisk ile masz kotów. Może się tak zdarzyć, że śpią chętnie razem (wtedy pomyśl o takim legowisku, żeby wszystkie się zmieściły), ale postaraj się zapewnić im możliwość drzemki w samotności.

Hamak dla kota mojego wykonania można dostosować do Twoich i Twojego kota potrzeb. Wymiary można dowolnie zmieniać, a jeżeli masz np. dwa koty w domu to może podwójny łączony hamak? Jeżeli chodzi Ci coś po głowie, pisz śmiało 🙂

hamak dla kota
Hamak o wymiarach 45x50x22 cm | Kolor stelaża: orzech ciemny | Kolor sznurka: 22 grafitowy| Link do hamaka

GDZIE POSTAWIĆ LEGOWISKO DLA KOTA?

Jeżeli już kupisz mój hamak lub jakiekolwiek inne legowisko dla kota to postaraj się trzymać kilku prostych zasad, aby Twój kot zaakceptował i chętnie korzystał z nich.

Kilka zasad gdzie NIE stawiać legowiska dla kota:

1. Nie kładź hamaka dla kota tam, gdzie kot zazwyczaj nie śpi – zignoruj to miejsce.

2. Kuchnia czy korytarz również nie jest dobrym miejscem, ponieważ jest zbyt często uczęszczane.

3. Kolejnymi miejscami, gdzie legowisko nie powinno leżeć to: przy drzwiach, w przeciągu, blisko kuwety, obok głośnych urządzeń.

hamak dla kota
Hamak o wymiarach 40x50x30 cm | Kolor stelaża: brak | Kolor sznurka: 22 grafitowy| Link do hamaka

Kilka zasad gdzie warto postawić legowisko dla kota:

1. Najlepszym sposobem na znalezienie miejsca dla legowiska jest zaobserwowanie, gdzie Twój kot najczęściej śpi lub odpoczywa.

2. Koty lubią ciepło! Niezawodnym miejscem są okolice kaloryfera czy ściany (najlepiej tam gdzie przechodzi rura z ciepłą wodą).

3. Jeżeli Twój kot lubi zadaszenie, możesz wsunąć hamak pod komodę na wysokich nogach czy nawet pod stół.

Ważnym aspektem przy wyborze posłania dla kota jest poznanie swojego pupila, jego zachowania i upodobania, a przy stosowaniu się do powyższych zasad możesz być prawie pewny/a, że Twój kot z chęcią będzie korzystał z kupionego przez Ciebie legowiska. Każdy kot jest inny i może wciąż nie akceptować nowego “łóżka” – wtedy postaraj się zmienić miejsce legowiska i wrzucić jego ulubione zabawki do środka. W sytuacji, gdy kot kompletnie nie będzie zainteresowany nowym zakupem ostateczną pomocą jest kocimiętka w sprayu.

KILKA SŁÓW O HAMAKACH DLA KOTA MOJEGO WYKONANIA

Przygotowałam przejrzystą tabelkę z wadami i zaletami hamaków, które wykonuję ręcznie. Mam nadzieję, że pomoże Ci to w podjęciu decyzji czy te hamaki spełniają Twoje i Twojego kota oczekiwania.

 

Zdjęcia zadowolonych kocich Klientów:

Monika z Polskamakrama