Jak czyścić makramę i inne produkty ze sznurka?

     Wiele osób chce kupić dekorację na ścianę, jaką jest makrama lub wiele innych produktów makramo – podobnych, ale gdzieś z tyłu głowy zapala się światełko i pytanie – jak i czy w ogóle można czyścić makramy i inne produkty? Przecież to rękodzieło, więc może się zniszczyć, a chcesz, żeby cieszyło oko latami!

Spiszę z szybką odpowiedzią: NAWET TRZEBA CZYŚCIĆ! 

     Bardzo często można się spotkać z komentarzem: “Makrama to tylko zbieracz kurzu”. Trochę w tym prawdy jest, bo w końcu to dekoracja, która ma za zadanie wisieć na ścianie, najczęściej bez zmiany miejsca, więc kurz siłą rzeczy osiada. Nie można wytrzeć kurzu mokrą ścierką czy włożyć do pralki (przecież jest zawieszona na kiju ;p). W takim razie jak podejść do czyszczenia makramy i innych produktów?

Opis czyszczenia wszystkich produktów makramo – podobnych jest sporządzony tylko i wyłącznie pod produkty znajdujące się w sklepie polskamakrama.pl. A dlaczego? Przykład: Opis czyszczenia makramowej poszewki, którą wykonałam jest przygotowany strikte pod materiały bawełniane. Kupując poszewkę od innego rękodzielnika może się okazać, że wykorzystał materiał poszewki lniany. Materiał bawełniany pierze się w max. 40 stopniach, zaś lniany biały nawet do 95 stopni!

Jeżeli jednak korzystasz z tego artykułu posiadając rękodzieło od innych twórców to przed zastosowaniem poniższych metod czyszczenia dowiedź się z jakich materiałów został wykonany Twój zakupiony produkt.

MAKRAMY NA GAŁĘZI | KWIETNIKI | MAKRAMY NA TABLICZCE

  1. Pierwszą z opcji jest najzwyklejsze odkurzanie makramy. Najlepiej takim odkurzaczem, który posiada wąską końcówkę i możliwość regulacji mocy ssania (w przypadku braku takiej opcji musisz uważać przy odkurzaniu, żeby sznurki nie zostały zbyt mocną wciągnięte – to może powodować zniekształcenie symetrii makramy lub nawet ubytek). Wzory plecione bez strachu wciągnięcia możesz odkurzać, ale luźne sznurki najlepiej przytrzymaj ręką i odkurzaj partiami.
  2. Druga opcja wymaga posiadania balkonu czy swojego ogródka oraz pogody bez deszczu. Wystarczy, że raz/dwa razy w miesiącu wystawisz swoją makramę na zewnątrz i zostawisz ją na kilka godzin. W ten sposób świeże powietrze i wiatr wyczyszczą Twoją makramę. Na pewno wiesz, jak cudownie się śpi pod pościelą, która przeleżała poranek na balkonie – tak samo będzie z Twoją makramą.

W połączeniu tych dwóch opcji Twoja makrama będzie turbo czysta 🙂

PIÓRKA NA OBRĘCZY

W przypadku piórek sprawa wygląda nieco trudniej, ponieważ nie można użyć odkurzacza nie powodując zniekształceń. Piórka są wykonane ze sznurka bawełnianego, który jest rozczesany i uformowany w kształt piórka/listka oraz popryskany usztywniaczem, który sprawia, że piórka są naprawdę sztywne.

Najlepszym sposobem jest delikatne przetarcie piórek wilgotną ścierką oraz wystawienie obręczy z piórkami na świeże powietrze na kilka godzin – jednak pamiętaj, żeby położyć obręcz z piórkami na podłodze, a nie zawieszać jej pionowo. W momencie zawieszenia jej pionowo piórka mogą się zniekształcić przez wiatr.

TORBA BAWEŁNIANA/ PLECAK – jak “Bonita“, “Carmen“, “Boho chic“, “Bohemian“, “Indigo

Torby bawełniane i plecaki, które znajdują się w sklepie polskamakrama.pl nadają się do wszystkiego. Możesz nosić ją na co dzień, zabierać ją w podróż czy na zakupy. Nie ważne do jakich celów wykorzystujesz swoją torbę, w każdym z tych przypadków torba czy plecak może się ubrudzić. Poniżej znajdziesz kilka zasad jak utrzymać w czystości Twoją torbę czy plecak:

  1. W sytuacji zaplamienia torby/plecaka należy szybko zareagować, w sposób odpowiedni do rodzaju plamy. Szare mydło na szybką reakcję jest najlepsze.
  2. Jeżeli chcesz wyprać torbę/plecak to tylko przy opcji “pranie ręczne” lub w niskiej temperaturze do 30°C lub po prostu ręcznie. Wirowanie ustaw na niskie obroty. Bardzo pomocną metodą jest włożenie torby/plecaka do worka z siatki.
  3. Pamiętaj, żeby nie używać silnych detergentów typu odplamiaczy, wybielaczy itp.
  4. Torba/plecak jest wykonany z naturalnej surówki bawełnianej, więc może minimalnie się zmniejszyć po praniu – to naturalny proces, żeby choć trochę tego uniknąć ponaciągaj torbę/plecak na mokro i rozłóż je na płasko do wyschnięcia.
  5. Po wyschnięciu wyprasuj torbę w temperaturze max 150°C.  Jeżeli sznurki wyglądają nieestetycznie, bo są odkształcone i pogniecione również możesz je wyprasować – najlepiej przez jakiś materiał. Wyprasowanie miejsc przy splotach może być kłopotliwe, dlatego dużym ułatwieniem w dokładnym wyprasowaniu jest żelazko parowe.
  6. Po wyschnięciu, jeżeli wymaga to potrzeby, możesz trochę podciąć luźno zwisające sznurki.

UWAGA! Proces schnięcia może się wydłużyć w zależności od rodzaju splotu i ilości wykorzystanych sznurków.

TORBY PLECIONE I PLECAKI – jak “Sówka“, “Kala“, “Bali

Zachowując czystość plecionych torebek sprawa wygląda prosto, bo można je prać w pralce stosując się do poniższych zasad. W przypadku torebki “Sówka”, która jest zawieszona na uchwytach bambusowych nie ma problemu z praniem ich w pralce.

  1. W sytuacji zaplamienia torby należy szybko zareagować, w sposób odpowiedni do rodzaju plamy. Szare mydło na szybką reakcję jest najlepsze.
  2. Pamiętaj, żeby nie używać silnych detergentów typu odplamiaczy, wybielaczy itp.
  3. Torba pleciona jest wykonana głównie ze sznurka bawełnianego z dodatkami jak elementy metalowe czy bawełniane wkłady, dlatego najlepiej włożyć ją do woreczka z siatki i ustawić tryb prania ręcznego do 30°C. Jeżeli możesz to zadbaj o niskie wirowanie. 
  4. Po praniu rozciągnij delikatnie na mokro i zawieś za uchwyty czy pasek.
  5. Po wyschnięciu, jeżeli wymaga to potrzeby, możesz trochę podciąć luźno zwisające sznurki.

UWAGA! Proces schnięcia może się wydłużyć w zależności od rodzaju splotu i ilości wykorzystanych sznurków.

PLECIONE BRANSOLETKI

Bransoletka jest szczególnie narażona na zabrudzenia, ale nie ma się czym przejmować, bo możesz ją wyprać w pralce! Postępuj zgodnie z poniższymi zasadami.

  1. Pamiętaj, żeby nie używać silnych detergentów typu odplamiaczy, wybielaczy itp.
  2. Bransoletka jest wykonana ze sznurka bawełnianego z dodatkami jak metalowe zapięcie czy drewniany koralik, dlatego najlepiej włożyć ją do woreczka z siatki i ustawić tryb prania ręcznego do 30°C. Jeżeli możesz to zadbaj o niskie wirowanie. 
  3. Po praniu rozciągnij delikatnie na mokro i zawieś.
UWAGA! Proces schnięcia może się wydłużyć w zależności od rodzaju splotu i ilości wykorzystanych sznurków. Metalowe zapięcie może zmienić kolor.

POSZEWKA NA PODUSZKĘ

    W przypadku poszewki na poduszkę sprawa wygląda prosto. Postępuj zgodnie z instrukcją, jak w przypadku toreb bawełnianych. Szybkie przypomnienie: włóż poszewkę do woreczka z siatki, ustaw tryb prania ręcznego do 30°C, niskie wirowanie, po praniu na mokro rozciągnij i rozwieś, po wyschnięciu prasuj w temperaturze do 150°C.

UWAGA! Proces schnięcia może się wydłużyć w zależności od rodzaju splotu i ilości wykorzystanych sznurków.

PODKŁADKI/PODSTAWKI/BIEŻNIKI

Postępuj identycznie jak z torbami bawełnianymi oraz poszewkami. Dodam jeszcze, że elementy, które są rozczesane np. zakończenia podkładek warto rozczesać jeszcze na mokro. Z rozczesywaniem postępuj delikatnie, nie ciągnij. Pozostaw do wyschnięcia. Po wyschnięciu możesz delikatnie podciąć końcówki.

UWAGA! Proces schnięcia może się wydłużyć w zależności od rodzaju splotu i ilości wykorzystanych sznurków.

HAMAK DLA KOTA

Hamaka zdecydowanie nie włożysz do pralki, nawet o tym nie myśl! :p W przypadku czyszczenia hamaka można spokojnie użyć odkurzacza nawet z najsilniejszym ssaniem. Jeżeli pojawią się zabrudzenia użyj mokrej ścierki lub szczotki z miękkim włosiem oraz szarego mydła. Staraj się nie używać żadnych silnych detergentów, ponieważ kolory sznurka mogą się zmienić, a Twój kot być może nie będzie chciał korzystać z legowiska z powodu chemicznych zapachów. W celu utrzymania codziennej czystości możesz użyć rolki, żeby zebrać nadmiar sierści/włosów po kocie. Warto również raz/dwa razy w miesiącu wystawić hamak na balkon/ogródek na kilka godzin. 

Jeżeli pojawią się pozaciągane nitki od pazurów Twojego kociaka to po prostu powycinaj je nożyczkami.


Mam nadzieję, że tym artykułem udzieliłam wyczerpującej odpowiedzi na zadane pytanie na samym początku i zachęciłam do zakupu mojego rękodzieła. 🙂

Monika z Polskamakrama, artykuł zaktualizowany dnia 17.02.2023r.